Schein Gábor: Belső afrikáink, a balkáni, a cigány, a zsidó írják a magyart

IMG 8426
Olvasási idő kb. 15 perc

Egy állat, amelynek nincsen mítosza. Dürer lerajzolta, de sohasem látta. Plüssfigurának nem jó, a gyerekek utálják. Pedig a szíve nagy, kb. 11 kilós. Fő jellegzetessége a tülke, porrá zúzva fogyasztják, a tévhitek szerint gyógyítja a merevedési zavarokat. Minden alfaját kihalás fenyegeti. Mi az? Az elefánt utáni második legnagyobb szárazföldi emlős, a rinocérosz, amelyről Schein Gábor írt a közelmúltban felszabadító, vicces és rendkívül szórakoztató verses regényt. Honnan jött az ötlet? Mit tud ez a rinó? Egyáltalán mi közünk nekünk Afrikához? Alternatív Európa-történetről, politikai képzeletről és a diktatúrák nyelvi szétrombolásáról beszélgettünk az Ó, rinocérosz című könyv szerzőjével.

„Ha a rinocérosznak csak egyetlen alakja volna, /  könnyedén eligazodnánk a róla szóló beszámolókban. /  De a rinocérosznak százezer alakja és korlátlan /  kiterjedése van. És így, ha beszélni kezd, /  vagy ha csak némán keresztültrappol a szobán, /  keresztültrappol a változékony térképeken, máris /  százezer igazság trappolása hallik, és minden igazságnak / négy lába van. Trapp, trapp, trapp, trapp. A beszéd /  bármiről szóljon, csak trapplövészet és botladozás.”

Mi történik, ha a nyugati civilizáció históriáján végigtrappol egy rinocérosz? Honnan indul és hova érkezik? Miért veszélyes, ha közben bármivé változhat?

Schein Gábor legújabb könyve, az Ó, rinocérosz igazi intellektuális kaland. Az idegenség felfedezésére hív, amelyet sokszor csodásítunk, még többször üldözünk, de csak ritkán vagyunk képesek meglátni a mieinkben és saját magunkban. Pedig, úgy tűnik, mindenkiben ott van egy rinó. Ha ugrani nem is tud, mégis segíthet felülemelkedni a nézőpontbeli különbségeken. Van-e esélye a nyelvi kifejezés korlátaival szemben? Vagy léteznek nem elbeszélhető tapasztalatok? Interjú neonszínű kötelekről és hitszerűségről, elsorvasztott élményekről és belső szabadságról. 

Új könyve kapcsán hívtuk sétálni Schein Gábor írót
Új könyve kapcsán hívtuk sétálni Schein Gábor írótRuzsovics Dorina

Gondolom, nem én vagyok az első és nem is az utolsó, aki megkérdezi: honnan jött az ötlet, hogy pont a rinocéroszról írjon verses regényt? 

Egyszer csak megjelent az ötlet, hogy átírjam az egész európai történetet úgy, hogy Európét nem a krétaiak mondakörének központi alakja, az elegáns fehér bika rabolta el, hanem valami titkolt más. Valami, ami szégyenletesebb: az afrikai rinocérosz. Rögtön elkezdtem megírni az első darabokat, amelyek a könyvben erről szólnak. Éreztem, hogy ebben mennyi minden van, kíváncsi voltam a lehetőségekre, hogy ez mit tud. Már az elején is úgy jelent meg a szöveg, hogy keveredett benne a mítosz, a történelem, a politika. A szidóni menyasszonyhoz kapcsolódott Sigurd lovag és a keresztesek kora, vagy az 1975-ös halásztüntetés, amelybe a jordán kormány belelövetett. Egyből az idő keveredésével jött elő az ötlet. 

A rinocérosz gyakran az idegen, a kiismerhetetlen, az egzotikus metaforája a szövegben, már-már végtelen projekciós felület. Sok minden felmerül vele kapcsolatban, és annak az ellenkezője is. Célja lehet a szövegnek, hogy az ellentétek egyidejű érvényességére, a saját nézőpontunk meghaladására, az ambivalencia kezelésére hívja fel a figyelmet?

Ezt mind hordozta ez az alak, aki, ha akarom, tényleg egy üres jelölő, tehát bármi rákerülhet. Viszont ha mindent ráteszünk egy ilyen felületre, az kioltja az egészet, és akkor semmi nem marad a helyén. Én utólag néztem szembe azzal, hogy valójában ez nagyon veszélyes játék volt, mert simán el lehetett volna úgy szúrni, hogy ez a kioltódás megtörténik, mi pedig megvonjuk a vállunkat, hogy jó, bármiről bármi elmondható, na és? De szerencsére nem így működött: hiába szétáradó, mégis lett valami örvényszerű közepe. Az idegenség, a kiszolgáltatottság, és ennek ellentéteként a vágy, a betöltetlen hely, ami nemcsak a rinocérosz lehet vagy a másik, például a szerelemben, hanem Isten is. Ehhez tartozik természetesen, ami a borítón is látható. Farkas Anna készítette Orosz István Becsomagolt Rino című munkájából. Annyit változtatott rajta, hogy a lekötöző kötelek a neonszínnel még hangsúlyosabbá váltak. Innen indul a kötet, és a szabadsághoz jut el: az Ovidius szabad című versig, meg előtte a teremtés iránt érzett hála megszületéséig és kimondásáig. 

Az idegenség, a kiszolgáltatottság, a vágy nem csak a rinocérosz lehet
Az idegenség, a kiszolgáltatottság, a vágy nem csak a rinocérosz lehetRuzsovics Dorina

Először kicsit megijedtem, hogy verses regényről van szó, de aztán meglepően nagy élvezetet okozott, hogy olvasóként van mozgásterem, hozhatom az asszociációimat, könnyen interakcióba léphetek a szöveggel. Miért döntött a műfaj mellett, volt más verzió is?

Nem volt más verzió, eleve látszott, hogy ez az. Írtam már korábban verses regényt, a Bolondok tornyát, de az teljesen máshogy szerveződött. Azt hiszem, az Ó, rinocéroszt azért nem lehetett volna másképpen megírni, mert összefüggő elemekből áll ugyan, de nem lineárisan függ össze, hanem hálózatszerűen. Az asszociációk, amiket ön is mond, részben szövegen belüli asszociációk, tehát egyik darab utal a másikra, ha megteremtem ezt a kapcsolatot, részben pedig szövegen kívülre menő asszociációk. A kötet egy hálózat, az egyes szövegdarabok rajta a rácspontok. Ennek nem felelt volna meg a hagyományos verseskötet, mert az hiába egységes szerkezet, a vers maga mégiscsak egy autonóm egész. Nem felelt volna meg a regény sem, legalábbis nagyon radikális lett volna benne ez a hálózatszerűség. Miközben az elképzelésem ennél a könyvnél is az, hogy 1-től 154-ig sorban érdemes olvasni a darabokat, ezért is számoztam őket. De biztos lehet másképpen is. 

A könyvben sok a közéleti utalás, szinte egy-két kifejezésből ráismerni azokra a szólamokra, amiket rendszeresen hallunk. Mit gondol, manapság fokozódik a társadalmi megosztottság, és ez az, ami erőteljesebben tükröződik a nyelvben is? Vagy a hatalomnak mindig is megvolt a maga szóhasználata, ami csak azért tűnhet fel most jobban, mert jelenleg ebben élünk, ennek van aktualitása? 

Azt hiszem, mind a kettő. Ebben a könyvben a rinocérosz gyakran kerül a kiszolgáltatott vagy az erőszakos, a hatalom vagy a szolga pozíciójába. Sajnos ezek a viszonyok mindig is a történeti pillanatok sajátosságai voltak. Természetesen itt az állat és ember viszonya is előkerül, például az Afrikában vadászó Roosevelt. De a magyar történelemből is olyan szöveg, amely az 1868-as recepciós törvény egyik parlamenti felszólalásából alakult ki. Tehát egyfelől lehet azt mondani, hogy igen, sajnos ezek a viszonyok valamilyen változatban és valamilyen erőtérrel feltöltve mindig is jelen voltak. Másrészt a nyelvi kódok megteremtésében nyilvánvalóan külön kategóriát képviselnek a diktatúrák. 

A diktatúrák egyik felismerhető jegye, hogy nem kívánnak konszenzuális nyelveket létrehozni. A demokrácia konszenzusra törekszik, amin belül persze vannak véleménykülönbségek. De van egy közösen elfogadott politikai, társadalmi, etikai rendszer, amelyet az alkotmányok szoktak tükrözni. A diktatúrák olyan nyelvet hoznak létre, amelyben a saját hatalmuk van kódolva, és nagyon gyakori, hogy ezt új alkotmányban rögzítik, amelynek az elfogadási folyamata is mutatja, hogy nem konszenzuális. Azt gondolom, hogy az a politikai rendszer, amelyben ma Magyarországon élünk, minden elemében – a gazdaságban, a törvényhozásban, a joggyakorlatban vagy az oktatásban – nyilvánvalóan diktatórikus. Ezt a nyelv részint tükrözi, részint pedig termeli magát a diktatúrát. Én a nyelvet aktív dolognak tartom, a politikai rendszerek nyelvi rendszerek is. Ezzel szerintem az irodalomnak mindig van dolga. 

A nyelv részint tükrözi, részint termeli a diktatúrát
A nyelv részint tükrözi, részint termeli a diktatúrátRuzsovics Dorina

Nem arról van szó, hogy az irodalom politizál vagy szétválaszt. Most, miközben beszélgetünk, én állampolgárként mondom el, amit erről gondolok. Ez egy állampolgár saját politikai ágendájába tartozó megnyilvánulása. Amikor könyvet írok, sokkal mélyebben van dolgom a nyelvvel. Akkor nem politikai álláspontot nyilvánítok ki, annak valójában semmi értelme. A dolgom elsősorban az, hogy a diktatúra szintaxisát megismerve felbontsam ezt a szintaxist, és a nyelvi képzelet segítségével más szintaxis lehetőségét próbáljam megteremteni. A könyv is azokat a nyelvi szabályokat zavarja össze, amelyeket a politikai rendszerrel összeépült társadalmi gyakorlatok, szokások előírnak. 

A képzelet felszabadítása, ahova a kötet megérkezik, és ami reményeim szerint az olvasást végigkíséri és örömet ad, a politikai képzelet felszabadítását is jelenti. Ironikusan, minden hirdető vagy profetikus tartás nélkül. Hiszen a könyvben benne van, hogy sokszor a dolgok ellenkezője is igaz, különböző pozíciókból másmilyennek látszanak. Tudás van, de jobban tudás nincs. Ezek a különbözőségek itt játékos, humoros, ugyanakkor a tragikust nem eltagadó térben kerülnek beszélgetésbe egymással.  

Említette Roosevelt kelet-afrikai vadászatát, aki 1909-ben 512 állatot terített le a fiával kettesben. Múlt heti hír, hogy a Semjén Zsolt által szervezett, 67 milliárd forintból megálmodott vadászati kiállítás üdvözlőkapuját 10 tonna szarvasagancsból tervezik elkészíttetni. Van-e a szépirodalomban dolguk az íróknak azzal, hogy a klímakatasztrófa korában segítsék az olvasókat a bolygó élőlényeivel való együttérzésben, az antropocentrikus világkép meghaladásában? 

Nem azt mondanám, hogy a dolguk vagy a feladatuk lenne. Hanem ebben vagyunk, ez a valóságunk. A könyvben persze ez magától adódó téma, hiszen egy olyan állatról van szó, amelynek a különböző alfajai kihaltak, vagy a kihalás fenyegeti őket. Az irodalom, ha jó, akkor egy éles gondolkodási forma, amely sok mindent csinálhat, anélkül, hogy ez a dolga lenne. Érzékenyíthet is, ha valaki úgy olvassa, vagy termelhet új gondolati formákat. Tehát ilyen értelemben hasznosul valahogy, de nem hiszem, hogy ez a hasznosulás lenne a célja, mert akkor egy újságcikkhez érkezünk. Az irodalom nem újságcikk. Nagyon nem.  

Az irodalom, ha jó, egy éles gondolkodási forma
Az irodalom, ha jó, egy éles gondolkodási formaRuzsovics Dorina

A rinocérosz nemcsak az elbeszélés tárgyaként jelenik meg a könyvben, hanem feljegyzések készítőjeként is. A regényírásról például azt mondja, hogy másból sem áll, mint az élmények tudatos elsorvasztásából. Az ön tapasztalata is hasonló? 

Abszolút, jóllehet ez a szövegrész idézet Kertész Imrétől, aki nekem nagyon fontos szerző, a kudarcaival együtt is egy fontos magatartás megtestesítője. Természetesen én is érzékelem ezt a fajta elsorvasztást. Az írás nyilván nagyon sok ponton belőlem jön: a pszichémből, a képzeletemből, a saját és családom élettapasztalatából, a környezetemből, a tehetségemből vagy a tehetségtelenségemből; de meg is halad engem. 

Ez csak úgy lehetséges a nyelvben, ha személyesen hat, de ki is lép a személyesből. Vannak írók, akik viszonylag változatlan nyelven, akár hosszabb fázisokat vagy az egész életüket végig tudják írni, a nyelv működő marad, nem automatizálódik. Nálam ez nem így van: könyvről könyvre más nyelv alakul ki, és ez nagyon nehéz folyamat. Mindegyikhez tartozik egy szerkezet, amely az anyaggal, ebben az esetben a rinocérosszal áll kapcsolatban. Végül is minden a nyelvben történik meg. De ehhez az kell, hogy a személyes ott legyen, ugyanakkor ami nem nyelvi, az el is tűnjék. A nyelvben természetesen ott van sokféle irodalmi hagyomány is. Kertészt említettem az előbb, de mások is feltűnnek a könyvben egy-egy jelenet erejéig, köztük a gyermek Petri György, amint a bokorból rémes szitkokkal káromolja Jézust, de ez valójában egy imádság. A történetet ismerjük, de a nyelv nem maradt meg, amin ezt tette. 

Hátborzongató azokat a szakaszokat olvasni, amelyek egy – állítólag rinocéroszok által okozott – járványról, apokaliptikus karanténhelyzetről szólnak. Ha jól tudom, ezeket a verseket hónapokkal a koronavírus kitörése előtt írta. Milyen volt megélni, hogy bizonyos értelemben valósággá váltak a szövegek? 

Sokszor előfordult már ilyen, akár a saját életemben is, hogy valamit előre megírtam. Én sem szembesülök vele, hogy mi az. A nyelv tudattalanjából jön elő, aztán megtörténik. Már nem csodálkozom rajta, hogy ez így működik. Ebben az esetben szívesen lemondtam volna róla. Ezt akkor írtam, amikor még nem jelent meg a vírus, emberi szenvedések még nem kapcsolódtak hozzá. Akkor az a pillanat egy metafora volt, valaminek a végiggondolása. Most teljesen más dolgot hozna elő, ha írnék róla. De nem írok róla, mert szerintem van a szenvedésnek egy mértéke, amiről már nem lehet beszélni. A nyelv ugyanannyira akadálya a kifejezésnek, mint amennyire maga a kifejezés. 

A szenvedésnek van olyan mértéke, amiről már nem lehet beszélni
A szenvedésnek van olyan mértéke, amiről már nem lehet beszélniRuzsovics Dorina

Itt úgy jön elő a vírus, mint egy olyan lény, aki belénk költözik és genetikai másológépnek használ minket, vagyis terjeszkedik. Ez az egyetlen törvénye: terjeszkedni akar. Az expanzió szorosan hozzákapcsolódik az egész könyvhöz, hiszen az alaptörténet egy meneküléstörténet, egy szöktetéstörténet, egy migrációs történet, és a migráció, amely teljesen természetes alakulása a történelemnek, a terjeszkedés maga. Ebből a szempontból a könyv egy Európa-történet is, Európának egy másfajta története, mint amit mi itt Kelet-Közép-Európában ismerünk. Mert ebben a történetben Európa – és Magyarország is – legszorosabban Afrikával áll kapcsolatban. Miközben ez nagyon nem tudatosul bennünk. Mint nem gyarmatosító ország, általában nem gondolunk semmit az Afrikához fűződő kapcsolatunkról, pedig nagyon is volna mit. Meg a mi belső afrikáinkhoz fűződő kapcsolatainkról: a Balkánhoz, a cigányhoz, a zsidóhoz. Ez írja a magyart ugyanis. 

„Az élet, jegyezte föl a rinocérosz, / puszta funkció, személytelen, öncélú működés, / amelyben csak a megmagyarázhatatlan kíváncsiság / és az indokolhatatlan, cél nélküli szeretet okoz fennakadást, / furcsa, villanásszerű zavarokat, mert távlataival egyedül / ezek lépik át a gépezet körülhatárolt, meghaladhatatlan / világát, és hagynak nyomot.” Az ön számára is ez a két kulcstényező a mentális egészség megőrzésében? 

Én nagyon szerencsés vagyok, mert gyerekkoromtól fogva írok, és kiderült, hogy ez iránt mutatkozik valamilyen érdeklődés. Egyébként is azzal foglalkozom, ami érdekel. De igen, azt gondolom, hogy a kíváncsiság és a szeretet, illetve a hozzájuk tartozó képzelet tudja megszülni azt a belső szabadságot, amiből élet fakadhat. És az életnek tényleg nem a halál az ellentéte, hanem a belefásulás, a kiégés, a reménytelenség, a depresszió. Ezzel nyilván én is találkoztam, találkozom a saját életemben, nem arról van szó, hogy engem ez elkerül. Nem kerülhet el senkit. De azt tapasztalom, hogy az életet ez a három dolog tudja megőrizni. Az én esetemben idetartozik még egy furcsa, fogalmakkal az előbbieknél is nehezebben megragadható hitszerűség. A könyv talán a vallásos nyelvhez is szabad alternatívát kínál. Mindenesetre nagyon hálás voltam a rinocérosznak, hogy ezeket a legbelsőbb dolgokat beszélhetővé tette.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Ez a lépcsősor döbbenetes látványossághoz vezet, félelmetes lehet felmenni rajta
Ez a lépcsősor döbbenetes látványossághoz vezet, félelmetes lehet felmenni rajta

Két város is verseng azért, hogy ezt a félelmetes lépcsősort magának tudhassa.

4 órája

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

Érdekességek