Magyarország sok szarvasgombafaj termőterülete, ami igazi kuriózum. Főleg, ha azt nézzük, hogy a világon csak itt terem meg az az édes faj, amely a maga nemében egyedülálló. Akár szarvasgomba-nagyhatalom is lehetnénk, de mégsem így alakult – írja a National Geographic cikke.
Ennek történelmi okai vannak dr. Bratek Zoltán, az ELTE Biológiai intézetének oktatója, egyben a Magyar Szarvasgombász Szövetség elnöke szerint. A második világháborúban megcsappant azok száma, akik elmehettek volna gombát gyűjteni, a szocializmus pedig nem erről az életformáról szólt. A rendszerváltás után újra kellett tanulni mindent a szarvasgombáról, annak ellenére, hogy a 13. század óta vannak dokumentumok létezéséről magyar területről.
Az 1500-as években tiltott volt gyűjtése, az ok az volt, hogy ismerői túlzásba esve szedték fel mindenhonnan.
Hasonló problémával ugyanakkor a kétezres évek elején is találkoztak a szarvasgombászok.
Igazi hungarikum a homoki szarvasgomba
A homoki szarvasgomba valódi különlegesség a szarvasgombák között is: 10-12 százalékát cukor alkotja. Szórványosan megterem mediterrán területeken, temetőkben vagy spárgaültetvények alatt, de itthon az esős nyár végi időszakokban tonnaszám lehet megtalálni.
A fajta ára az utóbbi években megsokszorozódott, de nemcsak Magyarországon ismerik kevéssé.
„Egy német szakértő szerint nyersen mérgező lehet, ő csak hőkezelés után tanácsolta a fogyasztását, de mi nem tapasztaltunk ilyesmit. Az olaszok nem tudják beilleszteni a konyhájukba, mert annyira különbözik az ízvilága a náluk kedvelt szarvasgombáétól” – fogalmazott a szakértő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés