Az Európai Unió 27 tagállamában volt kíváncsi az Eurobarométer az emberek véleményére az EU-ról és az EP-választásokról – számol be a Népszava. Az eredményekből kiderült, hogy a magyarok nagy része, 68 százaléka optimista az EU jövőjével kapcsolatban, és mindössze 30 százalék nyilatkozott kifejezetten borúlátóan (2 százalék „nem tudja” választ adott).
Azzal kapcsolatban azonban már nem ilyen pozitívak a magyarok, hogy mennyire van hatással a véleményük az Unióra:
44 százalék nyilatkozott úgy, hogy számít a hangja, ami nagyon komoly, 16 százalékpontos csökkenés a 2024. februári adathoz képest.
Így gondolkodnak a magyarok az Unióról
A kutatás készítői mással kapcsolatban is kérdezték az embereket. Például arról, hogy miért mentek el szavazni június 9-én. A legtöbben (53 százalék) az emelkedő árakat és a megélhetés költségeit nevezték meg okként, ami miatt az urnákhoz járultak. Sokan indokolták döntésüket a gazdasági helyzettel (46 százalék), ám fontos érv volt a szavazás mellett a szociális ellátás és az egészségügy (35 százalék) is.
Érdekes adat, hogy a magyaroknak mindössze 26 százaléka voksolt a migráció és menekültügy kérdése miatt.
Az EU szerepéről is kérdezték az embereket. Az válaszok alapján a magyarok 80 százaléka érzékeli az uniós tagság hatását a mindennapokban, és 74 százalék tartja pozitívnak, hogy Magyarország az EU tagja. Utóbbi adat is csökkent valamelyest a februári kutatáshoz képest: akkor 77 százalék volt ugyanez az arány. Az EP szerepét 44 százalék értékelte pozitívnak, 14 százalék negatívnak, 41 százalék pedig semlegesen nyilatkozott (1 százalék „nem tudja”).
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés