Akadnak olyan látványosságok is, amelyek ötvözik e kettőt: a Reuss folyó völgyében, a Schöllenen-szurdokban van egy híd, amelyen átkelés közben összeszorulhat a gyomrunk. A völgyet körülvevő hegyek a folyó fölé magasodnak, és olyan mélység van a lábunk alatt, hogy beleszédülünk. Ha pedig ismerjük a híd legendáját, biztosan beleborzongunk ebbe a néhány percbe.
Több híd is épült a szurdok felett
1230 körül egy fából készült híd kötötte össze a szurdok két oldalát, de akkor azért nem volt életbiztosítás átkelni rajta, vagy azért, mert megszédít az iszonyú mélység, vagy azért mert a folyó vízállása olyan magas, hogy elsodor minket. Ez a fahíd a napóleoni háborúk során annyira megsérült, hogy újjá kellett építeni, amit az 1820-as években meg is tettek, illetve később, az 1950-es években már egy modern híd épült a régi kőhíd mellé.

Az első híd stratégiai fontosságú volt, mert ezzel nyílt meg a Gotthard-út, az Alpok egyik fontos kereskedelmi útvonala, illetve politikai szempontból is lényeges volt, mert ez lett az összekötő kapocs a helyi kis közösségek között, amelyek később a Svájci Konföderáció elődjét alkották.
Mindhárom hidat az Ördög hídjának nevezik
Mi, emberek, már csak ilyenek vagyunk, ha találunk egy izgalmas nevet valaminek, azt nehezen engedjük el. De az eredeti hidat övező legenda annyira megmaradt a köztudatban, hogy ma már nem is lehetne változtatni rajta. No, de hogyan épült fel a híd? Az ősi történet szerint a 13. században, a szurdokhoz közeli Andermatt falu lakói képtelenek voltak megépíteni maguk a hidat, ezért az ördög segítségét kérték.
Azt viszont jól tudjuk, hogy az ilyenfajta szövetségeknek ára van, így volt ez ebben az esetben is: az ördög a híd megépítéséért cserébe annak a lelkét kérte, aki először áthalad a hídon.
A falubeliek természetesen beleegyeztek a feltételbe, meg is épült a híd, ám amikor az ördög jött, hogy behajtsa a jussát, az emberek egy rémült kecskét küldtek át a hídon. Erre az ördög úgy begurult, hogy fogott egy hatalmas sziklát, amit a hídra akart dobni, hogy lerombolja. Ekkor viszont egy idős asszony kereszttel a kezében elijesztette, és az ördög eldobta az óriási követ.

Rettegett lidércek, boszorkányok és garabonciások: fedezd fel, hogy melyik lényektől borzongtak az őseink a magyar néphiedelem világában.
Tovább olvasom
Valóban a gonosz jelképe volna a ma konyhájának elengedhetetlen eszköze?
Tovább olvasom
Ez a szikla még mindig ott van Göschenen falu közelében, ám valamelyest el kellett mozdítani az autópálya építése miatt, és ez meglehetősen sokba került a svájciaknak. Ám az alagút előtt, ami átvezet a hegyen, található egy modern kori festmény, ami a legendát örökíti meg: az ördögöt és a szerencsétlen kecskét. Ha arra visz az utad, mindenképp nézd meg.
Az ördög nem csak hidakkal üzletel, a hiedelmek szerint megszállhatja az emberek testét is. Ha kíváncsi vagy, hogy milyen valójában egy ördögűzés, olvasd el ezt a cikkünket.

Misztikus rítusok és középkori szertartások: valóban létezett ördögűzés? Hogyan zajlott? A démonoktól való rettegés története a mai napig velünk él!
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés