Nyolc hónapra ragadhatnak az űrben, pedig csak nyolc napra indultak

űr hónap nasa
Olvasási idő kb. 3 perc

Kezdettől technikai problémák nehezítik a NASA új űrhajójának küldetését, és mostanra az is világossá vált, hogy a Nemzetközi Űrállomáson ragadt két asztronautának hónapokra kell berendezkednie odafönt.

A Starliner részben többször használható űrhajó, amely egy nagyjából 3 méter magas űrkapszulából és egy szervizmodulból áll. Megalkotásával a cél az volt, hogy a SpaceX űrhajója, a Crew Dragon mellett legyen alternatívája az űrbe jutásnak az Egyesült Államokból. A Starliner több évi csúszás és többszöri halasztás után június elején indult első emberes útjára a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), de az egy hétre tervezett misszióból már biztos, hogy hónapok lesznek – adta hírül a BBC.

Az asztronauták hónapokra az űrben rekedhetnek

Barry Wilmore és Sunita Williams június elején indult útnak, és az eredeti terv szerint csupán néhány napot töltöttek volna a Föld körül keringő kutatóállomáson, de a kapszula meghibásodása miatt ott rekedtek. A technikai malőr miatt úgy néz ki, hogy még hónapokig maradniuk kell, és idén már vissza sem tudnak térni a Földre.

A két űrhajós a fellövés előtt még bizakodón: maguk sem gondolták, hogy több hónapra ragadhatnak az űrállomáson problémák sorozata után
A két űrhajós a fellövés előtt még bizakodón: maguk sem gondolták, hogy több hónapra ragadhatnak az űrállomáson problémák sorozata utánAnadolu / Getty Images Hungary

Az amerikai űrhivatal (NASA) szerint azonban nincs ok aggodalomra. 

Legkorábban a jövő hét végén vagy az azt követő héten születhet döntés arról, hogy az űrhajósaink hogyan és mikor térhetnek vissza a Földre

– jelentették be sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy addig sincsenek veszélyben.

Problémák sora nehezítette a küldetést

A NASA két lehetséges forgatókönyvet mérlegel: az első, hogy saját űrhajójukkal indulhatnak majd el, de ehhez először meg kellene javítaniuk, a másik, hogy a Starliner legénység nélkül térne vissza a Földre, amihez jelentősen át kellene programozni a vezérlését. Ha ez megoldható, akkor a két űrhajós a szeptemberben a SpaceX rakétájával az ISS-re induló csapattal együtt utazhatna haza 2025 februárjában, de ebben az esetben az akkori küldetés két tagját a Földön kellene hagyni, hogy legyen hely a visszatéréskor a fenn rekedt társaknak.

Az űr foglyává vált két asztronautának már az indulása sem volt zökkenőmentes. A felszállást korábban kétszer is el kellett halasztani, majd amikor végre sikerült, az űrállomás felé haladva héliumszivárgást észleltek, és a manőverezést segítő 28 hajtómű közül öt elromlott. Miután küldetésük tesztrepülés, a NASA szerint nem szokatlan, hogy nem minden megy úgy, mint a karikacsapás.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek