Ezen az útvonalon terjedt a pestis, mégis sokat köszönhet neki a világ

vilag-utvonal-khiva-Majoros Árpád
Olvasási idő kb. 8 perc

Papír, selyem, fűszerek, zöldségek és gyümölcsök – talán ezek mind nem is jutottak volna (olyan korán) Európába, ha egykor nem létezik a selyemút, amelyen nemcsak a termények és az áruk jutottak el keletről, hanem a nyelvek, a kultúra, a vallások és a művészet is. Sőt a legvalószínűbb feltételezések szerint ezeken az útvonalakon terjedt a milliók életét kioltó pestis is.

A több száz éves emlékeket őrző útvonal nemcsak egy út volt, hanem egy igen fejlett hálózat, amely Kínából indult azért, hogy a selyemhernyó gubójából ott készült selymet a kereskedők megismertessék a világgal. Innen a neve is, selyemút, amelyet – hogy, hogy nem – éppen a kínai selyem miatt Ferdinand von Richthofen német geográfus nevezett el. A selyem, amellett, hogy a legkelendőbb áru volt a kereskedők árucseréjében, általános fizetőeszközként is szolgált. 

Kontinenseket átívelő útvonalak

A kereskedők nem ritkán gyalog is nekivágtak a hosszú útnak, de leggyakrabban lovakkal és tevékkel, hatalmas karavánokkal indultak Kelet-Kínából Közép-Ázsián, valamint Afrikán át a Fekete-tengerig, később pedig létrejött egy Indiát Közép-Ázsiával összekötő útvonal is. A selyemút nem kevesebb mint 8000 kilométert fogott össze, és az 1200-as évektől kezdve évszázadokon át fontos kapcsolatot jelentett kelet és nyugat között. 

Ő volt az első ember, aki körbegyalogolta a Földet: azt is túlélte, hogy mellkason lőttékŐ volt az első ember, aki körbegyalogolta a Földet: azt is túlélte, hogy mellkason lőtték

Négy évébe telt, hogy körbeérje a földet, közben 13 országon gyalogolt át.

Tovább olvasom
A selyemút legfontosabb árui a fűszerek voltak
A selyemút legfontosabb árui a fűszerek voltakMajoros Árpád

A selyemúton megszámlálhatatlan áru cserélt gazdát, köztük drágakövek, ékszerek, textilek, üvegtárgyak, illatszerek, ruhák, állatok, zöldségek és gyümölcsök, a legfontosabb értéket azonban a fűszerek jelentették.

Ott van a te kamrádban is, pedig évszázadokkal ezelőtt háborúk törtek ki miattaOtt van a te kamrádban is, pedig évszázadokkal ezelőtt háborúk törtek ki miatta

Hosszú évszázadokkal ezelőtt az aranynál is többet ért, birodalmak sorsa múlt rajta, háborúk törtek ki miatta, ma pedig a te kamrádban is ott van.

Tovább olvasom

Hatalmas kincs volt többek között a bors, amely a gyömbér és a szerecsendió mellett a legdrágábbnak számított. 

Tudást adott a világnak a selyemút

„A selyemút mozgalmas északi, déli és tengeri útvonalainak köszönhető a vallások, a kultúra és a művészetek terjedése mellett a tudomány fejlődése is, amely során például „útra kelt” a tízes számrendszer az algebrával és az algoritmus fogalmával együtt, valamint a csillagászatban az a ma már ismert és elfogadott tény, hogy a Föld a Nap körül kering és a saját tengelye körül forog” – magyarázza Bárány Róbert geográfus és útifilmes, aki a közelmúltban járta be a selyemút legfontosabb, üzbegisztáni helyszíneit. Mint mondja,

ebben a közép-ázsiai országban érhetők tetten a leginkább a selyemút emlékei.

Üzbegisztán máig őrzi a selyemút emlékeit
Üzbegisztán máig őrzi a selyemút emlékeitMajoros Árpád

Szamarkand: kultúrák és vallások találkozóhelye

„A selyemút egyik legjelentősebb központja Zerfshan folyó völgyében található Szamarkand lett, miután az egykor a mai Afganisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán területén élő szogdok egyre inkább bekapcsolódtak a kereskedelembe. A selyemútbeli jelentőségüket az áruik kereskedelme mellett eszméik terjedése miatt is fontos megemlíteni, hiszen miután több vallásúak voltak, általuk ez is terjedni kezdhetett” – magyarázza a szakember.

A kézművességéről is messze földön híres Szamarkand ősi városa kultúrák és vallások olvasztótégelye volt, amely már Nagy Sándor i. e. 329-es hódítása előtt több évszázaddal is erős városnak számított.

Az iráni származású szogdok a kora középkortól kezdve lakták a területét, kereskedői hálózatukról több bizonyíték is árulkodik; nemesfémeik, fűszereik és ruháik Kínáig jutottak, emellett tevékenységükről az észak-pakisztáni sziklákon szogd feliratok is tanúskodnak a dél felé, Indiába vezető útvonalakon. Mi több, bizonyítékok vannak arra vonatkozóan is, hogy az i. sz. 6. században a szogd kereskedők nyugatra is utaztak, és új utakat alakítottak ki a Bizánccal folytatott kereskedelemben. 

A térségben jelentős szerepet kapott a kereskedelem
A térségben jelentős szerepet kapott a kereskedelemMajoros Árpád

Több mint hatszáz éves a világ legnagyobb mecsete

A történelmi település, amelyet gyakran az emberiség egyik legősibbjeként emlegetnek – és egyébként Közép-Ázsia egyik legrégebbi városa is –, 2001 óta az UNESCO világörökség része. Ma egy középkori, régi, valamint egy új, 19. századi orosz hódítás után épített településrészből áll. Az óvárosban a közép-ázsiai építészet legszebb műemlékei láthatók, köztük Timur Lenk mauzóleuma, valamint

a nagy bazár szomszédságában álló iszlám vallási központ, az 1399 és 1404 között épült Bibi-Khanum mecset, amely a világ legnagyobbja.

A színes kupolákkal teli régi városrész káprázatos főtere, a Regisztán volt a kereskedelem fő központja, amelyen ma is több, ősi egyházi iskola, medresze áll, egy közülük a 15. századból. 

Az Üzbegisztán épületeinek jellegzetes kékje a belső szabadságot, a békét és az égboltot jelenti
Az Üzbegisztán épületeinek jellegzetes kékje a belső szabadságot, a békét és az égboltot jelentiMajoros Árpád

Khiva, a selyemút legszebbje

A selyemút másik fontos állomása, a délről a Karakum-, északkeletről pedig a Kizilkum-sivatag által határolt Khiva, amelyről sokak vélekednek úgy, hogy az ókori kereskedelmi útvonalak legszebb városa. A lenyűgöző, iszlám építészetéről messze földön ismert település óvárosa nem kevesebb mint félszáz történelmi emlékművet és 250 házat őriz, többnyire a 18-19. századból.

Kék csempés udvarai és homokszínű épületei örökre nyomot hagynak az ember emlékezetében.

A világ legjelentősebb útvonalainak fontos állomása volt Khiva is
A világ legjelentősebb útvonalainak fontos állomása volt Khiva isMajoros Árpád

Bukhara, a termékeny oázis

Nem említhetjük a selyemutat Bukhara nélkül sem, amely Üzbegisztán egyik legrégebbi és legjelentősebb városa is egyben. Több mint 2500 éves történelme során a régió vallási, kulturális és kereskedelmi központja volt, amely az Amu-darja folyótól nem messze, egy termékeny oázis közepén helyezkedik el, és egykor ideális helyszínt adott a karavánok számára. Bukhara fénykora a 9–10. századra tehető, amikor a Számánidák uralma alatt az iszlám világ egyik vezető tudományos és vallási központjává vált.

Bukhara ideális helyszíne volt az egy helyben állomásozó karavánoknak is
Bukhara ideális helyszíne volt az egy helyben állomásozó karavánoknak isMajoros Árpád

Az UNESCO világörökségi listáján szereplő óvárosa történelmi emlékekben gazdag: a Kalon-minaret például évszázadokig a város legmagasabb épülete volt, a Bolo Hauz mecset pedig máig híres díszes faragott faoszlopairól. A Labi-Hauz tér és a környező medreszék a város társadalmi és szellemi életének központjai, ugyanakkor Bukhara igen híres volt a szőnyegeiről, a selymeiről és más kézműves termékeiről is, amelyek a selyemút mentén messzire eljutottak. 

A selyemúton terjedt a pestis is

Kétségtelen tehát, hogy a mai Üzbegisztánon át, a selyemút mentén, a kontinenseket átívelő vándorlás igen erősen hatott Európa és Ázsia népeinek történelmére és civilizációjára, sőt általuk az egész világra, ösztönözve a tudás, az eszmék, a hiedelmek és a kultúrák fejlődését. Feltételezhetően azonban ezeken a kereskedelmi útvonalakon terjedtek különféle paraziták is, köztük

a Yersinia pestis baktérium által okozott betegség, a pestis is.

Mint ismert, az emberiség történetében három pestisjárvány söpört végig, amely közül a legismertebb és a legnagyobb a „fekete halálként” emlegetett, 75 és 200 millió ember haláláért felelős második járvány. A pandémia 1347 és 1351 között tetőzött, és 1346-ra érte el Európa kereskedelmi kikötőit. Noha számos elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy honnan ered a 14. századi pestisjárvány, és pontosan hogyan terjedt el, az egyik leggyakrabban idézett az, hogy a gyilkos baktériumot

a fertőzött rágcsálók vitték át a kereskedelmi útvonalakon, amely a fertőzött kereskedőkkel és utazókkal együtt elérte Európát is.

A 14. században igen korlátozottak voltak a társadalmak a pestis kezelésének és terjedésének megakadályozásában, hiszen pontos ismereteik nem voltak sem a betegség okáról, sem pedig a kór hatékony kezelési lehetőségeiről. A fekete halál azonban arra kényszerítette a világot, hogy tudósai kiterjesszék és finomítsák a közegészségügyi intézkedéseket. 

Ha szívesen olvasnál arról a magyar városról is, amelyben elágazott Európa egykor fontos útvonala, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikket is.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát

Öt év alatt közel 250 kilométernyivel került arrébb az északi mágneses pólus helyzete, a kutatók nem találtak magyarázatot az okára.

január 27., 11:10

  • világom
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó  200-nál több intézményben Szlovéniában
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó 200-nál több intézményben Szlovéniában

229 iskola kapott eddig bombával fenyegető levelet.

január 27., 13:36

  • világom
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van

Egy tó és rajta egy sziget egymagában is szép, hát még ha az egész megsokszorozódik.

január 26., 10:06

  • világom
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?

Clemenceau fia magyar nőt vett feleségül, de Michnay Ida nem tudta a trianoni döntést pozitív irányba befolyásolni.

január 26., 18:30

  • világom
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben

Döbbenetes dolog került felszínre a víz alól.

január 28., 12:40

  • világom
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában

A világ egyik legelzártabb országa Észak-Korea. Akiknek sikerült elmenekülniük, megdöbbentő beszámolóikkal mutatják be, miként élnek ott az emberek.

január 26., 07:26

  • világom
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig

Noha nem volt könnyű nőként boldogulni a 19. századi Svédországban sem, Amalia Erikssonnak sikerült: feltalált édessége máig népszerű.

január 26., 15:10

  • világom
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik

1988-ban hunyt el Gobbi Hilda, a legendás, Kossuth-díjas színésznő, a rádió Szabó család című hangjátéksorozatának Szabó nénije.

január 28., 08:35

  • világom
7 hely a világon, ahonnan ki vannak tiltva az emberek
7 hely a világon, ahonnan ki vannak tiltva az emberek

Vannak olyan tiltott helyek a világon, ahová ember nem teheti be a lábát.

tegnap, 18:30

  • világom
Pompeji luxusfürdő
Pompeji luxusfürdő

január 28., 17:37

  • világom
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője

Kínát császárok végtelen sora uralta évezredeken keresztül, közülük mindössze egyetlen volt nő.

január 28., 19:30

  • világom
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam

Magyarország egy része úgy döntött, önáll államot hoz létre lakóinak.

január 25., 07:26

  • világom
Három napra betemette a hó a luxusvonatot – így élték túl az utasok
Három napra betemette a hó a luxusvonatot – így élték túl az utasok

Síelők jutottak el 72 óra elteltével a luxusvonathoz, takarókat, élelmet és gyógyszereket vittek az utasoknak.

január 20., 08:06

  • világom
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek

Várost venni az Ebayen? Hihetetlen, de lehetséges!

január 29., 07:26

  • világom
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket

Komoly oka van annak, miért nem várnak szívesen egyes magyar húsokat.

január 29., 09:06

  • világom
Ez az oka annak, hogy 1831-ben kék volt a Nap
Ez az oka annak, hogy 1831-ben kék volt a Nap

A kékre színezett Nap évekre megváltoztatta a földi életet.

január 19., 08:36

  • világom
Egy rohadt gyümölcs segített megnyerni a második világháborút
Egy rohadt gyümölcs segített megnyerni a második világháborút

Ki gondolta volna, hogy ilyen nagy hatása lehet a háborúra egy egyszerű gyümölcsnek?

január 19., 18:30

  • világom
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak

Elképesztő árakat kérnek egy olyan telefonért, amelyre telepítve van a TikTok.

január 24., 11:40

  • világom
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről

Az ókori görögök élete nagyon eltér a mai emberétől. Ami akkor mindennapinak tűnt, ma kifejezetten gusztustalan lehet.

január 25., 11:40

  • világom
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben

Gyönyörű lakosztályok börtönében élték mindennapjaikat a háremhölgyek, akik gyakran egymással vetélkedtek, hogy a szultán ágyasai lehessenek.

január 28., 19:00

  • világom
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei

A világ másik végéből is képesek elutazni erre a szigetre a különös élményért.

január 20., 14:35

  • világom
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok

A szovjet éra alatt is őrizték titkos írásukat a mongolok, már legálisan is használhatják a különleges betűket. Őket kérdeztük.

január 21., 18:30

  • világom
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt

Az író lakásába csak azok a nő léphettek be, akiket fia szépnek talált.

január 22., 16:54

  • világom
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit

Ezek voltak David Lynch különös trükkjei, munkamódszerei.

január 22., 15:10

  • világom
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit

Egyes népek szentként tisztelik a világ legmélyebb tavát, sőt még sokan ma is tengerként emlegetik.

január 21., 07:26

  • világom
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés

Ma már nem könnyű kideríteni, mennyi az igaz Manhattan megvásárlásának legendájából.

január 24., 07:26

  • világom
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai

Nem azt a hatást érték el ezek a 2024-es reklámok, mint a készítőik szerették volna.

január 20., 13:35

  • világom
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették

Nem mindennapi látvány a több mint 200 kilós kígyó.

január 21., 13:35

  • világom
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért

Hihetetlen, de ezek a munkakörök léteznek. Te melyik munkát vállalnád el, akár holnaptól?

január 22., 07:26

  • világom
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser

Hundertwasser nem csak Bécsben alkotott maradandót: az ötletei alapján megvalósított nyilvános vécéjében a világ másik végén is gyönyörködnek.

január 23., 05:46

Érdekességek