Gátlástalan eszközökkel szerzett óriási hatalmat a világ első multija

GettyImages-1354427824
Olvasási idő kb. 7 perc

Elképesztő hatalomra és vagyonra tett szert a 18. és a 19. században a Brit Kelet-indiai Társaság. Hatalmas birodalmak uralkodói rettegtek a vállalat kegyetlen vezetőjétől, Robert Clive-tól, aki irgalmat nem ismerő módszerekkel építette ki a világ első multinacionális részvénytársaságát.

India és az akkori világ életében jelentős dátum volt 1765 – a valaha hatalmas Mogul Birodalom vezetője, Shah Alam ekkor írta alá azt a dokumentumot, amely tulajdonképpen átadta Bengália teljes vagyonát és uralmát a briteknek. Helyesebben Robert Clive-nak és a Brit Kelet-indiai Társaságnak. A később fennkölten allahabadi szerződésnek nevezett egyezmény tartalmába azonban valójában semmi beleszólása nem volt az indiai uralkodónak. A dokumentum átadta az adószedés jogát a Robert Clive által kinevezett kereskedőknek és tisztségviselőknek, vagy, ahogy az írás fogalmaz,

„a nagy és hatalmas, a nemesek között is a legnemesebb, a jeles harcosok vezére, a mi hűséges szolgánk és őszinte jóakarónk, aki méltó uralkodói kegyeinkre, az Angol Társaság”

számára. Az ezt követő közel száz évben gátlástalan módszereiknek köszönhetően a vállalat elképesztő hatalomra és vagyonra tett szert.

Jelentéktelen kereskedőtársaságként indult

A Brit Kelet-indiai Társaság 1600-ban jött létre, egy évvel azután, hogy 80 kereskedő kérvényezte I. Erzsébet angol királynőtől, hogy kizárólagos jogot kapjanak arra, hogy keleten kereskedjenek. Akkoriban teljesen újnak számító módon hozták létre vállalatukat: ez volt a kor első részvénytársasága. A britek előtt a spanyol armada pusztulása révén nyílt meg a lehetőség arra, hogy Indiával és más távol-keleti országokkal kereskedjenek.

A vállalat felemelkedésében az is komoly szerepet játszott, hogy ekkoriban a valaha hatalmas Mogul Birodalom már csak árnyéka volt korábbi önmagának. 1739-ben ugyanis Nádir perzsa sah elképesztően sikeres hadjáratot vezetett Indiába. Mintegy 150 ezres seregével legyőzte az ellene küldött 1,5 milliós indiai hadat, és kifosztotta az egész birodalmat. Ekkor szerezte meg a híres Pávatrónt, illetve a Kúh-i Núr és a Darja-je Núr hatalmas gyémántokat. Olyan elképesztő gazdagsággal tért haza Iránba, hogy három évre minden adót eltörölt otthonában.

Macskákkal támadt Egyiptomra a perzsa király: jó oka volt ráMacskákkal támadt Egyiptomra a perzsa király: jó oka volt rá

A történelem egyik legfurcsább taktikai döntése II. Kambüszész perzsa királyhoz fűződik, aki macskákkal indult Egyiptom ellen. A furcsa taktika nagyon hasznosnak bizonyult.

Tovább olvasom
Benjamin West festménye az allahabadi szerződés aláírását a valóságnál sokkal ünnepélyesebbnek ábrázolta
Benjamin West festménye az allahabadi szerződés aláírását a valóságnál sokkal ünnepélyesebbnek ábrázoltaBritish Library / wikimedia commons

Egész Indiát ők uralták

A vereség hatására meggyengült birodalom már könnyű préda volt a gátlástalan Kelet-indiai Társaság számára. A terjeszkedés apró lépésekkel indult, kereskedőpontok létrehozásával. Ekkor még komoly vetélytársai voltak a briteknek a többi között a franciák. Mindkét európai kereskedőtársaság egymás után törte le – hol fegyverrel, hol kereskedelmi bojkottal – a szétforgácsolódott, különálló államokat, folyamatosan növelve befolyását. A fordulópontot a palási csata jelentette, ahol szembe kerültek egymással a britek és a franciák által támogatott bengáli erők. Noha a franciák jelentős túlerőben voltak, ám egyes indiai vezetők árulásával sikerült győznie a Brit Kelet-indiai Társaságnak. Az összecsapásban megölték az utolsó független bengál navábot (kormányzót), Szirádzsuddaulát, utódja, Mír Dzsaffár már brit ellenőrzés alatt uralkodott.

A csata után a vállalat vagyona elképesztő méreteket öltött: a vesztesektől a társaság mintegy 2,5 millió fontnyi vagyont szerzett – ez mai árfolyamon 250 millió fontnak felel meg.

Innen már egyenes út vezetett az allahabadi szerződéshez, amely után pár évvel a Kelet-indiai Társaság 250 tisztségviselőjét már 20 ezer katona támogatta. Mintegy ötven év elteltével uralmát megszilárdította az egész szubkontinensen – 1803-ra 260 ezer katonája volt, kétszer annyi, mint magának a brit kormányzatnak.

Kínában is megvetették a lábukat

Nem India volt az egyetlen ország, ahol a Kelet-indiai Társaság tevékenykedett. Indiából Kínába például ópiumot szállítottak – a jövedelmező vállalkozást akkor sem adták föl, amikor Tao-kuang, Kína császára betiltotta a kereskedelmet, látva a narkotikum szörnyű hatásait. Ez a szembenállás vezetett az első ópiumháborúhoz, amelyből a britek és a társaság került ki győztesen: ekkor került Hongkong brit fennhatóság alá.
Halálos orvosság: tudtukon kívül morfiumot itattak az anyák a gyerekeikkel a 19. századbanHalálos orvosság: tudtukon kívül morfiumot itattak az anyák a gyerekeikkel a 19. században

Többek között a fogzás miatti fájdalmak és szorulás ellen adták csecsemőknek a gyógyszert, amely sokak esetében halálhoz vezetett.

Tovább olvasom
Először csak néhány, ehhez hasonló kereskedőpontot nyitott a Kelet-indiai Társaság
Először csak néhány, ehhez hasonló kereskedőpontot nyitott a Kelet-indiai TársaságPictures from History / Getty Images Hungary

A korrupció és a kegyetlenség lett a vállalat veszte

A népesség kegyetlen kizsákmányolásával a társaság akkor sem hagyott föl, amikor hatalmas éhínség sújtotta Bengáliát. Ennek következtében ebben az időszakban olyan mértékben csökkent a vállalat bevétele, hogy hatalmas tartozásokat halmozott föl a brit koronával szemben. Noha a kormányzatnak nem állt érdekében, hogy a társaság összeomoljon – például azért sem, mert több parlamenti képviselő részvényese volt a Kelet-indiai Társaságnak –, az nyilvánvalóvá vált, hogy valaminek változnia kell. A vállalat megkapta a brit központi banktól a hatalmas, mintegy 1 millió fontos mentőcsomagot, ám cserébe megszületett az úgynevezett Regulating Act, amely lehetővé tette a kormányzat számára, hogy ellenőrizze a társaságot.

Birodalom a birodalomban: India tényleges uraivá váltak a társaság vezetői
Birodalom a birodalomban: India tényleges uraivá váltak a társaság vezetőiPrint Collector / Getty Images Hungary

Noha ekkor úgy tűnhetett, hogy ismét minden rendben van, a problémák később csak sokasodtak. 1788-ban korrupció és indiaiak kifosztása, meggyilkoltatása miatt vád alá helyezték Warren Hastings főkormányzót (ő Robert Clive-ot követte a társaság vezetői posztján). Az 1857-es szipojlázadás pedig már a vég kezdete volt. A felkelésnek régóta húzódó gazdasági, kulturális és társadalmi okai voltak, ám a végső csepp a pohárban az volt, hogy

olyan puskaportartót vezettek be a britek az indiai származású hadtesteknél, amelyek állítólag disznó- és tehénzsírral voltak kezelve.

Ez mind a hindu, mind a muszlim katonákat felháborította, és kirobbantotta a felkelést. A háborút kilenc hónap után sikerült a Kelet-indiai Társaságnak levernie, és iszonyatosan kegyetlen megtorlással büntette.

Az akasztások és kínzások híre eljutott Angliába is, és hatalmas felháborodást keltett. Ennek hatására 1859-ben a vállalat vagyonát államosították, ekkortól lett a brit királynő India ura. A társaság még 15 éven keresztül működött, végül 1874-ben szűnt meg végleg.

Olvasd el ezt a cikkünket Magyarország valaha volt gyarmatáról, kattints ide!

Magyar gyarmat volt, mára a világ egyik legnagyobb városa lettMagyar gyarmat volt, mára a világ egyik legnagyobb városa lett

Amikor még a világpolitikában is megvolt a helyünk, gyarmatunk is volt.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

tegnap, 20:00

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

Érdekességek