Ezt a táplálékkiegészítőt és gyógyszert soha ne szedd együtt

GettyImages-1215952284
Olvasási idő kb. 4 perc

Nem árt tudni, hogy bizonyos gyógyszerek nagyobb mennyiségű magnéziumot tartalmaznak, ami felveti a hipermagnéziának nevezett túladagolás kockázatát.

A magnéziumtúladagolás szerencsére ritka, és elsősorban a krónikus vesebetegségben szenvedőket érinti, de hozzájárulhat az is, ha valaki túl sok magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítőt és gyógyszert szed.

Ezért van szükségünk magnéziumra

A magnézium számos funkciót lát el az emberi szervezetben. Ide tartozik a fehérjeszintézis, a csontképződés, a vérnyomás-szabályozás, a szív egészségének megőrzése, az energiatermelés, az idegműködés és a vércukorszint-szabályozás.

A napi magnéziumszükséglet általánosságban 4-6 mg/testsúlykilogramm. A szervezet magnéziumigényét ugyanakkor nagyban befolyásolja a nem, a testsúly, a fizikai-szellemi igénybevétel, valamint a betegségek jelenléte is.

A terhes nők és szoptató anyák magnéziumszükséglete például elérheti a 400-450 mg-ot naponta, míg az erős fizikai munkát végző férfiaknál 350-400 mg az ajánlott napi érték.

A magnézium számos élelmiszerben, így a diófélékben is megtalálható
A magnézium számos élelmiszerben, így a diófélékben is megtalálhatóJohn Lawson / Getty Images Hungary

A táplálkozással bevitt magnézium feleslege a vizelettel együtt kiürül. Az étrend-kiegészítőkből származó magnézium ugyanakkor egy bizonyos szint felett hasmenést okozhat, amelyet hányinger és hasi görcsök kísérhetnek.

Innen juthatsz magnéziumhoz

A magnézium számos élelmiszerben megtalálható, különösen azokban, amelyek sok rostot tartalmaznak. Legjobb forrásai közé tartoznak a diófélék, a leveles zöldségek, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák. Ha szeretnéd növelni a magnéziumbeviteled, különösen hasznos lehet mandulát, spenótot, kesudiót, földimogyorót, szójatejet, fekete babot és mogyoróvajat fogyasztanod.

A magnézium egyes hashajtók hatóanyaga is. Bár ezek a gyógyszerek nagyobb mennyiségű szerves magnéziumot tartalmazhatnak, általában nem veszélyesek. A hashajtó hatás miatt ugyanis a szervezet nem szívja fel az összes magnéziumot, annak egy része kimosódik a testből.

Fontos azonban tudni, hogy egyes hashajtók és savlekötők különösen magas, 5000 mg feletti magnéziumtartalommal rendelkeznek, így összefüggésbe hozhatók a magnéziumtoxicitással.

A magnézium emellett előfordul bizonyos emésztési zavarok és gyomorégés kezelésére szolgáló gyógyszerekben is.

Egyes gyógyszerekben nagyon sok magnézium lehet
Egyes gyógyszerekben nagyon sok magnézium lehetProfessor25 / Getty Images Hungary

A túl sok magnézium akár szívrohamot is okozhat

A toxicitással járó magnéziumtúladagolás olyan tünetekkel járhat, mint a hasmenés, a hányinger, a hányás, a letargia, az izomgyengeség, az alacsony vérnyomás, a vizeletvisszatartás vagy akár a légzési nehézségek és a szívroham.

Ilyen esetben az orvos intravénásan kalcium-glükonátot adhat a felesleges magnézium hatásának visszafordítására.

A hipermagnézia során a vesék azon dolgoznak, hogy megszabaduljanak a felesleges magnéziumtól. Ez a leggyakrabban a rossz veseműködéssel rendelkező betegeket érinti, akik magnéziumtartalmú gyógyszereket, például hashajtókat vagy savlekötőket szednek.

Kellemetlen hasi tüneteket okozhat
Kellemetlen hasi tüneteket okozhatnensuria / Getty Images Hungary

E miatt a kockázat miatt arra figyelmeztetik a vesebetegségben szenvedőket, hogy ne szedjenek olyan táplálékkiegészítőket és gyógyszereket, amelyek az ásványi anyagot tartalmazzák.

A kapcsolódó kockázatok magasabbak a szív- és gyomor-bélrendszeri betegségekben szenvedőknél is.

Hasonló okokból kerülendő a nagy dózisú magnéziumot tartalmazó készítmények együttes szedése is. Ha ez már megtörtént, és szokatlan hasi tüneteket tapasztalsz, feltétlenül fordulj orvoshoz!

Nemcsak magnéziumból árt meg a sok, hanem kalciumból is. Hogy ez milyen veszélyekkel járhat, arról itt olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek