Ha légi felvételt látsz Suloszowáról, könnyen azt hiheted, a mesterséges intelligencia rendezte ilyen takaros sorba házait, melyeket a megművelt termőföld ölel körbe, de ennél nagyobbat nem is tévedhetnél. A takaros kis lengyel település a valóságban is úgy fest, mint a képeken, Lengyelországban egészen biztosan rekord hosszú utcával bír, de valószínűleg nemzetközi összehasonlításban is kevés párja akad.

Ki gondolta volna, hogy 2020-ban történt ilyen esemény Lengyelország és Csehország között.
Tovább olvasomA nemzetközi sajtóban kis Toszkánának is becézett település valódi turistalátványosság: nem csoda, hogy ide költözni is meglehetősen sokba kerül, a Daily Express tudósítása szerint akár 160 millió forintnak megfelelő összegért cserélnek gazdát az otthonok, amelyek az utcácska mentén sorakoznak.
A levegőből szemlélve hosszú, levélszerű képződmény érzetét keltő faluban kis bekötőutak sorakoznak, ezekről nyílnak a házak,
melyek mindegyike saját nadrágszíjparcellával rendelkezik: a földdarabokat a helyiek megművelik, ezzel is hozzáadva az egyedi látványhoz.

A falu iránt a drónfotózásnak köszönhetően nőtt meg világszerte az érdeklődés: a 2020-as évek elején készült képsorozatok rámutattak arra, milyen különleges is annak településszerkezete. A képek virális terjedésének köszönheti Suloszowa, hogy felfedezték maguknak a turisták is, ráadásul szerencséjére Krakkótól nem messze fekszik a település, így még annak megközelítése sem jelent problémát az érdeklődők számára.
Az egyutcás szerkezet egyébként nem mesterségesen alkotott jelenség, hanem a múltból fakadó sajátosság.
Amint arról a falu tanácsának egyik tagja beszámolt a brit lapnak, régebben praktikusabb volt mindenki számára, ha út mentén él, mivel a kommunikáció és az áruszállítás is ezeken az utakon zajlott. Mára nagyságrendileg hatezer ember népesíti be a suloszowai házakat, de megtartották az örökséget.
A falu nemcsak rekorder utcával bír
A helyiek beszámolói szerint meglehetősen barátságos hely a lengyelfalvacska, ahol a szomszédok nemcsak a közvetlen közelükben élőkkel vannak jóban, hanem közösségként is tekintenek a hosszúra nyúlt utca népére.
Eper- és burgonyanapokat is tartanak, ezeken a falusi ünnepeken a termény szüretelésekor gyűlnek össze, hogy együtt egyenek és ünnepeljenek.
Az ide látogató számára talán kevésbé érdekesek ezek az események, mint az, hogy a környező erdőkben nagyokat túrázhat, ennek keretében megtekintheti a Herkules ostora nevű, közel 30 méter magas mészkőoszlopot, valamint kulturális jellegű érdeklődését is kielégítheti a Pieskowa Skala kastély termeiben.

Egy teljes völgynyi hosszú falu is van az országban
Ami a falvakat illeti, van még Lengyelországnak egy rekordgyanús települése, Zawoja: ez a falucska 19 kilométer hosszan nyúlik el egy völgyben. A Babia Góra hegység közelében található falu egy egész napos túrának megfelelő hosszúságú, előszeretettel látogatják a kirándulók mellett télen a síelők is. Ezt a falvat több mint hétezren lakják, ezzel azonban bőven nem a legnagyobb népességgel bíró falvacskája az országnak – annak ugyanis 12 ezer lakosa van. Krakkótól és Zakopanétól is mindössze 70 kilométerre fekszik, így szintén nem nehéz eljutni ide.
Nem messze a magyar határtól található a világ legkisebb lakosságú városa: Humról is írtunk!

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés