Vannak olyan testrészek – például a mellkas, a karok vagy a lábak –, amelyeket szinte mindenki megmos a zuhanyozásnál, mások azonban kellően félreeső, nehezen elérhető helyen vannak ahhoz, hogy az emberek hajlamosak legyenek megfeledkezni róluk. De ez még nem jelenti azt, hogy nem szorulnak tisztításra.
Melyek a test legszennyezettebb részei?
Keith Crandall, a GW Computational Biology Institute kutatója gyermekkorában gyakran hallotta, ahogy nagymamája arra figyelmezteti a család ifjabb tagjait, hogy a fülük mögötti területet, a lábujjaik közét és a köldökük belsejét is mossák meg. Ebből kiindulva született meg a kutatócsoport többi tagja által csak „nagymama-hipotézisként” emlegetett teória, ami azt feltételezte, ezt a három pontot mások sem nagyon tisztítják meg, ami a megbetegedéseket okozó baktériumok terjedésének kedvezhet.
Az elmélet igazolására a kutatók 129 egyetemi hallgatótól vettek bőrmintákat, majd laboratóriumi elemzéseket végeztek. Az eredményből kiderült, hogy a gyakran mosott testrészeken élő mikrobák nagyobb diverzitást mutatnak, következésképpen egy potenciálisan egészségesebb mikrobiom részét képzik, mint azok, amelyek a fülek mögötti részről, a lábujjak közéből vagy a köldökök belsejéből származnak.
„Ha a test nedvességnek kitett, zsírosabb bőrfelületeit nem mossák elég gyakran, az lehetőséget ad a nemkívánatos mikrobák számára, hogy a teljes mikrobiomát rossz irányba tereljék, ami olyan bőrbetegségeket okozhat, mint az ekcéma vagy az akné” – állították meg a kutatók a Frontiers in Microbiology című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban.
Orvosok szerint a kutatás tanulsága, hogy a tisztálkodás során fontos teljes bőrfelületünket megtisztítanunk, ami alól a nehezen elérhető részek sem jelentenek kivételt.
Így megszabadulhatunk mindazoktól a szennyeződésektől, elhalt bőrsejtektől, allergén anyagoktól, baktériumoktól, vírusoktól és gombáktól, amelyek a nap folyamán felhalmozódnak a bőrön.
Ha ezt elmulasztod, akkor a 3 legszennyezettebbnek tartott pont vonatkozásában a következő egészségügyi problémákkal számolhatsz.
1. A fülek mögötti rész
Bárhol, ahol több ránc vagy redő borítja a bőrt, könnyebben összegyűlnek a felületi szennyeződések, a faggyúmaradványok és az elhalt bőrsejtek, amelyek irritációt okozhatnak. Ebből akár a szeborreás dermatitis néven ismert gyulladásos bőrbetegség is kialakulhat, ami fehér vagy sárga színű „pelyheket” hagyhat a fejbőrön, a fül mögötti részt is beleértve.
A gyulladt területek viszketni kezdhetnek, és pikkelyessé válhatnak.
Így apró repedések keletkezhetnek a bőrfelületen, megnyitva az utat a fertőzésekért felelős baktériumok előtt. Ha elhanyagolod a fül mögötti rész tisztítását, megnövekedhet az ekcéma kockázata is, ráadásul mivel itt verejtékmirigyek is találhatók, kellemetlen szagok képződhetnek.
A szakemberek ezért azt ajánlják, amikor fürdesz vagy zuhanyzol, minden alkalommal mosd le az érintett bőrfelületet szappanos vízzel.
2. A lábujjak köze
Bár zuhanyozás közben végigcsorog a lábadon a víz, ez nem elegendő ahhoz, hogy a lábujjak közét is megfelelően megtisztítsa.
Mivel a lábak izzadékonyabbak, a cipő viselése pedig csapdába ejtheti a gombákat és a baktériumokat, így minden körülmény adott a bőrbetegségek és gombás fertőzések kialakulásához, amelyek kellemetlen tüneteket, hámlást és kiütéseket okozhatnak.
Megnövekedhet a bakteriális eredetű bőrgyulladások esélye is, amelyek az egész lábon szétterjedhetnek.
Éppen ezért ha egy alapos zuhanyzásra nincs is időd, a lábujjaid közét akkor is érdemes megmosnod. Utána ne felejts el tiszta zoknit húzni, nehogy a fertőzőképes mikroorganizmusok visszakerüljenek a lábadra.
3. A köldök belseje
A köldök belsejének apró redőiben megragadhat a verejtéked és az elhalt bőrsejtjeid, arról nem is beszélve, hogy a sötét, nedves közeg ideális táptalajt jelent a baktériumok és gombák elszaporodásához.
Ez nem csak kellemetlen szagokat eredményezhet, a bőrfelületek összedörzsölődése miatt Staphylococcus fertőzés és a bőrgombásodás léphet fel, ami irritációval, gyulladással és viszketéssel vagy akár a bőr kérgesedésével is járhat.
A köldök belsejét ezért naponta vagy legalább kétnaponta meg kell tisztítani.
Ehhez nincs szükséged fülpiszkálóra, csak az ujjaidra és némi szappanos vízre. Már csak azért sem, mert a köldök igen érzékeny terület, ezért ha nem vagy elég óvatos, traumát okozhatsz vele.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés