Itt rontod el a zöldségek készítését: finomabbak lesznek, ha így csinálod

GettyImages-1321562359

A zöldségek elkészítésére van jobb megoldás is, mint a párolás. Így hozhatod ki a legtöbbet belőlük.

Akár köret, akár főétel lesz belőlük, a zöldségek elkészítése nem egy bonyolult művelet, de azért van néhány praktika, amivel tovább javíthatsz az eredményen. Ehhez olyan tényezőket is érdemes figyelembe venned, mint az alapanyagok állaga vagy a nedvességtartalom kérdése. Ez elsőre talán bonyolultnak hangzik, de semmi ördöngösség nincs benne. Mutatjuk, mi a teendőd.

A legjobb módszer a zöldségek elkészítésére

Ha a párolt zöldségeket unalmasnak találod, érdemes kipróbálnod a sauté, vagyis a „hirtelen sütés” néven ismert konyhai technikát. Ennek lényege, hogy az ételt egy nagy serpenyőben, megfelelő mennyiségű olaj hozzáadásával a lehető leggyorsabban kell megsütni.

A zöldségek így ropogósak maradnak, és az ízük is sokkal gazdagabb lesz.

Bár a hirtelen sütés a magyar gasztronómiában sem ismeretlen fogalom, a zöldségek ilyen módon történő elkészítése kissé más megközelítést igényel. Sokan elkövetik például azt a hibát, hogy nem szárítják meg az alapanyagokat a sütés előtt. Ez megakadályozza, hogy zöldségek egyenletesen érintkezzenek a serpenyővel, ráadásul ha túl sok a nedvesség, akkor nem megsülnek, hanem megfőnek. Első lépésként ezért egy papírtörlővel szárazra kell törölnöd mindent.

Fontos, hogy a zöldségeket ugyanolyan méretűre vágd fel
Fontos, hogy a zöldségeket ugyanolyan méretűre vágd felHispanolistic / Getty Images Hungary

Legalább ilyen fontos, hogy a hozzávalókat azonos méretűre és formájúra vágd fel. Amennyiben nem lesznek egyformák, nem egyszerre fognak elkészülni, így eltérő lehet az állaguk is.

Minél kisebb az elkészítendő étel, annál jobb.

Ha különböző típusú zöldségeket készítesz, nem mindegy a sorrend sem. Először mindig a gyökérzöldségeket (ilyen például a sárgarépa) tedd a serpenyőbe, majd jöhetnek a közvetlenül a földből növő zöldségek (például a tök), végezetül pedig a levelek és a virágok (például a káposzta vagy a brokkoli) következzenek.

Ha biztosra akarsz menni, a keményebb állagú gyökérzöldségeket, mint a burgonya vagy a pézsmatök, a sütés előtt érdemes lehet rövid ideig előfőznöd. Így elkerülheted, hogy a külsejük túlzottan megpiruljon, amikor a belsejük még nem puhult meg.

Sok múlik a serpenyőn is

Ha túlzsúfolod a serpenyőt, azzal megint csak elronthatod az eredményt, mivel a zöldségek inkább párolódni fognak, mint sülni. A sok hideg alapanyag ugyanis lehűti a serpenyőt, így az étel nem tud megpirulni.

Lényeges szempont, hogy olyan serpenyőt használj, ami elég nagy ahhoz, hogy minden egy rétegben, átfedés nélkül elférjen benne. Ez lehetővé teszi, hogy a zöldségek a lehető legnagyobb felületen érintkezzenek a serpenyővel, ezért gyorsabban elpárologhat a víz.

A forró serpenyőben készített zöldségeknek gazdagabb az íze
A forró serpenyőben készített zöldségeknek gazdagabb az ízecarlosgaw / Getty Images Hungary

Ehhez a technikához elengedhetetlen az is, hogy kellően forró legyen a serpenyő. Ezt úgy ellenőrizheted a legkönnyebben, ha néhány csepp vizet csepegtetsz bele. Ha a víz serceg, és azonnal elpárolog, akkor a serpenyő készen áll.

Még valami: állj ellen a késztetésnek, hogy folyamatosan kevergesd a zöldségeket. Ha tovább érintkeznek a serpenyővel, finomabb lesz a végeredmény.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra