A clean eating tisztább, mint a mozgalom erkölcsi bizonyítványa

Olvasási idő kb. 12 perc

Étkezz tisztán, eddz mocskosul! - ez a jeligéje a clean eating hazai követőinek. De mitől tiszta a tiszta étkezés? És tényleg olyan jó ez nekünk? A hangzatos érvek mögött sokszor téves meggyőződések és ferdítések, mintsem tudományosan megalapozott eredmények állnak. És sajnos sokan be is dőlnek azoknak.

Az elmúlt húsz évben a bioélelmiszerek piaca gyorsan fejlődött, hiszen egyre több fogyasztó volt hajlandó többet fizetni olyan termékekért, melyekről azt gondolta, hogy egészségesebb és környezetbarátabb módon állították elő, mint a hagyományos élelmiszereket. A Cornell Egyetem kutatóinak tanulmányából is kiderül, hogy a megkérdezett fogyasztók zöme szerint (Halo-effektus) a bio ételekben kevesebb a kalória és több a tápanyag, ezért a fogyáshoz és a szervezet egészséges működéséhez is sokkal inkább hozzájárulnak, holott ez az állítás sem fedi az igazságot. Ahogy sok más hangzatos érv sem, amelyekkel az anti-GMO mozgalom és a clean eating szószólói próbálják eladni saját termékeiket.

“Mindig válaszd az organikust és kerüld a feldolgozottat!”

Ez a clean eating alapelve. A bioélelmiszerek egyértelmű előnye, hogy nem génmanipuláltak, illetve hogy nem tartalmaznak termesztési technológiából származó vegyszerszennyeződést, antibiotikumokat, hormonokat és adalékanyagokat. Ezeket a tulajdonságokat azonban olyan erőszakosan hangoztatják a bioételek gyártói (kb. a feldolgozott étel méreg), hogy az átlagemberben - aki nem engedheti meg magának, hogy "tiszta" étrenden éljen - joggal merül fel a kérdés: kész biológiai csoda, hogy még élek?

shutterstock 270811022

Fontos tudni, hogy a GMO élelmiszerekben az élelmiszerbiztonsági kockázatot a beültetett gének és az általuk termeltetett fehérjék, fehérjetermékek jelentik. Csak olyan GMO élelmiszer engedélyezhető, amely nem toxikus. Ezt számos vizsgálat és teszt során szűrik az engedélyeztetési folyamat során. Az, hogy az emberi szervezetre hosszú távon milyen hatásai lehetnek a genetikailag módosított élelmiszereknek, egyelőre nem tisztázott, az azonban valóban erős szempont, hogy termesztésük során a GM-növények nagy terhet rónak a környezetre és csökkentik a biodiverzitást. A GMO-élelmiszerekkel kapcsolatos tévhiteket és kockázatokat egyébként kiveséztük már, részletesebben itt, itt és itt olvashatsz a témáról.

De a clean eating hívei szeretik felhívni a figyelmet a feldolgozott, illetve hagyományos módon előállított élelmiszerekben található vegyszerek potenciális veszélyeire is. A leggyakrabban használt gyomirtók hatóanyaga, a glifozát a clean eating által sűrűn emlegetett mumus. A gyomirtót a WHO egy ideig a potenciális karcinogének listáján tartotta nyilván, további kutatások után azonban tavaly közleményt adtak ki arról, hogy a vegyszer nem okoz rákot, legalábbis abban a mennyiségben biztosan nem, amennyire az emberi szervezet ki van téve a hatásának. Tavaly, egy masszív vizsgálatot követően az ECHA (Európai Vegyianyag-ügynökség) is megerősítette, hogy “a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján nem állítható, hogy a glifozát hatóanyag rákkeltő lenne."

Egyébként a biogazdálkodók is használhatnak különféle növényvédő szereket, talajjavítókat, de csak természetes úton előállíthatókat. (Magyarországon momentán ezeket az anyagokat használhatják a biogazdák.) A peszticidek hosszú távú hatásáról sem áll még rendelkezésre elegendő adat, az azonban biztos, hogy a ma használt vegyszerek szigorú ellenőrzési folyamaton mennek keresztül, mielőtt felhasználhatóvá nyilvánítják azokat a gazdálkodás során, és akár bio, akár nem-bio élelmiszerekről van szó, azok vegyszertartalmának egyaránt olyan alacsonynak kell lennie, hogy az ne okozzon egészségügyi problémát.

Érdemes azonban azt is tudni, hogy a többféle vegyszer hatása összeadódhat, sőt módosulhat. Vegyszerkoktélnak nevezik, amikor sokfajta méreg együttesen van a termékben, bekerülnek a talajművelő szerek (műtrágyák, fertőtlenítők), a növénytermesztésnél használt szerek (rovarirtók, gyomirtók, gombaölők), a tárolásnál használt szerek, az élelmiszergyártásban alkalmazott segédanyagok (E-számok), és ehhez jönnek még a tárolás és csomagolás során bekerült szintetikus vegyszerek és maradékanyagaik.

De mi a helyzet a kórokozókkal?

Az, hogy elméletben a bioélelmiszerek a tartósítószerek hiányának és a szervestrágya-használatnak köszönhetően nagyobb valószínűséggel tartalmaznak mikrobákat, az eddigi vizsgálati eredmények azonban nem voltak meggyőzőek - általában a kis mintaméret, illetve a szezonális és regionális variációkban rejlő hibalehetőségek miatt.

“Ami tény, hogy a bio- és a hagyományos élelmiszerbe is kerülhetnek patogén mikrobák az élelmiszerlánc minden pontján; termelés közben a szerves trágyából és vízből, feldolgozás közben a környezeti forrásokból, illetve a végső kezelés, csomagolás során a szegényes emberi higiénia eredményeképpen” - írta 2011-ben Dominic Dyer, a brit Növényvédelmi Szövetség vezérigazgatója a New Scientist magazinban.

shutterstock 386999431

Minnesotai farmokon végzett vizsgálatok során 2004-ben azt találták, hogy az E. coli tartalom 19-szer nagyobb gyakorisággal fordult elő azoknál a biofarmoknál, ahol 12 hónapnál nem régebbi szerves trágyát vagy komposztot használtak, mint azoknál, akik régebbi anyagokat használtak. Bár a kockázatok csökkennek, amint a szerves trágya megérik, a kutatók úgy találták, hogy számos patogén organizmus, mint az E. coli és a szalmonella könnyen túl tud élni 60 napot vagy még többet a komposztban és a talajban a hőmérséklettől és a talajfeltételektől függően.

Dyernek több évtizedes tapasztalata van az ökológiai gazdálkodásban és szerinte a németországi E.coli ügy (az E. coli baktériumtörzs okozta hasmenésjárvány több tucat ember haláláért volt felelős) valódi tragédiája az, hogy a fertőzés megelőzhető lett volna, ha a bioipar képes lett volna sugárral kezelni a termékét. “A babcsíra, ami a járvány forrása volt, meleget és nedves-nyirkos közeget igényel az optimális növekedéséhez. Ez a közeg ugyanakkor jelentősen növeli az E. coli és egyéb más, betegséget okozó baktériumok elszaporodását. Az egyetlen biztos módszer, ami képes csökkenteni ezen kockázatot, a sugárkezelés. Ez az E. coli baktérium 99,999%-t hatékonyan elpusztítja. Nincs bizonyíték arra, hogy az élelmiszerek sugárkezelése káros lenne a fogyasztók számára, és arra sincs bizonyíték, hogy ez csökkentené az élelmiszerek táplálkozási minőségét, mindennek ellenére a bioélelmiszeripar nem hagy fel a besugárzás-ellenes lobbijával” - írta a szakember.

Mitől lenne táplálóbb?

Elvégre a clean pizza is csak egy pizza. Többek között ez a tudományos folyóiratokban megjelent eredményeket összehasonlító tanulmány is arra jutott, hogy nincs jelentős eltérés a bio és a hagyományos élelmiszerek tápanyagtartalmában, amit újabb vizsgálatok is megerősítettek: az eredmények szerint a bioételek tápanyagtartalma valóban eltér a hagyományos ételekéhez képest - például a biotejben valamivel több omega-3 zsírsav, ugyanakkor kevesebb jód van, illetve a bioételek több antioxidánst tartalmaznak - ám ezek a különbségek nem olyan jelentősek, hogy jobb egészségügyi állapothoz vezessenek. Egy csekély eltérés a vitamin- vagy ásványianyag-tartalomban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyakorlatban nagyobb esélyünk van a túlélésre.

Az energiatartalomról nem is beszélve. Azt egy ideje már tudjuk, hogy a súlyvesztés mértéke elsősorban az energiabevitel -és felhasználás arányán múlik, vagyis napi egy hamburger és rendszeres mozgás mellett is simán fogyhat valaki, nem kell ahhoz tiszta ételeken élni.

“Lehet, hogy a tiszta étkezés fogyáshoz is vezet, de nem azért, amire a legtöbben gondolnak. A súlyvesztés oka az, hogy a megszokott kényelmi termékek helyett növényeken és dzsúszokon kezdesz élni. Annak, hogy bio vagy nem bio zöldségekről és gyümölcsökről van szó, vagy hogy mentesek-e a kémiai szennyezőanyagoktól, vegyszermaradványoktól és antibiotikumoktól, semmi köze az étel energiatartalmához és a fogyáshoz” - állítja Trevor Kashey biokémikus és táplálkozási tanácsadó.

Az úgynevezett méregtelenítő készítmények (detox) gyártói és a trendi tisztító kúrák (cleansing diet) kiötlői is magabiztosan állítják, hogy termékeik alkalmazásával könnyedén megszabadulhatunk a szervezetünkben felhalmozódott méreganyagoktól, és ezáltal a fogyás is gyerekjáték lesz. Csakhogy, egyrészt tudományosan még nem támasztották alá ezek hatékonyságát, másrészt testünk, köszöni szépen, különböző hókuszpókuszok nélkül, egymaga is megbirkózik a toxinok eltávolításával - hála a máj, a vesék, a bőr és a belek szorgos és rendeltetésszerű munkájának. De erről is írtunk már bővebben. Úgy tűnik, hogy az egészséges életmódra vágyókat célzó marketingkampányok nem az etikusság jegyében indulnak, hiszen olyan, morálisan elfogadhatatlan üzeneteket tartalmaznak, hogy

A megfizethető étel az ellenséged.

Amerikában nagy divat lett a Panera Bread, vagyis a tiszta kenyér fogyasztása, amit olyan hírességekkel reklámoznak, mint Alicia Silverstone vagy Jessica Alba. A clean eatingről szóló könyvek pedig bestsellerek, holott a módszer mindenféle tudományos megalapozottság nélkül határozza meg az egészség és a fogyás diskurzusát. “Ez pedig azért is olyan ártalmas, mert sokan azok közül, akik elfogadják az elveket, és azonosulnak azokkal, meg sem engedhetik maguknak, hogy tiszta ételeken éljenek, hiszen ezek a termékek kétszer-háromszor annyiba kerülnek, mint a hagyományos élelmiszerek” - állítja Krista Scott-Dixon, a Precision Nutrition táplálkozási tanácsadója. Több mint ezer forintért néhány korty zöldséglevet vásárolni valóban luxus, de megéri? És akinek nem telik clean eatingre, annak eleve esélye sincs arra, hogy egészségesen éljen? Ha ugyanis bizonyos ételeket tisztának címkézünk, az egy olyan bináris rendszert hoz létre, amiben a többi élelmiszer piszkosnak számít.

shutterstock 129146456

“Ha az emberek többsége nem engedheti meg magának, hogy ilyen drága ételeken éljen, akkor különösen vigyázni kell a jó - rossz, tiszta/egészséges - egészségtelen jelzőpárok használatával. Az ilyen kijelentések miatt az ételekhez és az étkezéshez való viszonyunk gyökeresen megváltozhat és minden egyes táplálkozási döntéshelyzet egy esély arra, hogy paranoiássá, szorongóvá, kritikussá váljunk magunkkal szemben" - figyelmeztet John Weidman, a The Food Trust nonprofit szervezet ügyvezető igazgatója.

Talán nem ártana felismerni, hogy vannak, akik örülnek, hogy hozzájuthatnak a bevásárlóláncok dobozolt hústermékeihez, és a négyszer drágább bio steakről legfeljebb csak álmodni mernek. A legszegényebb területeken pedig kész csoda, ha egyáltalán tápláló élelemhez jutnak az emberek.

Baromság az egész?

A clean eating egy ugyanolyan kitalált szabály, mint az, hogy “fűre lépni tilos”. Scott-Dixon szerint az ideális az lenne, ha a táplálkozási nevelési programok kulturálisan érzékenyebbek lennének, illetve az emberek áttérnének egyfajta belső kontrollra; amikor nem bizonyos tiltott és engedett ételek listájára kell hagyatkozniuk, hanem kísérleteznének és megtapasztalnák, hogy mi az, ami a szervezetüknek beválik. Ezt hívják testtudatosságnak, amivel az egészségünk kezdődik, és aminek erősítésében sokat segíthet egy dietetikus, egy személyi edző és egy pszichológus.

A fentiek persze nem azt jelentik, hogy felesleges lenne bio élelmiszert vásárolnod. Természetesen egy csomó nyomós érv szól a “tiszta ételek” mellett - állattartás, a helyi gazdálkodók támogatása stb. -, de ezeknek vajmi köze van az egészséghez vagy a fogyáshoz, amik a leghatásosabb érvei a clean eatingnek. A lényeg, hogy ne tévhitek irányítsanak, ne a tökéletes vegyszermentesség és magasabb tápanyagtartalom reményében adj ki több pénzt a bio/természetes/tiszta/teljes címkés kajákért.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek

Ritkán takarítod a vécét? Az baj. Sűrűn takarítod? Az is baj.

április 2., 14:00

  • Édes otthon
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek

Mutatjuk, milyen feltételeknek kell megfelelniük a lakóknak a támogatás elnyeréséhez.

április 2., 12:10

  • Offline
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője

Rekordösszegért kelt el az Óz ikonikus vörös cipője.

50 perce

  • Mindennapi
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod

Az első hét próbaüzem: még nem jár büntetés annak, aki nem fizet a parkolásért.

április 2., 13:35

  • világom
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl

A drámai vízszintemelkedésnek két oka is van.

április 2., 15:10

  • világom
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes

A magyarok is jogosultak az ingyenes vonatbérletre, amellyel akár egy hónapon keresztül beutazhatják Európát.

április 2., 12:41

  • Önidő
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele

A kannibál kígyó gyomortartalmát vizsgálták a kutatók, mert kíváncsiak voltak arra, vajon mennyire pusztítja rokonait.

április 2., 16:00

  • lájfhekk
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját

Fontos tudni erről a szabályról a téli gumikkal kapcsolatban.

április 2., 17:30

  • világom
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek

Különös utasítást kaptak a német partok mentén üzemelő szélerőművek tulajdonosai.

április 2., 14:37

  • életem
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)

Ijesztő látvány, ahogy a ragadozó madár újból és újból lecsap.

április 2., 16:46

  • világom
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba

Magyar utazók tízezreit érinti a beutazási szigorítás, ráadásul fizetni kell az engedélyért.

április 2., 10:36

  • Édes otthon
Az ilyen színű szobában jobban alszol
Az ilyen színű szobában jobban alszol

Életünk harmadát alvással töltjük, nem mindegy, miként tesszük. Nemcsak a matrac és az ágynemű minőségével, a hálószoba színével is bakot lőhetünk.

április 2., 19:30

  • világom
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa

Kettétört a két felhőkarcolót összekötő híd, de a férfi 52 emelet magasan átugrott, hogy megtalálja a családját.

április 2., 12:02

  • Testem
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot

A hasnyálmirigyrákra utaló intő jel a lábakban is jelentkezhet.

április 2., 06:00

  • világom
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett

Ezen a videón már nem keltette egészséges, energikus, életerős ember benyomását az 50 éves Michael Jakson.

április 2., 18:30

  • Önidő
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet

Tavaly figyeltek meg hasonló veszélyes jelenséget a Balatonnál.

április 2., 11:10

  • életem
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz

Megmutatjuk, milyen meghökkentő tárgyakra bukkanhatunk az eBayen.

április 2., 19:00

  • Offline
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?

Teszteld le kvízünkkel, hogy mire emlékszel a középiskolai tanulmányaidból: vajon még ma is tudod a híres magyarok szülőhelyeit?

április 2., 06:45

  • Offline
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét

Meglehetősen egyszerű oka van annak, miért haladnak lassan az atombunker bontásával, de nem az, amire elsőre gondolnánk.

április 2., 06:30

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

április 2., 20:00

  • életem
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet

Komoly bírsággal járhat, ha valaki nem veszi figyelembe az utakra kihelyezett új táblákat.

április 2., 10:05

  • Offline
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában

Az Einstein-testvérek felnőttként is közel álltak egymáshoz. Ragaszkodásuk gyerekkori képükön is jól látható.

április 2., 08:20

  • Offline
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak

Csak ritkán készültek ilyen Lego-kockák. Te láttál már hasonlót?

április 2., 07:26

  • világom
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető

A tinédzsernek nem ez az első állami megbízatása, kinevezése után máris kitüntetett pár rendőrt.

április 2., 09:35

  • Testem
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon

Még nem végeztek a furcsa, Magyarországon korábban nem látott élősködő faj beazonosításával.

április 2., 09:05

  • Mindennapi
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták

A saját márkás termék illegális növényvédőszert tartalmazhat.

április 2., 08:06

  • Mindennapi
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem

Szakértő magyarázza el, mennyit ér az állatok beoltása a száj- és körömfájás ellen.

április 2., 07:46

  • Offline
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket

Eddig figyelmen kívül hagyott élőlényeket vizsgáltak meg a magyar kutatók. Eredményeik a mezőgazdaság szempontjából is fontosak.

április 2., 07:00

  • világom
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi

Nukleáris elemet fejlesztettek a kínaiak.

április 2., 08:50

  • világom
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban

Olyan kevés a dolgozó a börtönökben, hogy büntetésük lejárta előtt szabadon engednék a rabokat.

április 2., 08:36

Érdekességek