Egyre több a képzetlen, olcsón dolgozó klímaszerelő, akik azonban megfelelő szekértelem nélkül telepítik a berendezéseket – ez hosszabb távon súlyos károkat okozhat az otthonokban.
Az utóbbi időben olcsón dolgozó, de képzetlen vállalkozók árasztották el a magyar piacot Koncsek László épületgépész tapasztalatai szerint. A szakember szerint az alacsonyabb ár miatt sokan választják a kontárokat, ám a döntésnek komoly következményei lehetnek – derül ki a Világgazdaság írásából.
Végül több pénzt vihet el a kontár klímaszerelő
A kontárok megjelenése miatt drasztikusan megcsappantak a profi klímaszerelők megrendelései, ám ez nem csak a szakembereknek okozhat gondot. Sok olcsón dolgozó szerelő ráadásul feketén szereli be a légkondicionáló berendezéseket: az általuk kínált ár nem teszi lehetővé a szabályos, adózott munkát.
![]()
Gyakran a megfelelő garancia is hiányzik.

Egy profi szakember számára egy 230 ezer forintos készülék telepítése, adózással és alkalmazottakkal legalább 100 ezer forintba kerül, miközben
![]()
a hirdetésekben a berendezés áraival együtt 240–250 ezer forintért kínálnak komplett munkát.
A kontárokkal végeztetett munka azonban hosszabb távon többe kerülhet, mint egy megbízható szerelőnek fizetett magasabb összeg. Gyakori gond például, hogy a helytelen telepítés miatt a kondenzvíz nem tud megfelelően távozni, ezért a készülékek büdösödhetnek.
A probléma egyébként nem csak Magyarországon létezik. Koncsek László elmondása szerint Németországban például „hiánycikk” a légkondicionálók telepítéséhez szükséges jó szakember, ezért
sok megbízásra érkező, tapasztalatlan magyar szerelő dolgozik az országban, akik gyakran még a megfelelő szerszámokkal sem rendelkeznek.
Svájcban ugyanakkor jól megfizetik a profi, saját eszközökkel felszerelt magyar szakembereket, mivel a kezdők és a tapasztalatlan fiatalok sokszor lassan vagy hibásan dolgoznak.
























