Ilyen például a székrekedés. A feldolgozott élelmiszerek általában kevés rostot tartalmaznak, ez pedig nagyban hozzájárul a székrekedés kialakulásához. De nézzük, mi mindent tehetsz ez ellen?
#1 Fogyassz több rostot
A gyümölcsökben, zöldségekben és hüvelyesekben megtalálható rostok csodát tesznek az emésztőrendszerrel! Az oldható (például a babból, áfonyából és zabból származó) rostok stimulálják a bélműködést, míg az oldhatatlan (például teljes kiőrlésű gabonából kinyerhető) rostok eredeti formájukban haladnak át a szervezetünkön, segítve a széklet átjutását a vastagbélen.
Átlagosan napi 20-25 gramm rostra van szükségünk. Oldhatatlan rostot tartalmaznak például a teljes kiőrlésű termékek, a kuszkusz, a korpa, a sárgarépa és az uborka. Vízben oldódó rostban gazdag például az alma, a puha húsú gyümölcsök, a zab, a borsó, a bab, a csonthéjasok. Dr. Judy Nee, a Harvard orvosa szerint a puffadás gyakori következménye a megnövekedett rostfogyasztásnak, ezért érdemes fokozatosan hozzászoktatni a szervezetünket a nagyobb rostbevitelhez, és emellett elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is. Ha az első pár napban még nem tapasztalsz javulást, ne add fel, akár egy-két hétbe is beletelhet, mire a rostfogyasztás hatásai érzékelhetőek lesznek.
#2 Mozogj rendszeresen
A testmozgás kulcsfontosságú része a székrekedés elleni küzdelemnek, a külső mozgás ugyanis növeli a belső mozgást is. Ehhez pedig megválaszthatod a hozzád leginkább közel álló mozgásformát, legyen szó gyaloglásról, kocogásról, úszásról vagy kerékpározásról.
Ha korábban nem végeztél semmilyen testmozgást, kezdd az alapoknál: kezdetben iktass be pár perc tempós sétát a napodba, majd fokozatosan növeld az időtartamát legalább napi 30 percre.
#3 Fogyassz kellő mennyiségű folyadékot
A folyadék, különösen a víz fogyasztása elősegíti az emésztést. Az elfogyasztott folyadék jelentős része felszívódik a vékonybélben, a vastagbélbe jutó maradék pedig egyfajta kenőanyagként funkcionál. A víz a székletet is lágyítja, ezzel könnyítve annak haladását.
Örökös téma, hogy mennyi folyadékra van szüksége a szervezetünknek. Egy egészséges felnőttnek általában elég napi 3-6 pohár is, de ez egyénenként változik. Érdemes fejben tartani, hogy a gyümölcsök és a zöldségek is tartalmaznak valamennyi vizet, ami növeli a napi folyadékfogyasztást.
#4 Próbáld ki a táplálékkiegészítőket
Előfordul, hogy az életmódváltás nem elegendő a székrekedés megszüntetéséhez. Ilyenkor érdemes egyeztetni egy szakemberrel, hogy milyen étrendkiegészítő segíthet. A legtöbb ilyen tabletta rostban gazdag, ezért szedésük esetén figyelni kell a megfelelő folyadékfogyasztásra is.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Vannak esetek, amikor a magnézium hozza a megoldást, amely fokozza a vastagbél mozgását. De azért mielőtt bevásárolnál mindenféle magnéziumkiegészítőből, mindenképp konzultálj az orvosoddal, mert komoly mellékhatásokat okozhat.
#5 Vannak vény nélkül kapható gyógyszerek is
Ha minden módszer kudarcot vallott, érdemes betérni egy gyógyszertárba. Vannak ugyanis olyan hashajtók, amelyek a rostokhoz hasonló hatást fejtenek ki a bélrendszerben. Bánj óvatosan ezzel a megoldással, mert vannak olyanok köztük, amelyekhez egy idő után hozzászokik az ember szervezete.
És ha semmi sem segít?
Ha semmi sem jött be, mindenképp fordulj orvoshoz. Lehet, hogy már a háziorvosod is segít, de benne van a pakliban, hogy továbbirányít egy gasztroenterológushoz, hogy kiderüljön, mi okozza a székrekedést. Ő ennek tudatában célzottabb kezelést fog tudni ajánlani.