Miért rakoncátlan a rossz gyerek?

Szófejtő

GettyImages-108424964
Olvasási idő kb. 1 perc

Rakoncátlan gyerek – mondjuk a fékezhetetlenül rendetlenkedő, fegyelmezetlen, viselkedni nem tudó gyerekre, aki semmibe veszi a magatartás és az illem szabályait. De mi tesz valakit rakoncátlanná, vagyis honnét ered ez a furcsán hangzó szófordulat?

A kifejezés, melyet nemcsak melléknévként, de igeként – rakoncátlankodik – és főnévként – rakoncátlanság – is gyakran használ a köznyelv, a régi paraszti életből, a mezőgazdaságból ered. Rakoncának hívták ugyanis régen a kocsi tengelyeinek, keresztgerendáinak végéhez erősített farudat, amely a magasra felhalmozott rakományt tartja és támasztja – írja Bárdosi Vilmos nyelvész.

Ezt az eszközt főként fa, illetve szálas növények szállításakor alkalmazták, és rendkívül hasznosnak, fontosnak számított, hiányában ugyanis a magasan, púpokban álló szállítmány szétcsúszott és könnyen leesett a szekérről. A rakonca tehát átvitt értelemben a fegyelmet, rendet biztosító morális támasztékot jelenti, a rakoncátlanság pedig az az állapot, amikor ennek híján valaki szétcsúszik, és képtelen a tőle elvárt helyes viselkedésre.

Szófejtő sorozatunkban jól ismert szólásmondások nyomába eredünk. Ha érdekel egy-egy szó, kifejezés vagy szólás eredete, olvasd el sorozatunk előző részeit is!

Kire mondják, hogy feltette az Orbán süvegét?Kire mondják, hogy feltette az Orbán süvegét?

Pont arra az emberre, aki beugrik a nagybőgőbe. Segítettünk?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek