„A nevelőotthonban sosem éreztem, hogy anyára és apára van szükségem” – interjú Lakatos Helénával

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nyolcéves koráig nem tudta, mit jelent a család, a születése után az édesanyja a kórházban hagyta, és sosem kereste. Lakatos Heléna lehetett volna boldog gyermek, de a sors másképp rendelte. Mélységekből még nagyobb mélységekbe taszította őt az élet, de mindig felállt, hogy legalább felnőttként boldog lehessen. Interjú.

Azt mondtad, egy álmod vált valóra azzal, hogy szakács lettél. Mit és kinek szeretsz a legjobban főzni?

Mindent szívesen elkészítek, de jobban szeretek a vendégeknek főzni. Otthon nagyon sok a macera, borzasztóan válogatósak a gyerekeim. 

Hányan hányfélét esznek?

Négyen vannak, és mindegyikőjük mást szeret, úgyhogy nagyon le vagyok korlátozva, otthon nem igazán tudom kiélni magam, ha főzésről van szó.

Sok megpróbáltatással a hátad mögött, hogy érzed most magad?

Köszönöm, most már jól vagyok. Mondhatnám azt, hogy körülbelül azóta, amióta a gyerekeimet visszakaptam, de ha eszembe jut, mennyi minden nyomasztott akkoriban, akkor mégsem. Sokat küzdöttem azzal, hogy hogyan tudok majd jó anya lenni, és hogyan tudom teljesíteni azt, amit megígértem a gyerekeimnek.

Nyolcéves koráig még az apukáját sem ismerte
Fotó: Lakatos Heléna

Mit ígértél nekik?

Azt, hogy egy szebb, boldogabb jövőt teremtek nekik. 

Úgy tűnik, sikerült.

Mindig azt mondom, hogy minden rosszban van valami jó. Ha nem úgy alakul az életem, ahogy, talán sosem jutok el odáig, ahol most a gyerekeimmel együtt lehetek. 

Milyen hosszú út vezetett idáig?

Nyolcéves koromig állami gondozásban éltem, az édesapám csak azután fogadott örökbe, amikor megtudta, hogy létezem. Fogalma sem volt arról, hogy van gyereke, sőt arról sem, hogy egyáltalán terhes volt velem az édesanyám.

Mi történt az édesanyáddal?

Nem tudom, miért, de nem kellettem neki. Születésem után otthagyott a kórházban, onnan kerültem nevelőotthonba. Sosem keresett, sosem találkoztunk, aztán úgy 17 éves lehettem, amikor hallottam, hogy meghalt. 

Mennyire érezted anyukád hiányát gyerekként?

Az egész gyerekkoromra rányomta a bélyegét, hogy anya nélkül nőttem fel, és még most, felnőttkoromban is hatással van az életemre. Az apámnak annak idején lett egy új párja, tehát kaptam egy mostohát, de sosem éreztem azt, hogy úgy szeretnek, ahogyan a két öcsémet.

Idézőjel ikon

Nem sok szeretetet kaptam, pedig mindig arra vágytam, hogy engem is szeressenek.

A nevelőotthonban nevelkedett Heléna sosem érezte, hogy igazán szerették
Fotó: Victoria Kotlyarchuk / Getty Images Hungary

Milyen emlékeid vannak a gyerekotthonból?

Csupa jók, az egész időszakról. Az volt az a hely, ahol rengeteg szeretetet kaptam, és törődtek velem. Egy kis faluról, Felsőpetényről beszélünk, ahol mindenki ismert és szeretett. Volt egy óvónő, aki hétvégente meg ünnepnapokon haza is vitt.

A nevelőotthonban sosem éreztem, hogy anyára és apára van szükségem, egyszerűen nem fogtam fel, hogy az a normális, ha egy gyerek a szüleivel él.

Nem is nagyon tudtam mit kezdeni azzal a helyzettel, amikor kaptam egy anyukát meg egy apukát. Tök fura volt az egész, maga a környezetváltozás és a család is. Innentől kezdve nem mondhatnám, hogy túlságosan szép volt az életem. Hat év után, tizennégy évesen el is menekültem tőlük.

Hova tudtál menni?

Bagra, rengeteg rokonom él a helyi cigánytelepen. Ott próbáltam új életet kezdeni, de nem nagyon fogadtak be a családok, egyrészt a rengeteg gyerek, másrészt a nagy szegénység miatt. Így nagyon nehéz volt. Összejöttem viszont egy sráccal, akivel így elkezdődhetett az ottani életem.

Nem volt szerelem, inkább csak kényszer, hogy legyen holnap.

Három év után viszont elváltak útjaink, és ekkor ismertem meg a gyerekeim apját, aki mellett végre biztonságban érezhettem magam. Az igazi mélypont akkor kezdődött, amikor elveszítettem őt: a legidősebb gyerekem hároméves volt, a lányok pedig két hónaposak, amikor meghalt.

A fiatal anya élete egy pillanat alatt romba dőlt, amikor elveszítette a párját
Fotó: Roy-Ensink / Getty Images Hungary

Mesélsz erről a mélypontról?

Egyszerűen nem láttam a kiutat, azt, hogy merre indulhatnék tovább. Senkire sem számíthattam, nem tudtam, mi lesz velem négy gyerekkel, mert időközben megszületett a legkisebb is egy másik férfitól. Úgy egyéves lehetett, amikor a kábítószer bejött a telepre. Sokáig nem akartam kipróbálni, hiába győzködtek, aztán belecsúsztam, és jól rászoktam. Nyolc évig drogoztam. 

Mikor döntöttél úgy, hogy te nem akarsz így tovább élni?

Amikor elvették tőlem a gyerekeimet, azonnal felfogtam, hogy nagy a baj. Már korábban is voltak olyan félelmeim, hogy jön értük a gyámhatóság, de ezek a gondolatok csak akkor jöttek, amikor nem volt bennem szer. A drog miatt nem nagyon tudtam érzékelni az egésznek a súlyát. 

Aztán tényleg megérkezett a gyerekvédelem…

Azonnal felfogtam, hogy mit csináltam. Akkor ott megfogadtam, hogy mindenáron vissza fogom szerezni őket, mert nekem a gyerekeim jelentik az életet.

Mennyi időt töltöttetek egymás nélkül? 

Egy évet és hét hónapot. Először a bagi cigányteleptől messze, Pécsváradra kerültem a rehabra. Azután azt gondoltam, hogy majd Pécsen kezdek egy új életet, hogy olyan körülményeket teremthessek a gyerekeimnek, amilyet ígértem nekik.

Idézőjel ikon

Nem volt könnyű, mert ott azzal szembesültem, hogy a cigányságom miatt nem tudok rendes munkához jutni.

Arra viszont szükségem volt ahhoz, hogy visszakaphassam a gyerekeim. Hét vagy nyolc hónapot próbálkoztam ott, aztán sajnos vissza kellett mennem Bagra. Teljesen kétségbeestem, hogy visszakerülök a süllyesztőbe, nagyon nem akartam visszaesni. De ekkor jött egy mentor, Anna, aki mindvégig mellettem és a gyerekeim mellett állt. Nem tudom, isteni csoda-e vagy mi, de épp akkor keresett egy cég a konyhájába embert.

Ekkor csillant fel a remény, hogy elindulhatok azon az úton, amelyen járni akartam.

Hogyan emlékszel arra a pillanatra, amikor újra megölelhettétek egymást a gyerekeiddel?

Azt sosem lehet elfelejteni, szavakba önteni sem tudom, mit éreztem. Leírhatatlan volt az öröm bennünk, egymás nyakában lógtunk.

Anya és gyermekei több mint másfél év után ölelhették újra egymást
Fotó: Jamie Grill / Getty Images Hungary

Szoktál beszélgetni velük a múltról? 

Nem nagyon mélyülünk el benne, néha persze előjön egy-egy sztori kapcsán, de a régi dolgokról nem igazán szoktam beszélni. 

Meg tudtál magadnak bocsájtani?

Nem, én mindig haragszom magamra.

Miért?

Azért, mert úgy érzem, hogy a legnagyobb gyerekemnek nem ilyen útja lenne, ha annak idején nem szokom rá a drogra. Biztos vagyok abban, hogy mindent felfogott abból, ami velem, velünk és körülöttünk történt, emiatt jutott el ő is oda, ahova nem kellett volna.

Idézőjel ikon

Amikor elvették tőlem a gyerekeket, ő egyedül lakásotthonba került, de nem tudott ott megmaradni.

Megszökött, visszament a telepre, és csinálta a haverokkal a balhékat, elindult a lejtőn, javítóintézetben is volt, most pedig börtönben. A rehabom után mindent megtettem, hogy ő is velünk lehessen, ami meg is történt, de már nem tudtam visszatartani. 

Hogy van a három másik gyermeked?

Ők jól, és pont az ellenkezőjére törekednek, arra, hogy minél jobb életük legyen. Tanulnak, dolgoznak, odafigyelnek rám, szeretnek, dédelgetnek. Ha a telepen lennénk, ők sem így élnének.

Hogyan gondolsz vissza arra az életre?

A mostohaanyám meghalt, apám így egyedül van betegen, hozzá visszajárok Bagra, de egy óránál tovább nem bírok a telepen lenni.

Heléna a talpra állása után szakácsként helyezkedett el
Fotó: Lakatos Heléna

Mi az, ami téged boldoggá tesz, van valamilyen hobbid?

Most vagyok túl három műtéten, úgyhogy valójában most jövök vissza az életre. Egyébként nagyon szeretünk kirándulni, biliárdozni a gyerekekkel, és imádok embereken segíteni. Nagyon sokat jártam például Kerecsendre gyerekekhez táboroztatni, mert szerettem volna egy másik falut és cigánytelepet is megismerni. Idén nyáron mindenképpen ott leszek, és ha minden igaz, jönnek velem a gyerekeim is, amikor legutóbb voltak, nagyon élvezték. 

Enterol

Készülj tudatosan a nyaralásra!

Az Enterol alkalmazható az utazással összefüggő, fertőzéses eredetű hasmenés megelőző kezelésére is. Az Enterol alkalmazását 5 nappal az utazás előtt már érdemes megkezdeni és az utazás teljes
időtartama alatt folytatni.
Te már becsomagoltad?

Enterol – A tudatos probiotikumválasztás.

hirdetés

Advertisement
Hrdina-Bárány Zsuzsi
Hrdina-Bárány Zsuzsi
Főszerkesztő-helyettes
Hrdina-Bárány Zsuzsi, bár rádiós szakirányon végzett, a kommunikáció szak után nyomtatott sajtónál helyezkedett el. Kilencévnyi napilapozás után az online médiában találta meg a helyét: elsőként egy női magazinban dolgozott újságíróként, szerkesztőként és rovatvezetőként, majd három évig egy anyáknak szóló portál főszerkesztői feladatait látta el. Pályafutása során szövegíróként és olvasószerkesztőként is gyűjtött tapasztalatokat, valamint könyvek szerkesztésében is részt vett. 2026 januárjától a Dívány főszerkesztő-helyettese.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.

Életem

76 centire csökkent a Balaton vízszintje: ennyire kell aggódni miatta

A Balaton vízállása 2026. június 25-én mindössze 76 centimétert ért el. Bár a tó állapota miatt sokan aggódnak, szakértők szerint összetett kérdésről van szó. A vízszint puszta magassága önmagában ugyanis nem alkalmas arra, hogy pontos képet kapjunk a magyar tenger aktuális ökológiai állapotáról.