Mérgező élőlény jelent meg a magyarok kedvenc nyaralóhelyén: a strandolókra jelent veszélyt

strand-veszely-680443916
Olvasási idő kb. 4 perc

Mérgező medúzafajta lepte el Horvátországot, amelyek idén nagy számban jelennek meg az adriai strandok közelében. A vízi élőlények csípése fájdalmas sérüléseket és hólyagokat okoz.

A Pelagia noctiluca, vagyis az éjjeli világító medúza egy különleges vízi állat, amely nevét az éjszakai sötétségben megfigyelhető biolumineszcenciájáról kapta, ugyanis kékes-zöld fényben világít, amikor megzavarják. A medúza harangja rózsaszínes-lila színű, és akár 10 centiméter átmérőjű is lehet, hosszú, vékony karjai pedig mérgező csalánsejtekkel vannak tele, amelyek csípése fájdalmas sérüléseket és hólyagokat okoz az emberi bőrön. Bár látványa lenyűgöző, érintése annál kellemetlenebb.  Ez a medúza az Adria állandó lakója, az első dokumentált megfigyelést Horvátország északi strandjain jegyezték fel még 1790-ben – emlékeztet az index.hr horvát hírportál.

Már a strandokon is sérüléseket okoznak a medúzák

Mivel az éjjeli világító medúza mérge súlyos sérüléseket tud okozni, előfordulását mindig jobban figyelték, mint más fajokét. Az Adriai-tenger melegebb, sósabb vize ideális környezetet biztosít számára. Az utóbbi években egyre gyakoribbá váltak a tömeges megjelenései, amit a víz hőmérsékletének emelkedése és a változó tengeri ökoszisztéma is elősegít. Ez a turizmusra is rányomja a bélyegét, különösen azokban az években, amikor nagy számban tűnik fel a strandok közelében. És ez most egy ilyen év.

Veszélyt jelenthet a strandolókra az Adrián elszaporodó medúzafaj
Veszélyt jelenthet a strandolókra az Adrián elszaporodó medúzafajMarc Casanovas - UW Photography / Getty Images Hungary

Különbséget kell tenni az olyan felbukkanások között, amelyek egy adott településen kis számú egyedet foglalnak magukban, és az olyan tömeges előfordulások között, amelyek nagy sűrűségű populációt hoznak létre, mint ezen a nyáron

– mutatott rá Olja Vidjak, a horvát Oceanográfiai és Halászati Intézet kutatója, aki nemrégiben elindított egy mobilalkalmazást is a medúzák jelentésére.

A szakember szerint a medúzapopuláció növekedéséhez a tengeri környezetbe való emberi beavatkozás is hozzájárul, ugyanis felhalmozódnak a vízben a tápanyagok, amely elősegíti a medúzák táplálékául szolgáló zooplanktonok túlszaporodását. Ebből a szempontból a part menti területek a leginkább veszélyeztetettek.

Ráadásul az ilyen planktonokat fogyasztó halak intenzív halászata csökkenti a táplálékért folytatott versenyt, amely szintén hozzájárul a medúzák túlszaporodásához.

Veszélyes is lehet a csípése

Az éjjeli világító medúza csípése számos fájdalmas tünetet okozhat, mivel csalánsejtjei erős mérget bocsátanak ki, ami irritációt, bőrpírt, duzzanatot és égő érzést vált ki az érintett bőrfelületen. Súlyosabb esetekben, különösen érzékeny embereknél vagy nagyobb mennyiségű méreg szervezetbe jutásakor

a csípés fejfájást, hányingert, izomfájdalmat, szédülést vagy akár légzési nehézségeket is okozhat.

A csípés kezelésekor az első teendő, hogy az érintett területet alaposan leöblítsük tengervízzel (friss víz helyett, mert az aktiválhatja a maradék csalánsejteket). Ezt követően a bőrfelületről óvatosan el kell távolítani a medúza esetleges maradványait. Ajánlott ecetet vagy meleg vizet alkalmazni az érintett területen, mivel ezek enyhíthetik a fájdalmat és a gyulladást. Súlyosabb hatások esetén, vagy ha a tünetek nem enyhülnek, orvosi segítséget kell kérni, mivel azonnali beavatkozást igénylő allergiás reakciók is előfordulhatnak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek