Macskakémeket vetett volna be az amerikai titkosszolgálat: így bukott meg a projekt

titkos-macska (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Furcsa és titkos projektben akarta felhasználni a macskákat a CIA. Kémkedésre tanítottak egyet, még át is alakították kiborggá.

A hidegháború idején az Egyesült Államok és a Szovjetunió számtalan módszert dolgozott ki arra, hogy egymás után kémkedhessenek. Előbbi egyik furcsa terve az volt, hogy macskákat használnak fel a titkos információk megszerzésére. Az Acoustic Kitty néven ismert projekt azonban nem lett sikeres, sőt, kifejezetten csúnya véget ért.

A kémmé alakított macska titkos projektje

A CIA tisztjei észrevették, hogy rengeteg elvadult macska él az utcákon, amikor az 1960-as években megpróbáltak lehallgatni egy szovjet tisztviselőt. Komolyan elgondolkodtak azon, hogy ha ezek az állatok észrevétlenül odajuthatnának a célpontok közelébe, akkor az ügynökség titkos információkat tudhatna meg. Kitalálták, hogy létrehoznak egy „akusztikus cicát”, kis rádióadóval és mikrofonnal szerelik fel, amely valós időben kémkedhet a szovjetek után. Kerestek egy állatorvost, aki egy egyórás beavatkozást el is végzett egy állaton: mikrofont ültetett a fülébe és rádióadót a koponyája tövébe, valamint egy antennát a bundájába.

A CIA Műszaki Kutatási Irodája és Kutatási és Fejlesztési Hivatala öt évet foglalkozott a projekttel, valamint becslések szerint 20 millió dollárt költött az „Acoustic Kitty”-re.

Titkos kémprojektben akarta használni a CIA a macskákat
Titkos kémprojektben akarta használni a CIA a macskákatJaromir / Getty Images Hungary

A CIA külső hangtechnikai berendezésekkel foglalkozó vállalkozók segítségével egy 3/4 hüvelyk hosszúságú adót épített, amelyet a macska koponyájának tövébe ültettek be. A mikrofon elhelyezése kezdetben nehézséget okozott, de végül az állat hallójárata ideálisnak – és nyilvánvalónak – bizonyult. Az antenna vékony drótból készült, amelyet a macska hosszú szőrén keresztül vezettek egészen a farokig, hogy elrejtsék

– olvasható egy, az esetről készült leírásban. Ebből kiderül továbbá az is, hogy a technikusoknak az akkumulátorokkal is meggyűlt a bajuk, mivel csak a legkisebbeket tudták használni – ez viszont korlátozta a rögzítés idejét.

A macska tanítása

Valószínűleg egyetlen macskatulajdonosnak sem fog meglepetést okozni a hír, hogy a macskákat nem igazán lehet tanítani, de úgy tűnik, hogy ez az információ a CIA-ügynököknek újdonság volt. A laboron kívül ugyanis a macskát egyszerűen nem lehetett irányítani. Ha unatkozott, elterelődött a figyelme, ha pedig megéhezett, akkor egyszerűen csak elsétált.

Az éhséggel kapcsolatos problémákat azonban egy újabb műtéttel próbálták megoldani.

A macska feladata az lett volna, hogy a külföldi tisztviselők közelében üljön le, így titokban továbbíthatta volna azok magánbeszélgetéseit a CIA ügynökei felé. Az első hivatalos teszt egy parkban történt, a terv az volt, hogy rögzítse két, padon ülő férfi beszélgetését. Csakhogy az állat kitévedt az útra, és elütötte egy taxi.   

A probléma az volt, hogy a macskákat nem igazán lehet kiképezni. A kiképzett macskákkal végzett végső vizsgálataink meggyőztek minket arról, hogy a program nem alkalmas a rendkívül speciális igényeink kielégítésére

– írja egy erősen cenzúrázott jelentés a CIA részéről.

1967-re a projektet megszüntették, de utólag kiderült, azt sem tudták pontosan, hogy a macska meddig élhetett volna a beléültetett technikával, ha amúgy nem ütik el.

A CIA egyébként annyira nem csüggedt a bukott projekt miatt, a jelentés készítői szerint „figyelemreméltó tudományos eredmény” volt megtudni, hogy „a macskákat valóban ki lehet képezni kis távolságok megtételére”, és dicsérték a CIA tudósait úttörő munkájukért. De végül arra a következtetésre jutottak, hogy tekintettel a „környezeti és biztonsági tényezőkre, amikor ezt a technikát idegen helyzetben használják, nem lenne praktikus”. Így a többi macska megmenekült attól, hogy kiborggá változtassák őket.

A kémmacska projekt csúnyán megbukott
A kémmacska projekt csúnyán megbukottryoichi / Getty Images Hungary

Nem csak macskákkal próbálkoztak

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az amerikai kormány felhagyott volna az állatok technológiai manipulálásával. 2006-ban a Pentagon arra kérte a tudósokat, hogy fejlesszenek ki kiborg rovarokat. A Kaliforniai Egyetem Berkeley kutatói sikeresen létre is hozták az élőlényeket, amelyek mozgását távolról tudták irányítani.

Egy tanulmány szerint a macskák súlyos hatással lehetnek a skizofréniára – tudj meg többet a témáról az alábbi cikkünkből.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek