A dél-olaszországi, Apulia és Calabria között elhelyezkedő Basilicata régióban, egy karnyújtásnyira Materától található Craco, amelyet a világ egyik legdrámaibb szellemvárosának tartanak.
Menekülő görögök alapították
A csaknem 400 méteres tengerszint feletti magasságban lévő sziklán fekvő várost az i. e. 8. században alapították a malária elől menekülő görögök. Különleges elhelyezkedésének hála, a település később, II. Frigyes uralkodásának ideje alatt a katonai megfigyelés és védelem stratégiai helyszínévé is vált, mi több,
a 15. században már négy pompás palotája is volt.
Craco fejlődését jól mutatja, hogy amíg 1277-ben 450 lakosa volt, 1500 után már az itt élő emberek száma is csaknem 1500, az 1560-as évek elején pedig már 2600 lelket számlált a hely. Hiába a virágzás, a sorsa egy olyan fordulóponthoz érkezett, amelyről akkor még aligha sejtette valaki, hogy a település végét jelenti.

Természeti katasztrófák sora
1963-ban egymást követő földcsuszamlások miatt házak dőltek össze, a helyiek így a közeli faluba menekültek. Bár néhányan, akik ragaszkodtak régi otthonukhoz, Cracóban maradtak, ám szűk egy évtized múlva jött az újabb csapás: 1972-ben egy árvíz.
Noha ekkor már jól látszott, hogy a településnek nincs sok esélye a túlélésre, nyolc évig még kitartott.
Craco a sorsát megpecsételő, 1980-as földrengést azonban már nem élte túl, így az utolsó lakója is elhagyta a sziklavárost.

Közel negyvenezren lakták, ma omladozó házaiba életveszélyes belépni.
Tovább olvasom
Vajon hol számíthatunk még Magyarországon földrengésekre, és azok milyen erősségűek lehetnek? Geológusal jártunk utána.
Tovább olvasom
James Bond tette még híresebbé
Bár látszólag Craco magára maradt, de tulajdonképpen mégsem: amellett, hogy a turisták egyik kedvenc dél-olaszországi helyszíne lett, a 2008-as James Bond-filmnek hála nemzetközi hírnévre is szert tett. Hivatalosan ugyan tilos bebarangolni a várost, akár saját testi épségüket sem kímélve, sokan mégis bemerészkednek az elhagyatott épületek romjai közé. A közel fél évszázada magára maradt település felkerült a Műemléki Világalap kiemelt területeinek listájára.

Olaszország izgalmas szellemvárosai
Bár Olaszország elhagyatott városainak listáját Pompeji után valóban Craco vezeti, nem ez az egyetlen szellemváros az Appennini-félszigeten. A nyugat-szicíliai Poggioreale az egyik, amelyet 1968-ban ugyancsak egy földrengés pusztított el. Hasonló sorsra jutott 2009-ben az abruzzói Fossa is, elhagyott házainak felfedezésére tömegével érkeznek a turisták. Végül érdemes megemlíteni a Rómától alig 50 kilométerre található, törékeny vulkáni szikla szélén álló Calcatát is, amelyről
a hatóságok döntöttek úgy az 1930-as években, hogy óvatosságból inkább lezárják.
A falu szűk három évtizedig nagyrészt elhagyatott volt, kivéve néhány, ott menedéket találó hippit. Calcata lakossága kissé feldúsult azóta, a piciny kis településen művészek telepedtek le, akik létrehozták a világ legmenőbb faluját.
Ha szeretnéd megismerni a világ egykor egyik leggazdagabb országát, amely mára már csak árnyéka önmagának, akkor olvasd el az erről szóló cikkünket!