Régóta ismert tapasztalat, hogy minél inkább el akarunk nyomni egy tolakodó gondolatot, annál makacsabbul fog visszatérni. Ilyenkor átmeneti segítséget nyújthat, ha indirektebb módon közelítünk a kérdéshez. Ez a gondolat inspirálhatta a Forbes magazin egyik cikkét is, amelyben David DiSalvo összegyűjtötte a rágózás jótékony hatásait leíró eddigi kutatásokat.
#1 Segít kiűzni a fejedben ragadt dalokat
Elég idegesítő tud lenni, amikor a legbugyutább dalok mennek a fejünkben órákon keresztül. Philip Beamen és munkatársai azonban kimutatták, hogy a rágózás segít a dallamtapadás ellen. Ahelyett, hogy a figyelmedet terelné el a ravasz kis nótáról, a rágózás olyan artikulációs motoros aktivitást jelent, ami gyakorlatilag elfoglalja azokat az agyi pályákat, amiken a zenei ismételgetés zajlik. A rágózás még az ún. tapping technikájánál is hatékonyabbnak bizonyult a rumináció (ismétlődő gondolatok) megszüntetésében. A tapping egy manapság divatos, eredetileg a hagyományos kínai orvoslásból jövő módszer a negatív gondolatok, érzések elűzésére, amelynek során a test bizonyos pontjait kell az ujjaiddal nyomogatnod. Kicsit olyan, mint az akupunktúra, csak tűk nélkül. Követői szerint ilyen módon elérhető a test energiaáramlásának helyreállítása.
#2 Éberebb leszel tőle
Egy másik kutatás szerint a rágózás növelte a résztvevők intellektuális teljesítményét és az éberségét. Nem véletlen, hogy sok focikapus is rágózik meccs közben, hogy éles tudjon maradni a gólhelyzetek elhárításához. Egy vizsgálat pedig azt találta, hogy a tesztkitöltés előtti rágózás javította a teljesítményt, míg a tesztkitöltés ideje alatt történő rágózás nem volt ilyen hatású. A szerzők szerint a rágás által kiváltott izgalom egyfajta bemelegítés az agyad számára: ha 20 percig rágózol, annyi vér juthat az agyadba, mintha enyhe testmozgást végeznél.
#3 Jobban működik a memóriád
Huszonnégy százalékkal jobban teljesítettek egy szófelidézési feladatban azok a személyek, akik rágóztak. A brit kutatók azt is elárulták, hogy a dolog hátterében egy agyi terület, az ún. hippokampusz aktivitásbeli növekedése állhat. Mivel a rágózás miatt a szervezetünk azt hiszi, hogy ételhez fog jutni, ezért működésbe léphetnek az inzulinreceptorai. Emellett a rágózás növeli a szívritmust, így a keringés fokozódásával több oxigén juthat az agyba, ami javíthatja a kognitív teljesítményt. A szerzők arra hívják fel a figyelmet, hogy a pontos háttérfolyamatok tisztázása még további kutatásokat igényel.
#4 Enyhíti a szorongást
Egy kísérletben komoly stresszt jelentő feladatokat kellett szimultán megoldani a vizsgálati személyeknek. Abban az esetben, amikor rágóztak, a szorongás, illetve a stressz-szinttel összefüggő hormon, a kortizol csökkenését mérték a tudósok. Persze a problémáidat nem fogja megoldani a rágózás, de még mindig sokkal jobb, mintha cigiznél.