Manapság rengeteg diéta és étrend létezik, többségük azt hirdeti magáról, hogy ő A Legegészségesebb Táplálkozásforma. Könnyű elveszni a végeláthatatlanul hömpölygő információáradatban, amely az egészséges táplálkozás témája körül alakult ki az interneten. Nem csoda, ha sokan, összezavarodva az egymásnak gyakran ellentmondó érvektől, inkább arra szorítkoznak, hogy az egészségesnek vélt címkéjű ételeket tegyék kosarukba a boltokban.
Azonban nem minden arany, ami fénylik, és nem minden egészséges, amire azt írják, hogy „zsírszegény”, „vegán”, „gluténmentes” vagy „alacsony szénhidráttartalmú” – derül ki a Healthline cikkéből. Íme 14 étel, amely valójában nem annyira egészséges, mint amennyire a marketingje sejteti.
A cukor egészséges, ha müzliszeletben van? Aligha!
Évtizedek óta hirdetik, hogy mennyire egészségesek a müzlik és a müzliszeletek. Azonban nem mindegy, milyen fajta müzliről van szó, ugyanis a legtöbbjük hozzáadott cukrot és rengeteg kalóriát tartalmaz. Az egészséges étkezés egyik alappillére, hogy minél kevesebb plusz cukrot vigyünk be szervezetünkbe az ajánlotthoz képest. A túl sok cukor fogyasztása egészségügyi problémákhoz vezethet: túlsúly, zsírmáj és szívbetegségek merülhetnek fel. Az előregyártott müzlik helyett érdemes otthon összeállítani egyet szárított magvakból, zabból, és cukor helyett szárított gyümölcsökkel ízesíteni.
Ízesített joghurtok: átverés, hogy diétás
A joghurt önmagában egészséges választás lehet, azonban ez csak az édesítő nélküli joghurtokra igaz. Az ízesítettek, vagy azok, amelyeknek az aljáról lehet felkavarni a gyümölcsízt, meglepően sok cukrot tartalmazhatnak. Érdemes inkább édesítetlen joghurtot fogyasztani, és természetes, friss gyümölccsel kiegészíteni, ha édesíteni szeretnénk.
Proteinitalok és proteinszeletek
Sokan azt gondolják, minél nagyobb egy étel proteintartalma, az annál egészségesebb. Azonban azoknak, akik kiegyensúlyozott étrendet követnek, nincs szükségük plusz fehérjebevitelre. Ettől függetlenül a sportolók, a vegetáriánusok és a vegánok számára kedvező lehet a több protein. Ha extra fehérjére van szükséged, a hal, a tojás vagy a bab fogyasztása megadhatja ezt a pluszt.
Sok proteinital és -szelet hozzáadott cukrot és egyéb felesleges összetevőket tartalmazhat, mint a mesterséges színezékek, mesterséges édesítők, olajok és sűrítők.
Sportitalok és energiaitalok
A sportitalok és energiaitalok marketingje azt sugallja, hogy ezek az italok energiával fognak feltölteni, és növelik a fizikai teljesítményt. Azonban a legtöbb embernek nincs rájuk szüksége, csak néhány atlétának egy-egy intenzív edzés után, hogy feltöltse kimerült tápanyagkészleteit.
Ráadásul ezek a készítmények általában tele vannak cukorral, mesterséges színezékkel és stimulánsokkal, mint a koffein. Leginkább azért károsak ezek az italok, mert a gyerekeket és a tiniket tekintik célközönségüknek. Kutatók összefüggést találtak az édesített italok fogyasztása és a magas vérnyomás, zsírmáj és túlsúly kialakulása között a gyerekek és tinik esetében.
Gluténmentes snackek
Az emberek többségének nem számít egészséges opciónak a gluténmentes snack, csak azoknak, akiknek egészségügyi problémát okoz a glutén fogyasztása. A gluténmentes snackek ugyanannyi vagy akár még több cukrot is tartalmaznak, mint a többi snack. Ezenfelül kevesebb bennük a protein, a rost, néhány vitamin és ásványi anyag, mint a glutént tartalmazó rágcsálnivalókban.
Néhány zsírszegény és zsírmentes termék
Csak azért, mert valami alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes, nem jelenti azt, hogy egészségesebb is. Sokszor ezekben a termékekben plusz cukor hozzáadásával próbálják kompenzálni a zsírveszteség okozta ízvesztést. A zsírok fontos részét képezik étrendünknek, ezért érdemes tápláló magas zsírtartalmú ételeket választani.
Reggeli gabonapehely
Sokan gondolják, hogy egészséges minden reggel gabonapelyhet enni. Azonban sok reggeli gabonapehely finomított gabonafélékből készül, magas a cukortartalma, hiányzik belőle a protein és a rost, amelyek laktató tápanyagnak számítanak. A tudomány szerint a cukorban gazdag étrend káros hatással van az egészségre, mivel megnöveli a szívbetegségek kialakulásának rizikóját.
Zöldségolaj
Testünk működéséhez elengedhetetlenül szükségesek mind az omega-6, mind az omega-3 zsírsavak. Azonban túl sok omega-6 zsírsavat és nem elég omega-3 zsírsavat tartalmaznak a szójababból készült olajok, a kukoricaolaj és a napraforgóolaj. Érdemes vagy kerülni ezeket az olajokat, vagy növelni az omega-3 zsírsavbevitelt, például lenmagolaj használatával, zsírban gazdag halak és dió fogyasztásával.
Előregyártott smoothie-k
Az otthon elkészített smoothie-kkal nincs semmi baj, de az előregyártott smoothie-k gyakran rengeteg kalóriát és cukrot tartalmaznak. Érdemes elolvasni a smoothie-k címkéjét, hogy megbizonyosodhassunk róla, valóban egészséges terméket veszünk-e.
Diétás szénsavas üdítők
Ugyan a diétás szénsavas üdítőkben nincs cukor, és általában véve nulla kalóriát tartalmaznak, kutatások azt mutatták ki, hogy bizonyos egészségügyi problémák nagyobb eséllyel alakulnak ki azoknál, akik gyakran isznak ilyeneket, mint azoknál, akik nem. Például ezek fogyasztásához köthető a metabolikus szindróma kialakulása, a meggyarapodott hasi zsír, valamint a magasabb vérzsírszint, vércukorszint és vérnyomás. A kutatók szerint a diétás üdítők megváltoztatják az agy ételre adott válaszreakcióját, és emiatt jobban vágyunk a teltebb ízekre, mint amilyenek a kalóriadús édességek is.
Növényi alapú húshelyettesítő termékek
A csak növényi alapú táplálkozásnak és a kevesebb hús fogyasztásának rengeteg kedvező hatása lehet az egészségre és a környezetre is. Azonban néhány vegán és növényi alapú húshelyettesítő termék, amelyeket a boltokban árulnak, tömve van ultrafeldolgozott összetevőkkel, sóval, cukorral és egyebekkel.
Néhány növényi tej
A növényi italok egyre népszerűbbek hazánkban is, ahogyan a növényi alapú táplálkozás is. Ugyan a magokból készült „tejek” nagyszerű tejpótlékok lehetnek, érdemes odafigyelni arra, mit ír a dobozuk. A legtöbbjüknek hozzáadott cukorral teszik finomabbá az ízét. Érdemes tehát édesítőszer nélküli terméket vásárolni.
Végül: a dobozokra, zacskókra írt vonzó jelzők és címkék figyelése helyett inkább vessünk egy pillantást az összetevők listájára, mielőtt kosarunkba rakjuk az adott terméket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés