Titokzatos női portré tárult fel Picasso festménye alatt

GettyImages-517725874
Olvasási idő kb. 3 perc

A művészettörténészek egy nő titokzatos portréját fedezték fel Pablo Picasso 1901-ben festett Mateu Fernández de Soto portréja című képe festménye alatt.

A festmény Picasso kék korszakában készült, és valószínűleg a nő portréja akkor „veszett el”, amikor a művész néhány hónappal később ugyanarra a vászonra lefestette spanyol szobrász barátját, Mateu Fernández de Sotót.

Talán soha nem derül fény arra, hogy ki a titokzatos nő

Az egyelőre ismeretlen nő képmásának körvonalait csaknem 124 évvel később fedezték fel a londoni Courtauld Institute of Art munkatársai, amikor egy kiállítást megelőzően a műalkotást infravörös- és röntgenvizsgálatnak vetették alá. 

Picasso spanyol barátjáról készült festménye alatt egy ismeretlen nő portréja rejtőzik
Picasso spanyol barátjáról készült festménye alatt egy ismeretlen nő portréja rejtőzikarthive.com

Bár az ecsetvonásokat elemezve a szakértők meg voltak győződve arról, hogy valami rejtőzik a kék és zöld árnyalatban megfestett szobrászt ábrázoló felület alatt, arra nem számítottak, amit a képalkotó vizsgálatok után láttak. 

A művészettörténészek még mindig bizonytalanok a nő kilétét illetően, aki több mindenkire is hasonlít azok közül, akiket az akkor 19 éves művész megfestett 1901-ben, Párizsban. Éppen ezért meglehet, hogy a nő örökre névtelen marad, és soha nem tudjuk meg, hogy ki volt ő. Talán egy modell vagy Picasso szeretője, esetleg egy barátja.

A röntgensugaras vizsgálat szerint Picasso akár háromszor-négyszer is átdolgozta a spanyol szobrászt ábrázoló vásznat.

Ennek egyrészt az lehet az oka, hogy a fiatal festő nem engedhette meg magának, hogy munkájához újabb kellékeket vásároljon, másrészt meglehet, hogy kifejezetten kedvére volt az a folyamat, mellyel az egyik képet a másikba alakítja. Erre utal az is, hogy Picasso barátja alakját közvetlenül a nő portréjára festette.

Tavaly fény derült egy másik Picasso-festmény rejtélyére is. A képet, ami egy olasz ócskavas-kereskedő otthonát díszítette évtizedeken keresztül, 2,5 milliárd forintra értékelték a szakértők. Alábbi cikkünkből kiderül, hogy a régészek és a kutatók a mosóporral kimosott Picasso-képen kívül milyen egyéb új felfedezéssel gazdagították kulturális emlékeink tárházát világszerte.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek