Consonno egykor egy szemet gyönyörködtető, középkori falvacska volt a Lecco-tó mellett, gyönyörű kilátással a Resogne-hegyre. A minden ékességével leginkább egy ékszerdobozhoz hasonlító település népessége már az 1950-es években is fogyatkozott, miután a gyári munkások már nem a környéken található textilipari vállalatoknál keresték a napi betevőt. A kézműves tevékenységeknek és a mezőgazdaságnak köszönhetően azonban a lakosság még nem kopott ki onnan teljesen.
Hatalmas tervek a középkori falu területén
A hatvanas évek elején egy rövid fellendülés következett Olaszországban is, amely Mario Bagno gróf számára új lehetőségeket jelentett: az építőipari vállalkozó és iparmágnás 22 500 líráért megvásárolta a kis falu területét azzal az elképzeléssel, hogy egy hatalmas szórakoztatóparkot épít majd a helyén. Bagno a település minden telkét felvásárolta, a még ott maradt maroknyi lakosságot költözésre kényszerítették, mielőtt néhány ház és a templom kivételével az egész falut lerombolták.

Lehet, hogy a falu idén tavasszal újra látható lesz.
Tovább olvasom
Megépült az olasz Las Vegas
Az új Consonno tehát a régi falu hamvain éledt újjá, amely küllemében egy szikrányit sem hasonlított elődjére. Bagno ugyanis nem mást, mint magát Las Vegast álmodta ide bevásárlóközpontokkal, éttermekkel, báltermekkel, kaszinókkal, valamint foci-, tenisz-, kisautó-, korcsolya- és minigolfpályákkal. A gigantikus létesítmény építésébe hamar bele is kezdtek, amely köré, egy egész falu bejárását lehetővé tevő panorámavonatot is terveztek.
Az olasz Las Vegas virágzott: a hatvanas években gyakran látott vendégül nagy zenei szórakoztatókat, így még vonzóbbá téve az amúgy sem hétköznapi helyet.

Betonban állt az olasz Las Vegas
Miután Bagnónak nem volt elég, hogy felhúzott egy amerikai városra elég látnivalót kínáló komplexumot, a csinosabb panoráma érdekében úgy döntött, hogy egy egész dombot le is aszfaltoztat. Abba viszont nem gondolt bele, hogy ezzel akkora kárt okoz a természetben, amely az ő álmára is hatással lesz. A terület hidrogeológiai egyensúlya ugyanis olyannyira megborult, hogy először 1966-ban, majd tíz évvel később, 1976-ban is földcsuszamlás következett be. Ez a két esemény a játékok városának végét jelentette, mert
a történések nemcsak a park bekötőútját tették tönkre, hanem az egész falut rengették meg alapjaiban.

Szellemfalu lett a játékok városából
Noha a vállalkozó még nem adta fel, és folyamatosan próbálta visszacsábítani a turistákat, azok már nem jöttek. Nemhogy az épületek, a környék is teljesen kiürült, hiába várták türelmetlenül a díszesebbnél díszesebb, színes épületek a látogatók érkezését, Consonno már senkit sem érdekelt. A létesítmények a vandálok kezébe kerültek, miközben a terület fölött lassanként átveszi az uralmat a természet.
Galériánk a képre kattintva nyílik:

Bár a terület újjáépítésére születtek javaslatok, azokat a jelentős pénzügyi ráfordítás miatt mind elutasították. A befektetők így elálltak egy harmadik Consonno felépítésének lehetőségétől, a falu leromlott épületeit és szerkezeteit azonban időnként látni különféle reklámokban, filmekben és tévésorozatokban, valamint videóklipekben.
A világ legdrámaibbnak tartott szellemvárosa is Olaszországban található – itt olvashatod el a történetét.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés