Az Észak-Afrika, a Sínai-félsziget és az Arab-félsziget sivatagaiban élő sivatagi róka a világ legkisebb rókafaja. Testtömege fél-másfél kiló között lehet, testhossza pedig 25–40 centiméter. Apró termete ellenére igen nagy, 10–15 centiméter hosszú fülekkel büszkélkedhet, amelyek nem véletlenül nőttek ilyen hatalmasra.
Hőleadó rendszer
A sivatagi róka otthona forró, kietlen táj, ahol igen kevés árnyékot ad a ritka, száraz növényzet. Éjszakai állat, a nappal nagy részét földbe vájt üregében vészeli át, mégis előfordul, hogy kimerészkedik a tűző napra. Ilyenkor termetes, erekkel sűrűn átszőtt fülei segítenek neki a hőleadásban. A talpán található vastag bundának köszönhetően pedig a forró sivatagi homok sem égeti meg a talpát.
Föld alatti prédák
Ez a kutyafélék családjába tartozó kis állat elsősorban rovarokkal, termésekkel, levelekkel és gyökerekkel táplálkozik, de étrendjében helyet kapnak az apróbb gerincesek is, amelyek általában föld alatti üregrendszerekben élnek. A sivatagi rókát fülei ezeknek az állatoknak az észlelésében is segítik. Könnyen meghallja neszezésüket, és fejét forgatva méri be pontos helyüket.
A kis herceg rókája
Nagy valószínűséggel Antoine de Saint-Exupéry kis hercegének rókáját is a sivatagi róka ihlette. Árulkodó nyom lehet, hogy a regényben a kis herceg szerint a pilóta túl hosszú fülekkel ábrázolja a lerajzolt rókát. Az író 1935-ben kényszerleszállást hajtott végre a Szaharában, ahol több sivatagi rókát látott, majd egy évtizeddel előtte pedig a Nyugat-Szaharából írt levelében számolt be húgának arról, hogy mennyire megkedvelte ezeket az apró állatokat.
Ha érdekelnek a természet csodái, szemezgess előző cikkeinkből!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés