Az influenzaoltás segíthet egy rettegett agyi megbetegedés megelőzésében is

GettyImages-1078392358
Olvasási idő kb. 4 perc

Csupán néhány másodperc, mégis akár a boldog és egészséges öregkor lehetőségét is megadhatja. És most még szezonja is van.

Ha mostanában jártál orvosnál, bizonyára neked is javasolta – főleg, ha az idősebbek közé tartozol, kismama vagy, esetleg valamilyen krónikus betegséggel küzdesz –, hogy oltasd be magad influenza ellen. Jó hír, hogy ezzel nem csupán a lázas, náthás, köhögős tünetekkel járó influenzát, de az Alzheimer-kórt is megelőzheted. 

Influenzaoltással jelentősen csökkent az Alzheimer-kór esélye

A Texasi Egyetem Egészségtudományi Központjának kutatói nemrégiben adtak hírt legújabb kutatási eredményükről. A neves Journal of Alzheimer Disease című folyóiratban arról számoltak be, hogy milyen pozitív összefüggést találtak az oltások és az Alzheimer-kór megelőzése között. Megvizsgálták több mint 1,6 millió 65 éves és annál idősebb szépkorú oltási nyilvántartását, és megállapították, hogy akik kaptak úgynevezett Tdap-vakcinát – azaz tetanusz, diftéria és szamárköhögés ellen be vannak oltva –, esetleg beoltották őket övsömör vagy a tüdőgyulladást okozó pneumococcus ellen, azok esetében a következő nyolc év vizsgálata szerint jelentősen csökkent az Alzheimer-kór kialakulásának esélye. A számok komoly különbségekről beszélnek: akik Tdap-t kaptak, azok esetében 30 százalékkal csökkent a demencia előfordulása, az övsömör elleni vakcina 25 százalékkal csökkentette az esélyt, míg akiket pneumococcus ellen oltottak be, azok esetében 27 százalékkal volt kisebb a kockázat.

A mostani kutatás egy tavaly júniusi vizsgálatot egészített ki, amelyet ugyanez a csoport végzett, és amely már kapcsolatba hozta az influenza elleni védőoltást és az Alzheimer-kór esélyének csökkenését.

Ebben az esetben azt találták, hogy akár 40 százalékkal csökkenhet az időskori elbutulás esélye, ha valaki kap influenza elleni védőoltást. A Saint Louis-i Egyetem Orvostudományi Karának 2021-es tanulmánya, amely a Vaccine folyóiratban jelent meg, hasonló összefüggést talált az influenza elleni védőoltások és a demencia csökkent kockázata között.

Kapcsolatot találtak az Alzheimer-kór esélyének csökkenése és az influenzaoltás között
Kapcsolatot találtak az Alzheimer-kór esélyének csökkenése és az influenzaoltás közöttHinterhaus Productions / Getty Images Hungary

A géneknek is szerepe lehet

Az Alzheimer-kór gyógymódja jelenleg nem ismert. A demencia és különböző típusai – mint a Lewy-testes vagy a frontotemporális demencia – előfordulása várhatóan 25 év alatt megháromszorozódhat. Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb formája, a demenciás esetek 60-80 százalékát teszi ki. 

Jelenleg nincs konkrét ismert oka a betegségnek, de a környezet és a genetika jó eséllyel a befolyásoló tényezők között van. 

De vajon mi lehet a kapcsolat az oltások és az Alzheimer-kór között? Ezt egyelőre még kutatják, de az bizonyosnak tűnik, hogy a vakcinák hatásmechanizmusa és az agy egészsége között most már bizonyítható kapcsolat van. 

A megfelelő étkezés is befolyásoló tényező
A megfelelő étkezés is befolyásoló tényező10'000 Hours / Getty Images Hungary

„Az Alzheimer-kórral kapcsolatban több mint 100 génvariációról beszélünk, amely kapcsolódhat a betegség kialakulásának magasabb vagy alacsonyabb kockázatához – nyilatkozta dr. Heather M. Snyder, az amerikai Alzheimer-kór Szövetség orvosi és tudományos kapcsolatokért felelős alelnöke. Ezek a gének befolyásolják a kockázatot, de – szinte minden esetben – önmagukban nem okoznak betegséget. Ám jelentős befolyásoló tényezőt jelenthet az életmód, a szív- és érrendszerünk, az emésztőrendszerünk állapota, illetve az étkezés, a dohányzás vagy a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás.”

Nincs recept, de sokat tehetünk ellene

Jelenleg az Egyesült Államokban becslések szerint hatmillió ember él Alzheimer-kórral vagy a demencia rokon formáival, Magyarországon 200 ezren küzdenek a betegséggel. 

Válassz olyan hobbit, ahol együtt lehetsz másokkal és mozoghatsz
Válassz olyan hobbit, ahol együtt lehetsz másokkal és mozoghatszJohner Images / Getty Images Hungary

„Bár ma még nincs konkrét recept, hogyan előzhető meg a demencia, de vannak olyan szokások, amelyek segítenek, hogy a kockázat alacsonyabb legyen – mondta dr. Snyder. Az említett oltások beadása mellett sokat tehetünk az agyunk egészségéért a mindennapokban. Érdemes olyan hobbit keresnünk, amely egyrészt örömet okoz, másrészt megemeli a pulzusszámot. Idősen is elkezdhetünk sétálni, nordic walkingozni, kirándulni. Fontos az elegendő alvás, valamint a megfelelő táplálkozás, és persze az agyunk rendszeres tornáztatása is.”

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek