A koronavírus-járvány ideje óta sokaknak lehet olyan érzése, mintha az évek azóta rövidebbek lennének. De az időérzékelésünk másként is megcsal bennünket. Olyan, mintha a Covid nem négy éve, hanem már sokkal régebben forgatta volna fel az életünket.
A világjárvány teljesen felborította az időérzékünket
Több különféle magyarázat is létezik arra, miért érezzük úgy, hogy az idő bizonyos esetekben gyorsabban múlik. Az egyik elmélet szerint ennek az lehet az oka, hogy a 2020-as események miatt elszakadtunk a való világtól, és még inkább elmerültünk a digitális térben. Emiatt az elmúlt négy év olyan érzést kelthet bennünk, mintha nem is lett volna valóságos, mintha meg sem történt volna.
Egy másik elképzelés szerint az úgynevezett „lezárt életkor” teória okozza az időbeli csalódást. Eszerint sokan úgy érezhetik, hogy más az életkoruk, mint ami a valós éveik száma. A feltételezések szerint annak, hogy ha a biológiai korunkat nem érezzük azonosnak a tényleges életkorunkkal, az lehet az oka, hogy a lezárások alatt eltöltött évek tulajdonképpen kiestek az életünkből, a múltunkból. Például egy most 30 éves fiatal, aki a járvány kitörésekor 25-26 éves volt, úgy érezheti, hogy elveszett a húszas éveinek a második fele.
Ezért érezzük úgy, hogy csak úgy repül az idő
Vannak, akik úgy vélik, hogy az időérzékelésünk azért változott meg az elmúlt évtizedekben, mert sokkal elfoglaltabbak vagyunk, mint az elődeink. Sokkal többet dolgozunk, és sokkal több teendőt feladatnak, olykor kötelezően elvégzendő feladatnak tekintünk, ebből kifolyólag kevésbé éljük meg a mindennapokat. De a modern technológia, például az okostelefonok, az internet és a felesleges információk sincsenek segítségünkre abban, hogy egy kicsit mi magunk és az idő is lelassuljon.
Emiatt kevésbé tudunk csak a jelenre figyelni, a jelenben élni, mint néhány évtizeddel ezelőtt.
A fentieken túl van egy új elmélet is azzal kapcsolatban, miért érzékeljük mostanában úgy, mintha a korábbiaknál jóval gyorsabban telnének az évek. A Covid agyunkra gyakorolt hatása kapcsán született meg az úgynevezett „időérzékelési elmélet”, melynek lényege, hogy életünk során az agyunk időérzékelése megváltozik, amiben több különböző dolog is szerepet játszik.
Az elmélet lényege, hogy minél idősebbek leszünk, annál inkább úgy érezzük, hogy az idő felgyorsul, mivel megváltozik a róla alkotott képünk.
A jelenséget Thomas Mulligan a TikTokon közzétett videójában az alábbiak szerint magyarázza meg. Az első születésnapunkon az elmúlt egy év az életünk 100 százalékát kiteszi. A második születésnapunkon már az eltelt újabb egy év az életünk 50 százalékát teszi ki. Mire 20 évesek leszünk, addigra egy év az életünkből öt százalékot jelent. Ez pedig azt jelenti, hogy például a 20 és 25 éves korunk közötti szakasz az addig megélt évek egyötödét, míg a 25 és 30 közötti időszak már csak egyhatodát jelenti.
@mulligan.tv Time perception theory
♬ original sound - Thomas Mulligan
Mindezt annak ellenére így érezzük, hogy sem a napok, sem az évek száma nem változik, egyévnyi idő mindig ugyanaddig tart.
Ez az oka annak, hogy lényegében minél idősebbek leszünk, annál inkább úgy érezzük, hogy az idő felgyorsul, holott a kronológiai körülmények nem módosulnak, csak a felfogásunk változik.
Így lassíthatjuk le az érzékelt időt
Thomas Mulligan azt is hozzáteszi: van lehetőségünk arra, hogy lelassítsuk az egyre gyorsabbnak érzékelt időt. Ennek titka pedig nem más, mint hogy igyekezzünk minél érdekesebbé, emlékezetesebbé tenni az életünket azáltal, hogy valami igazán egyedi és érdekes dolgot teszünk. Ugyanis ezeknek a maradandó élményt nyújtó cselekedeteknek köszönhetően az érzékelésünk szerint csökken a múló idő sebessége, míg a köztes időben, amikor rutinfeladatokat látunk el, sokkal inkább úgy érezzük, mintha egy szempillantás alatt eltelnének az évek.
Az új kutatás az egyik vitamin kettősségére hívja fel a figyelmet az öregedéssel kapcsolatban. Ismerd meg, melyik vitamin segíthet lelassítani az öregedést.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés