A világ legjeinek versenye csodálatos építményeket eredményez. A világ leghosszabb alagútjának járó címért is hihetetlen emberi alkotások szállnak ringbe, de győztes csak egy lehet. Ez pedig a svájci Gotthard Base Tunnel.
Ilyen a világ leghosszabb alagútja
Az Alpok hegyláncának gyomrán keresztülröpítő Gotthard Base Tunnel Svájc Erstfeld nevű települését köti összi egy Bodio névre hallgató városkával. Az 57 km hosszú alagút kialakítása az Alpok átfúrásával gigantikus vállalkozás volt, mely 17 éven át tartott. 2000-nél is több munkás adta verejtékét, hogy ne kelljen hatalmas kerülővel megtenni a két kanton közötti utat. Ennek az útszakasznak a fontosságát az is jól mutatja, hogy naponta több mint 300 vonatjárat halad át az alagúton.
Ilyen alagút is van már a világon
Japán is megtette a maga erős tétjét a versenyben. A Seikan Tunnel ugyan "csupán" 53,85 km hosszú, de ha figyelembe vesszük, hogy ebből 23,3 km víz alatt halad el, és mindezt már 1988-ban megnyitották, akkor megemelhetjük kalapunkat. Ez ugyanis éppen az az esztendő volt, amikor a Csalagút kialakításába először belevágtak a La Manche csatorna alatt a Doveri-szorosban az angliai Dover és a franciaországi Calais között. A Csalagút végül szintén egy leg lett, de csak jóval később, 1994-es befejezése után, hiszen a tenger mélyén keresztülhaladó 37,9 km-es szakasza a leghosszabb víz alatti alagúttá tette.
Ha kíváncsi vagy még más építészeti rekordokra is, ez a cikkünk is érdekelhet.

Ma már természetesnek tűnik, a 19. században azonban rendkívüli újdonságnak számított – ez volt a palota fölépítésének titka.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés