Egy elkeseredett 15 éves fiú találta ki a vakok által használt Braille-írást

GettyImages-1410166110
Olvasási idő kb. 7 perc

Louis Braille mindössze 15 éves volt, amikor egy forradalmian új rendszert dolgozott ki annak érdekében, hogy a hozzá hasonló vak diákok is olvasni tudjanak. Az új felfedezés, amely egy szerencsétlen baleset következményeként született meg, egy addig ismeretlen kommunikációs formát teremtett.

Tízévesen Louis Braille volt a legfiatalabb diák, akit valaha is felvettek a párizsi Királyi Fiatal Vakok Intézetébe, ahol szomorúan tapasztalta, hogy az iskola könyvtára mindössze három könyvből áll. 

Az elkeseredés vezette a vak fiút, hogy megoldást találjon

A fiatal diák a problémára mindenképpen megoldást szeretett volna találni, mert úgy érezte vakként ki van zárva a tudás és a felfedezés világából. A korabeli feljegyzések szerint Louis Braille a következőképpen adott hangot elkeseredésének:

Louis Braille egy tökéletes és egyszerű rendszert dolgozott ki a vakok számára, hogy írni és olvasni tudjanak
Louis Braille egy tökéletes és egyszerű rendszert dolgozott ki a vakok számára, hogy írni és olvasni tudjanakPhotos.com / Getty Images Hungary

„Ha a szememmel nem láthatom az embereket és az eseményeket, ha nem olvashatok eszmékről és tanokról, más utat kell találnom. Ha nem találok módot az olvasásra és az írásra, hogy megértsem az életet, önmagamat és a múltamat, akkor megölöm magam.”

Az iskola könyvtára nem véletlenül volt foghíjas, akkoriban a vaknak szánt könyvek egyetlen nyomtatási rendszere a dombornyomott felirat volt. A nyomdászok fahasábokat faragtak minden betűformára, és vastag viaszpapírlapokra préselve kapták meg a sorba rendezett, kidomborodó nyomatokat. Ennek segítségével egy vak fiatal megtanulhatta az ujjaival olvasni a dombornyomott betűket. Ám a nyomtatási folyamat olyan munkaigényes és költséges volt, hogy nagyon kevés könyv készült ezzel a technikával.

A mindössze 15 éves Louis Braille azonban kidolgozott egy olyan egyszerű és tökéletes rendszert, amely lehetővé tette a vakok és a gyengénlátók számára, hogy gyorsan és szinte erőfeszítés nélkül olvashassanak. 

Szörnyű balesetben vakult meg Louis Braille

Louis Braille 1809-ben született egy Párizs melletti francia kisfaluban. Szülei négy gyermeke közül ő volt a legfiatalabb. Szíjgyártó apjának mindig érdeklődéssel kísérte munkáját, sőt néha ő maga is megpróbálkozott egy-egy bőrdarab megmunkálásával. Egy nap azonban, amikor az édesapa egy ügyféllel beszélgetett, a hároméves Louis elvett egy árt a munkapadról, és apját utánozva megpróbálta átnyomni az éles, hegyes szerszámot egy bőrdarabon, ám a keze megcsúszott, és az eszköz kiszúrta a fiatal Louis Braille bal szemét. A falu orvosai nem tudtak egyebet tenni, minthogy gyógynövényes kenőcsöket kentek a fiú szemébe, de a mély seb így is gyorsan elfertőződött. A tragédia azonban ezzel nem ért véget, mert a fertőzés gyorsan átterjedt Braille jobb szemére is, és a kisfiú teljesen elvesztette látását.

Braille szülőházán emléktábla őrzi a feltaláló emlékét
Braille szülőházán emléktábla őrzi a feltaláló emlékétEye Ubiquitous / Getty Images Hungary

Ritka lehetőséget kapott a tanulásra

A 19. század elején a vakok többségének nem sok reménye és esélye volt arra, hogy teljes életet éljenek. A fogyatékkal élő embereket kiközösítették, sőt sokszor meg is alázták oly módon, hogy komikus szórakoztatásra kényszerítették őket, de megtörtént az is, hogy az utcán, magukra hagyva éltek.

Összegyűjtöttük a 10 legjobb magyar szóviccetÖsszegyűjtöttük a 10 legjobb magyar szóviccet

Vajon mely szóviccek okozhatták az elmúlt évtizedekben a legnagyobb örömet (és fájdalmat)?

Tovább olvasom

Louis Braille-nak óriási szerencséje volt, hogy egy szerető családdal áldotta meg a sors, és szülei úgy bántak vele, mint a többi egészséges gyermekükkel.

Braille a falusi iskolába járt, hangszeren játszott, és házimunkát is végzett a ház körül. Apja igen sajátos módon tanította meg vak fiát az ábécére; kerek fejű szögeket vert egy táblába úgy, hogy azok egy-egy betű alakját formázták. A Braille írásképpen vessződarabok formázásával reprodukálta ezeket.

Ma már világszerte a Braille-módszert használják a vakokat és gyengénlátókat tanító és nevelő iskolákban
Ma már világszerte a Braille-módszert használják a vakokat és gyengénlátókat tanító és nevelő iskolákbanUniversal History Archive / Getty Images Hungary

Az iskolában egyértelmű volt, hogy Louis Braille kivételesen tehetséges, hiszen még látás nélkül is felülmúlta minden osztálytársát. A falu iskolamestere arra biztatta a fiú szüleit, hogy írassák be a világ első olyan iskolájába, amit vakok számára hoztak létre. Így lett Braille a Királyi Fiatal Vakok Intézetének ösztöndíjasa mindössze 10 évesen.

Haüy dombornyomott írása nem volt elég hatékony

A Királyi Fiatal Vakok Intézetét 1784-ben Valentin Haüy, egy fiatal francia oktató alapította, aki egy alkalommal megdöbbenve tapasztalta, hogyan gúnyolódnak és milyen megalázó módon bánnak a vakokkal Franciaország utcáin. Haüy első tanítványa egy Francois Lesueur nevű vak koldus volt.

Haüy, hogy megtanítsa Lesueurt olvasni, fakockákat készített az ábécé minden betűjével, és ezekből alkotott szavakat egymás után rakosgatva egy állványon. Ám egy véletlen folytán Haüy felfedezte, hogy Lesueur a nyomtatott oldalak hátoldalán is ki tudja tapintani a papírra nyomott betűk alakját.

Ez adta Haüy-nek az ötletet, hogy nagyobb dombornyomott betűket nyomtasson viaszpapír lapokra. Ez volt az az első és igen primitív írásrendszer, mellyel Louis Braille diákként az iskolában 1819-ben találkozott.

A fiút nemcsak az keserítette el, hogy alig talált számára használható kötete a könyvtárban, hanem az is, hogy még az ő figyelemre méltó memóriájával is gyakran elfelejtette a mondat elején lévő szavakat, mire a mondat végére ért.

A dombornyomott betűk ugyanis sokkal nagyobbak voltak, mint egy ujjbegy, ez pedig nehezítette a folyékony olvasást.

A vakok folyékony olvasására kereste a megoldást az ifjú Louis

A fiatal Braille arra törekedett, hogy megtalálja a módját, hogy a látó emberekhez hasonlóan a vakoknak is legyen módjuk folyékonyan olvasni. Ehhez ihlet 1821-ben kapott, amikor a francia hadsereg egy nyugalmazott kapitánya meglátogatta a Királyi Intézetet.

Az eddig kitalált módszerek közül a Braille által feltalált írásrendszer volt a legalkalmasabb
Az eddig kitalált módszerek közül a Braille által feltalált írásrendszer volt a legalkalmasabbullstein bild / Getty Images Hungary

Charles Barbier százados XVIII. Lajos király alatt a jelzőhadtestnél szolgált. Ekkor kidolgozott egy titkos nyelvet a katonai kommunikációhoz, amelyet a hadsereg ugyan elutasított, de úgy gondolta, hogy ezzel forradalmasíthatja az olvasást és az írást a vakok számára. Barbier „éjszakai írásnak” nevezte az általa kidolgozott rendszert, mert teljes csendben és teljes sötétségben lehetett vele írni és olvasni.

Barbier „éjszakai írási” rendszere a papírba lyukasztott kiemelt pontokat használt, amelyeket az ujjakkal lehetett olvasni. A szimbólumok két vízszintes és hat függőleges mezőből álló rácsok felhasználásával készültek. Az egyes rácsokban lévő pontok száma és tájolása meghatározta a szimbólum által kiadott hangot. A szavakat inkább fonetikusan írta le, és nem betűről betűre.

Megszületett a Braille-írás

Amikor Barbier bemutatta az általa kidolgozott rendszert az iskolában, a 12 éves Braille örömmel fogadta, mert sokkal könnyebben és gyorsabban tudott vele olvasni, mint a dombornyomatokkal. De gyorsan kiderült, hogy ez a rendszer sem tökéletes. A következő három évben Braille minden szabad percét azzal töltötte, hogy Barbier emelt pontos írásrendszerének saját verzióját tökéletesítse.

A vakok számára kidolgozott új rendszer lenyűgözte a Királyi Intézet igazgatóját
A vakok számára kidolgozott új rendszer lenyűgözte a Királyi Intézet igazgatójátH. Armstrong Roberts/ClassicStoc / Getty Images Hungary

Braille 1824 őszén mutatta be saját emelt pontos rendszerét a Királyi Intézet igazgatójának, dr. Alexandre René Pignier-nek. Arra kérte az igazgatót, olvasson fel egy hosszú cikket, amit ő közben lejegyzetelt. Amikor Pignier befejezte a cikkolvasást, Braille visszalapozott az írás elejére, ujjbegyével végighúzta a kimagasló pontokat, és szó szerint visszaolvasta a teljes szöveget.

Az iskolában azonnal elkezdték alkalmazni a Braille-írást, sőt, az igazgató levélben azt javasolta a francia belügyminiszternek, hogy országos szinten vezessék be ezt az írásformát. Ám az ajánlást figyelmen kívül hagyták, ennek ellenére 19 évesen Braille professzori kinevezést kapott a Királyi Intézetben.

Kutatások igazolják, hogy a digitális eszközök káros hatással vannak a gyerekek látásfejlődésére, a mobilozás súlyos látásromláshoz vezethet.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Önidő
104 évesen került börtönbe a büntetlen előéletű nő
104 évesen került börtönbe a büntetlen előéletű nő

104 éven át megúszta a börtönt, most mégis bevonult.

február 19., 16:00

  • Offline
Kevesen tudják: ez volt a Beatles eredeti neve
Kevesen tudják: ez volt a Beatles eredeti neve

A Beatles elnevezést három másik előzte meg, mutatjuk, melyek voltak ezek.

február 19., 14:36

  • világom
1500 forintnyi napidíjat kapnak az űrben ragadt asztronauták
1500 forintnyi napidíjat kapnak az űrben ragadt asztronauták

Nem sok napidíj-kiegészítést kapnak a kényszerűségből az űrben töltött 251 napért.

február 19., 12:40

  • Önidő
Meglepő, mi történne a pisai ferde toronnyal földrengéskor
Meglepő, mi történne a pisai ferde toronnyal földrengéskor

A pisai ferde torony több földrengést is túlélt, hihetetlen, hogy ma is áll még, de hogyan lehetséges ez?

35 perce

  • Mindennapi
Figyelmeztetést adott ki az FBI: csalók célpontja lett minden Gmail-felhasználó
Figyelmeztetést adott ki az FBI: csalók célpontja lett minden Gmail-felhasználó

Már az FBI is felfigyelt az adathalász csalók tevékenységére.

február 19., 17:30

  • életem
Videón, ahogy bekapja, majd kiköpi a bálna a rémült kajakost
Videón, ahogy bekapja, majd kiköpi a bálna a rémült kajakost

A fiatalember bálnában töltött másodperceit a néhány méterre lévő édesapja filmezte le.

február 19., 14:00

  • világom
Így élnek a rabok a világ legkegyetlenebb börtönében
Így élnek a rabok a világ legkegyetlenebb börtönében

A világ legkegyetlenebb börtönében 24 órában gondoskodnak arról, hogy a raboknak pokol legyen az itt-tartózkodás.

február 19., 12:10

  • életem
Régen természetes volt, most 1 év börtön is járhat ezért az orvosnál
Régen természetes volt, most 1 év börtön is járhat ezért az orvosnál

Veszélyes a megszokás az orvosnál is: akár börtönbüntetés is lehet a vége.

február 19., 15:10

  • életem
Azonnal kirúghatnak, ha megszeged ezt a munkahelyi szabályt
Azonnal kirúghatnak, ha megszeged ezt a munkahelyi szabályt

Nincs mindenki tisztában, milyen komoly következményei lehetnek a munkahelyen annak, ha áthágod ezt a szabályt.

február 19., 13:36

  • világom
Lőszerekre bukkantak a játszótér alatt
Lőszerekre bukkantak a játszótér alatt

Elképesztő mennyiségű második világháborús lőszer került elő a játszótér alól.

február 19., 16:46

  • világom
Magyarok filmezték le az Etnát kitörés közben: nézd meg te is videón
Magyarok filmezték le az Etnát kitörés közben: nézd meg te is videón

Ritka és különeges látványt vett videóra egy magyar nő a vulkánról.

február 19., 06:00

  • Édes otthon
Ha fázol a rekord hidegben, használd otthon a hotelmódszert
Ha fázol a rekord hidegben, használd otthon a hotelmódszert

A hotelmódszerrel akár 5 fokkal is melegebb lehet otthon.

február 19., 20:00

  • Offline
Nagy mozikvíz: eltalálod, melyik filmben nem játszott Leonardo DiCaprio?
Nagy mozikvíz: eltalálod, melyik filmben nem játszott Leonardo DiCaprio?

Hány kasszasikert elérő mozira emlékszel? Tedd próbára tudásod kvízünkkel!

február 19., 06:46

  • Offline
Hihetetlen, hogy nézett ki ez az ikonikus magyar kutyafajta eredetileg
Hihetetlen, hogy nézett ki ez az ikonikus magyar kutyafajta eredetileg

A magyar kutyafajták jellegzetesek, a múlt század elején azonban még egészen másképp festett az egyik.

február 19., 06:30

  • világom
Nem érné napfény ezt a várost, ha nem szerelnek fel óriási tükröket
Nem érné napfény ezt a várost, ha nem szerelnek fel óriási tükröket

A város lakói a tükrök segítségével jutnak csak napfényhez.

február 19., 10:36

  • világom
Egy nő jött rá, miből vannak a csillagok, de senki nem hitt neki, ezért visszavonta elméletét
Egy nő jött rá, miből vannak a csillagok, de senki nem hitt neki, ezért visszavonta elméletét

Éppen ezért a fantasztikus felfedezést sokszor nem is neki tulajdonítják.

február 19., 19:30

  • világom
Ez történik, ha Ferenc pápa nem tudja többé ellátni feladatait
Ez történik, ha Ferenc pápa nem tudja többé ellátni feladatait

Ferenc pápa betegsége nagyon nehéz feladat elé állíthatja a katolikus egyházat.

február 19., 18:30

  • életem
Autókat javítanak ebben a magyar templomban
Autókat javítanak ebben a magyar templomban

A katolikus templom falai között autókat javítanak, nézd meg, miként néz ki az épület!

február 19., 19:00

  • életem
Figyelmeztet a főgyógyszerész: sok magyar rosszul szedi a gyógyszereket
Figyelmeztet a főgyógyszerész: sok magyar rosszul szedi a gyógyszereket

Szakember hívja fel a figyelmet a leggyakoribb gyógyszerszedési hibákra.

február 19., 11:10

  • Testem
Legfeljebb ennyit szunyókálj napközben, különben rosszul fogsz aludni éjjel
Legfeljebb ennyit szunyókálj napközben, különben rosszul fogsz aludni éjjel

Mindennapi tényezők állhatnak amögött, hogy miért alszol rosszul. Könnyen változtathatsz a helyzeten, mutatjuk, hogyan.

február 19., 11:40

  • Mindennapi
Meg fogsz döbbenni: ilyen hangja van egy hangyának
Meg fogsz döbbenni: ilyen hangja van egy hangyának

Nem egyszerű rögzíteni a hangyák hangját.

február 19., 08:50

  • Szülőség
Átalakítaná az óvodai nevelés rendszerét a kormány: itt a tervezet
Átalakítaná az óvodai nevelés rendszerét a kormány: itt a tervezet

A tervezet indoklása szerint azonos életkorú csoportokkal segítenék az óvodások átmenetét az iskolába.

február 19., 09:05

  • Mindennapi
Nagy változás jöhet az Instagramra: a kommenteket érinti
Nagy változás jöhet az Instagramra: a kommenteket érinti

Az Instagram egy új, kommenteket érintő funkció bevezetését tervezi.

február 19., 07:46

  • világom
Itt élt a Titanic utasait megmentő magyar orvos: ebben a házban volt otthona
Itt élt a Titanic utasait megmentő magyar orvos: ebben a házban volt otthona

A Titanic utasait elsőként ellátó orvos budapesti otthonán emléktáblával tisztelegnek. Te tudod, hol van? Megmutatjuk.

február 19., 08:06

  • életem
Ilyen volt egy szocialista mozgó ABC - Ikarusban rendezték be
Ilyen volt egy szocialista mozgó ABC - Ikarusban rendezték be

Megmutatjuk, milyen volt belül egy ABC-nek berendezett busz, amivel a szocialista lakótelepeket látták el minden földi jóval.

február 19., 07:26

  • életem
Elúszhat a nyugdíj, ha elmulasztod ezt a kötelezettséget
Elúszhat a nyugdíj, ha elmulasztod ezt a kötelezettséget

Sokan nincsenek tisztában azzal, milyen változásokat kell mindenképp bejelenteni a nyugdíjjal kapcsolatban.

február 19., 10:05

  • világom
Ezek a világ legszennyezettebb városai
Ezek a világ legszennyezettebb városai

Elkészítették a listát 2024 legpiszkosabb levegőjű városairól. A 10 legártalmasabb gyakorlatilag egyetlen régióra korlátozódik.

február 19., 08:36

  • világom
Ilyen a Metallica legnagyobb slágere jelnyelven: videó
Ilyen a Metallica legnagyobb slágere jelnyelven: videó

A legismertebb Metallica dalt különleges formába öntötte egy édesanya.

február 19., 09:36

  • világom
Ezek a világhírű tudósok nem voltak jók matekból
Ezek a világhírű tudósok nem voltak jók matekból

A saját szakterületükön kiválóak voltak.

február 19., 07:00

  • világom
Meghökkentő a japánok előadásában a csárdás
Meghökkentő a japánok előadásában a csárdás

Máig a legismertebb magyar tánc, sőt dallam a csárdás. De vajon hogy szól, ha tradicionális japán húros hangszeren adják elő? Megmutatjuk.

február 19., 08:20

Ezt olvastad már?
Érdekességek