Ekkor van értelme multivitamint szedned az orvos szerint

GettyImages-1487055242
Olvasási idő kb. 6 perc

Noha bizonyos betegségekkel szemben védhetnek idősebb korban, nem hosszabbítják meg az életet, és nem csökkentik a halálozási kockázatot. Ez derült ki a multivitaminokról készült legújabb kutatásból.

Bárcsak a hosszabb élethez elég lenne naponta egy-két tablettát bekapni! – gondolhatják sokan, amikor a multivitaminokhoz nyúlnak. Az egészségügyi reklámok előszeretettel festik le ezeket a készítményeket csodaszerként, mintha egy kis bogyóban elférne az örök fiatalság és az élet meghosszabbításának titka. Az igazság azonban ennél jóval árnyaltabb, ez derül ki a Science Alert által ismertetett kutatásból is.  

A multivitaminok nem csodaszerek

Tény, hogy a multivitaminok népszerűsége töretlen, mivel sokan úgy vélik, ezek a tabletták segítenek pótolni modern étrendünk hiányosságait. Azonban a napi használat pontos előnyei és káros hatásai még mindig nem egyértelműek. Egy friss kutatás szerint mindenesetre a multivitaminok napi szintű szedése nem csökkenti jelentősen a halálozási kockázatot, és nem járul hozzá az egészséges felnőttek életének meghosszabbításához.

Kanálszámra habzsolni kimondottan veszélyes a multivitaminokat
Kanálszámra habzsolni kimondottan veszélyes a multivitaminokatYulia Reznikov / Getty Images Hungary

A tanulmányban az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet szakértői csaknem 400 ezer egészséges felnőtt adatait elemezték, akiket több mint két évtizeden át követtek nyomon. A vizsgálat során figyelembe vették a többi között az etnikai hovatartozást és az iskolai végzettséget is, és azt állapították meg, hogy a naponta multivitamint fogyasztók körében nem csökkent a halálozás valószínűsége azokhoz képest, akik nem szedték ezeket a készítményeket. Sőt épp ellenkezőleg: a követéses vizsgálat első néhány évében a multivitaminokat szedőknél 4 százalékkal magasabb is volt a halálozási ráta, mint azoknál, akik nem használták a készítményeket. 

Az, hogy a multivitaminokat szedők körében valamivel magasabb volt a halálozási kockázat, rámutathat arra, hogy a táplálékkiegészítők nem helyettesíthetik a kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot

– mondta a Díványnak Molnár Éva gyógyszerkutató, aki szerint az ilyen elemzéseknél sok más tényezőt is figyelembe kell venni, például a vizsgált személyek általános egészségi állapotát, életmódbeli szokásaikat, egyéb étrendjüket, A szakértő hangsúlyozta, hogy a gyengébb eredményt az is okozhatta, hogy a rosszabb egészségi állapotban lévő idősek körében többen használnak multivitaminokat

Gyógyszerekkel együtt szedve a multivitaminok ronthatják azok hatásfokát
Gyógyszerekkel együtt szedve a multivitaminok ronthatják azok hatásfokátDuKai photographer / Getty Images Hungary

Ezek a multivitaminok kockázatai

Bár a multivitaminok alapvetően biztonságosak, bizonyos esetekben kockázatokat is rejthetnek:

  • Túladagolás veszélye: a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felhalmozódhatnak a szervezetben, és túladagolást okozhatnak, amely mellékhatásokkal járhat. Például a túl sok A-vitamin májkárosodáshoz vagy a terhesség alatti fejlődési problémákhoz vezethet, míg a túlzott C-vitamin adagok vesekövet okozhatnak.
  • Interakciók gyógyszerekkel: bizonyos gyógyszerek és multivitaminok kölcsönhatásba léphetnek egymással, ami ronthatja a gyógyszerek hatékonyságát. A K-vitamin például csökkentheti a vérhígító gyógyszerek eredményességét, a kalcium és a cink pedig gátolja a bakteriális fertőzések ellen használt antibiotikumok felszívódását.
  • A dohányosoknál a béta-karotin-kiegészítők növelik a tüdőrák kialakulásának a veszélyét. Ez különösen fontos felismerés, mivel a béta-karotinról, amely egy antioxidáns hatású A-vitamin-előanyag, sokáig azt gondolták, hogy védi a sejteket a káros szabadgyökök okozta károsodásoktól, így segíthet csökkenteni a rákos megbetegedések kockázatát.

Az 1990-es években több nagyszabású klinikai vizsgálat is zajlott, amelyek meglepő eredményeket hoztak: a béta-karotint tartalmazó étrend-kiegészítőket szedő dohányosoknál nagyobb arányban alakult ki tüdőrák, mint azoknál, akik nem szedtek ilyen kiegészítőket. Az egyik legismertebb tanulmány, a Beta-Carotene and Retinol Efficacy Trial (CARET) megállapította, hogy a dohányosoknál, valamint az azbesztnek kitett embereknél a béta-karotin és az A-vitamin (retinol) szedése 28 százalékkal növelte a tüdőrák előfordulásának valószínűségét. Ennek oka nem teljesen tisztázott, de feltételezések szerint a béta-karotin stressz hatására – amely dohányzáskor fokozottabb – olyan kémiai reakciókat válthat ki, amelyek a sejtek károsodásához és rákos elfajulásához vezethetnek. De a dohányfüst és az oxidálódott béta-karotin kölcsönhatása is szerepet játszhat a tüdőrák kockázatának növekedésében.

Vannak betegségek, amelyekre kimondottan rossz hatással vannak a multivitaminok
Vannak betegségek, amelyekre kimondottan rossz hatással vannak a multivitaminokKseniya Ovchinnikova / Getty Images Hungary

A multivitaminok szabályozása a gyógyszerekénél enyhébb

Mindemellett a multivitaminokra nem vonatkoznak olyan szigorú szabályok, mint a gyógyszerekre, így a hatékonyságukat sem támasztja alá annyi vizsgálat, mint az orvosságok esetében. Ezzel együtt a szakemberek nem tagadják, hogy egyes esetekben előnyös lehet a multivitaminok alkalmazása. Példának néhány nemrégiben végzett vizsgálat szerint javíthatják a memóriát és lassíthatják a kognitív hanyatlást, ezt azonban kizárólag idősebb felnőtteknél figyelték meg, és a pozitív hatás csak rövid ideig tartott. 

A multivitaminok használata tehát inkább egyfajta „biztonsági háló” lehetne azok számára, akik speciális diétát követnek, vagy bizonyos tápanyaghiányban szenvednek. Azoknak azonban, akik kiegyensúlyozott étrendet folytatnak, valószínűleg nincs szükségük pirulákra ahhoz, hogy egészségesek maradjanak

– fejtette ki Molnár Éva, hozzátéve, hogy a legbiztonságosabb az, ha napi vitaminszükségletünket nem táplálékkiegészítőkből biztosítjuk, mivel a jól összeállított, változatos étrend révén a szükséges tápanyagokat természetes forrásokból is meg lehet szerezni. Friss zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és fehérjedús ételek fogyasztásával könnyedén biztosíthatjuk a szervezet számára elengedhetetlen anyagokat. Ráadásul egy másik tavalyi tanulmány szerint az egészségesebb étrendre való áttérés akár 10 évet is hozzáadhat az életünkhöz.

Azt is elkerülheted, hogy altatót kelljen szedned. Ehhez ide kattintva találsz tanácsokat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek