Ezen az útvonalon terjedt a pestis, mégis sokat köszönhet neki a világ

vilag-utvonal-khiva-Majoros Árpád
Olvasási idő kb. 8 perc

Papír, selyem, fűszerek, zöldségek és gyümölcsök – talán ezek mind nem is jutottak volna (olyan korán) Európába, ha egykor nem létezik a selyemút, amelyen nemcsak a termények és az áruk jutottak el keletről, hanem a nyelvek, a kultúra, a vallások és a művészet is. Sőt a legvalószínűbb feltételezések szerint ezeken az útvonalakon terjedt a milliók életét kioltó pestis is.

A több száz éves emlékeket őrző útvonal nemcsak egy út volt, hanem egy igen fejlett hálózat, amely Kínából indult azért, hogy a selyemhernyó gubójából ott készült selymet a kereskedők megismertessék a világgal. Innen a neve is, selyemút, amelyet – hogy, hogy nem – éppen a kínai selyem miatt Ferdinand von Richthofen német geográfus nevezett el. A selyem, amellett, hogy a legkelendőbb áru volt a kereskedők árucseréjében, általános fizetőeszközként is szolgált. 

Kontinenseket átívelő útvonalak

A kereskedők nem ritkán gyalog is nekivágtak a hosszú útnak, de leggyakrabban lovakkal és tevékkel, hatalmas karavánokkal indultak Kelet-Kínából Közép-Ázsián, valamint Afrikán át a Fekete-tengerig, később pedig létrejött egy Indiát Közép-Ázsiával összekötő útvonal is. A selyemút nem kevesebb mint 8000 kilométert fogott össze, és az 1200-as évektől kezdve évszázadokon át fontos kapcsolatot jelentett kelet és nyugat között. 

Ő volt az első ember, aki körbegyalogolta a Földet: azt is túlélte, hogy mellkason lőttékŐ volt az első ember, aki körbegyalogolta a Földet: azt is túlélte, hogy mellkason lőtték

Négy évébe telt, hogy körbeérje a földet, közben 13 országon gyalogolt át.

Tovább olvasom
A selyemút legfontosabb árui a fűszerek voltak
A selyemút legfontosabb árui a fűszerek voltakMajoros Árpád

A selyemúton megszámlálhatatlan áru cserélt gazdát, köztük drágakövek, ékszerek, textilek, üvegtárgyak, illatszerek, ruhák, állatok, zöldségek és gyümölcsök, a legfontosabb értéket azonban a fűszerek jelentették.

Ott van a te kamrádban is, pedig évszázadokkal ezelőtt háborúk törtek ki miattaOtt van a te kamrádban is, pedig évszázadokkal ezelőtt háborúk törtek ki miatta

Hosszú évszázadokkal ezelőtt az aranynál is többet ért, birodalmak sorsa múlt rajta, háborúk törtek ki miatta, ma pedig a te kamrádban is ott van.

Tovább olvasom

Hatalmas kincs volt többek között a bors, amely a gyömbér és a szerecsendió mellett a legdrágábbnak számított. 

Tudást adott a világnak a selyemút

„A selyemút mozgalmas északi, déli és tengeri útvonalainak köszönhető a vallások, a kultúra és a művészetek terjedése mellett a tudomány fejlődése is, amely során például „útra kelt” a tízes számrendszer az algebrával és az algoritmus fogalmával együtt, valamint a csillagászatban az a ma már ismert és elfogadott tény, hogy a Föld a Nap körül kering és a saját tengelye körül forog” – magyarázza Bárány Róbert geográfus és útifilmes, aki a közelmúltban járta be a selyemút legfontosabb, üzbegisztáni helyszíneit. Mint mondja,

ebben a közép-ázsiai országban érhetők tetten a leginkább a selyemút emlékei.

Üzbegisztán máig őrzi a selyemút emlékeit
Üzbegisztán máig őrzi a selyemút emlékeitMajoros Árpád

Szamarkand: kultúrák és vallások találkozóhelye

„A selyemút egyik legjelentősebb központja Zerfshan folyó völgyében található Szamarkand lett, miután az egykor a mai Afganisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán területén élő szogdok egyre inkább bekapcsolódtak a kereskedelembe. A selyemútbeli jelentőségüket az áruik kereskedelme mellett eszméik terjedése miatt is fontos megemlíteni, hiszen miután több vallásúak voltak, általuk ez is terjedni kezdhetett” – magyarázza a szakember.

A kézművességéről is messze földön híres Szamarkand ősi városa kultúrák és vallások olvasztótégelye volt, amely már Nagy Sándor i. e. 329-es hódítása előtt több évszázaddal is erős városnak számított.

Az iráni származású szogdok a kora középkortól kezdve lakták a területét, kereskedői hálózatukról több bizonyíték is árulkodik; nemesfémeik, fűszereik és ruháik Kínáig jutottak, emellett tevékenységükről az észak-pakisztáni sziklákon szogd feliratok is tanúskodnak a dél felé, Indiába vezető útvonalakon. Mi több, bizonyítékok vannak arra vonatkozóan is, hogy az i. sz. 6. században a szogd kereskedők nyugatra is utaztak, és új utakat alakítottak ki a Bizánccal folytatott kereskedelemben. 

A térségben jelentős szerepet kapott a kereskedelem
A térségben jelentős szerepet kapott a kereskedelemMajoros Árpád

Több mint hatszáz éves a világ legnagyobb mecsete

A történelmi település, amelyet gyakran az emberiség egyik legősibbjeként emlegetnek – és egyébként Közép-Ázsia egyik legrégebbi városa is –, 2001 óta az UNESCO világörökség része. Ma egy középkori, régi, valamint egy új, 19. századi orosz hódítás után épített településrészből áll. Az óvárosban a közép-ázsiai építészet legszebb műemlékei láthatók, köztük Timur Lenk mauzóleuma, valamint

a nagy bazár szomszédságában álló iszlám vallási központ, az 1399 és 1404 között épült Bibi-Khanum mecset, amely a világ legnagyobbja.

A színes kupolákkal teli régi városrész káprázatos főtere, a Regisztán volt a kereskedelem fő központja, amelyen ma is több, ősi egyházi iskola, medresze áll, egy közülük a 15. századból. 

Az Üzbegisztán épületeinek jellegzetes kékje a belső szabadságot, a békét és az égboltot jelenti
Az Üzbegisztán épületeinek jellegzetes kékje a belső szabadságot, a békét és az égboltot jelentiMajoros Árpád

Khiva, a selyemút legszebbje

A selyemút másik fontos állomása, a délről a Karakum-, északkeletről pedig a Kizilkum-sivatag által határolt Khiva, amelyről sokak vélekednek úgy, hogy az ókori kereskedelmi útvonalak legszebb városa. A lenyűgöző, iszlám építészetéről messze földön ismert település óvárosa nem kevesebb mint félszáz történelmi emlékművet és 250 házat őriz, többnyire a 18-19. századból.

Kék csempés udvarai és homokszínű épületei örökre nyomot hagynak az ember emlékezetében.

A világ legjelentősebb útvonalainak fontos állomása volt Khiva is
A világ legjelentősebb útvonalainak fontos állomása volt Khiva isMajoros Árpád

Bukhara, a termékeny oázis

Nem említhetjük a selyemutat Bukhara nélkül sem, amely Üzbegisztán egyik legrégebbi és legjelentősebb városa is egyben. Több mint 2500 éves történelme során a régió vallási, kulturális és kereskedelmi központja volt, amely az Amu-darja folyótól nem messze, egy termékeny oázis közepén helyezkedik el, és egykor ideális helyszínt adott a karavánok számára. Bukhara fénykora a 9–10. századra tehető, amikor a Számánidák uralma alatt az iszlám világ egyik vezető tudományos és vallási központjává vált.

Bukhara ideális helyszíne volt az egy helyben állomásozó karavánoknak is
Bukhara ideális helyszíne volt az egy helyben állomásozó karavánoknak isMajoros Árpád

Az UNESCO világörökségi listáján szereplő óvárosa történelmi emlékekben gazdag: a Kalon-minaret például évszázadokig a város legmagasabb épülete volt, a Bolo Hauz mecset pedig máig híres díszes faragott faoszlopairól. A Labi-Hauz tér és a környező medreszék a város társadalmi és szellemi életének központjai, ugyanakkor Bukhara igen híres volt a szőnyegeiről, a selymeiről és más kézműves termékeiről is, amelyek a selyemút mentén messzire eljutottak. 

A selyemúton terjedt a pestis is

Kétségtelen tehát, hogy a mai Üzbegisztánon át, a selyemút mentén, a kontinenseket átívelő vándorlás igen erősen hatott Európa és Ázsia népeinek történelmére és civilizációjára, sőt általuk az egész világra, ösztönözve a tudás, az eszmék, a hiedelmek és a kultúrák fejlődését. Feltételezhetően azonban ezeken a kereskedelmi útvonalakon terjedtek különféle paraziták is, köztük

a Yersinia pestis baktérium által okozott betegség, a pestis is.

Mint ismert, az emberiség történetében három pestisjárvány söpört végig, amely közül a legismertebb és a legnagyobb a „fekete halálként” emlegetett, 75 és 200 millió ember haláláért felelős második járvány. A pandémia 1347 és 1351 között tetőzött, és 1346-ra érte el Európa kereskedelmi kikötőit. Noha számos elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy honnan ered a 14. századi pestisjárvány, és pontosan hogyan terjedt el, az egyik leggyakrabban idézett az, hogy a gyilkos baktériumot

a fertőzött rágcsálók vitték át a kereskedelmi útvonalakon, amely a fertőzött kereskedőkkel és utazókkal együtt elérte Európát is.

A 14. században igen korlátozottak voltak a társadalmak a pestis kezelésének és terjedésének megakadályozásában, hiszen pontos ismereteik nem voltak sem a betegség okáról, sem pedig a kór hatékony kezelési lehetőségeiről. A fekete halál azonban arra kényszerítette a világot, hogy tudósai kiterjesszék és finomítsák a közegészségügyi intézkedéseket. 

Ha szívesen olvasnál arról a magyar városról is, amelyben elágazott Európa egykor fontos útvonala, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikket is.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol

A világ minden tájáról özönlöttek a diákok az egyetemre, amelyet egy nő alapított. Mind a mai napig működik az intézmény.

5 órája

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb

Ha valaki ránéz erre a videóra, könnyen azt hiheti, hogy Svájc egy mesebeli táját látja.

március 2., 12:10

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül

Egyetlen anyag létezik csak, amelynek egy grammja még ennél is drágább.

március 2., 11:10

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Egy nem létező állattól retteg az egész ország
Egy nem létező állattól retteg az egész ország

Így formálják a legendák a köztudatot.

március 2., 11:40

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat

Egy új, rejtett bolygót találtak a kutatók. Még vizsgálják, de lehet, hogy élhető.

március 3., 06:00

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla

A nem véletlenül űrhajónak is becézett épületet az NSZK építette válaszul az NDK Köztársasági palotájára.

március 2., 15:10

  • világom
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka

Furcsa tábla tartja lázban az internetezőket: nem akárhonnan tiltották ki a magas sarkút.

március 2., 14:00

  • világom
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra

Nem csak Lenin szobra érdekes ebben a svalbardi városban.

március 2., 13:36

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson

Raktár, mosdó, étkező, vezérlőközpont és edzőterem is van az ISS-en, ahol a két űrben rekedt asztronauta 2024 júniusa óta él.

március 2., 14:36

Érdekességek