Egyre komolyabb problémát jelent a méhek számának csökkenése. A méhpopulációra a legnagyobb veszélyt a korán véget érő, enyhe telek utáni tavaszi fagyok, illetve a növényvédőszerek jelentik. Mindezek hatására egyes becslések szerint évről évre a tél végére akár a méhcsaládok 20 százaléka is elpusztul.
Márpedig a méhek nagyon fontos szerepet töltenek be nemcsak az ökoszisztémában és a méz előállításában, de az emberiség élelmiszertermelésében is. Ezektől a rovaroktól függ több százezer növényfaj beporzása, és ennek révén
a méhektől függ az emberiség élelmiszer-termelésének közel 50 százaléka.
A méhekre leselkedő egyik legnagyobb veszélyt a növényvédőszerek jelentik, amelyek úgy juthatnak be a az állatok szervezetébe, hogy permetezés után pocsolyákból isznak vagy a permetezett környéken található virágokról gyűjtenek nektárt. A vegyszerek hatására a méhek elveszítik tájékozódó képességüket, gyakran nem találnak vissza a kaptárba.
Gál Attila méhész a National Geographic Magyarországnak elmondta, hogy a problémára az jelenthetne megoldást, ha csökkenne a növényvédőszerek használata, vagy olyan szereket fejlesztenének ki, amelyeknek nincs káros hatása a méhekre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés