Az űrből érkezett ez a 10 találmány, ami mára a mindennapjaid része lett

GettyImages-1475369427
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha valami megoldhatatlanul bonyolultnak tűnik, akkor viccesen megjegyezzük: ez olyan, mint az űrkutatás. Ha pedig valami úgy működik, mint a karikacsapás, azt mondjuk: biztosan NASA-fejlesztés. Pedig a hétköznapjainkban mi is egy sor eszközt használunk, ami történetesen tényleg NASA-fejlesztés, csak fogalmunk sincs róla.

Ha memóriahabos kispárnádra hajtod a fejed, elégedetten nyugtázva az éjjeliszekrényre tett szemüvegeddel kapcsolatban, hogy nem karcolódik meg sosem a lencséje, nem biztos, hogy eszedbe jut, hogy csúcsszuper NASA-fejlesztésű praktikákkal vagy körülvéve. Pedig tényleg, hiszen a két említett eszközön kívül is jó eséllyel van a családban valakinek láthatatlan fogszabályzója vagy légtalpas cipője, de ha ezek nem is, kamerás mobilja már biztosan. És ha hozzávesszük, hogy hány családtag kaphatott bébitápszert annak idején...

Mi is az a NASA valójában?

A NASA, azaz a National Aeronautics and Space Administration, magyarul Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal az Amerikai Egyesült Államok kormányzati ügynöksége, az ország civil repüléstani, űrkutatási és űrrepülési szervezete. És míg mi a mindennapjainkban számos NASA-fejlesztést használunk anélkül, hogy fogalmunk lenne róla, hogy azokat az Űrhajózási Hivatal hozta létre, az egykori szovjet űrkutatók valószínűleg éppen ennyire nem sejtették, hogy a NASA létrehozása gyakorlatilag éppen nekik köszönhető.

Nem is sejtenéd, de NASA-találmányok nem csak az űrben, a te otthonodban is szép számmal vannak
Nem is sejtenéd, de NASA-találmányok nem csak az űrben, a te otthonodban is szép számmal vannakZargonDesign / Getty Images Hungary

Űrverseny

Mégpedig azzal, hogy 1957-ben a Szovjetunió útjára indította Szputnyik-1 nevű műholdját. Ezzel a lépéssel felkeltették az alvó óriást, túl nagyot húztak Amerika bajuszán, ami nem maradhatott méltó válasz nélkül. A Pearl Harbor-i második világháborús eseményekhez hasonlítható nagy csapásra végül az lett az amerikai reakció, hogy 1958. január 31-én az USA is előrukkolt egy műholddal. Ez volt az Explorer–1. 1958. október 1-jén pedig Eisenhower elnöksége alatt megkezdte munkáját a NASA. Ezek voltak az űrháború első mozzanatai, s ezután sokszor megfordult velünk a világ, mire 1998-ban már a Nemzetközi Űrállomás összeszerelésébe foghattak a nemzetek, egymással karöltve. 

NASA-találmányok

A NASA pedig azóta is folyamatosan magas minőségben végzi munkáját. A kezdeti 8000 fős alkalmazotti létszám az idők során 20 000 főre duzzadt. Köztük azokkal a tudósokkal, kísérletező kedvű és kreatív fizikusokkal, űrkutatókkal, természetesen vállalkozó szellemű űrhajósokkal és egyéb szakemberekkel, akik tárgyait te is használod, pedig ki sem teszed a lábad kis bolygónkról.

Az űrhajós lábbelijétől a fejfedőjéig több olyan találmányt visel, amit mi is a NASA-nak köszönhetünk, és talán épp ebben a pillanatban rajtad is van belőlük
Az űrhajós lábbelijétől a fejfedőjéig több olyan találmányt visel, amit mi is a NASA-nak köszönhetünk, és talán épp ebben a pillanatban rajtad is van belőlükGetty Images / Getty Images Hungary

Táplálkozási igények kielégítése NASA-találmányokkal

  • Bébitápszer: a csecsemőtápszerek nagy részében megtalálható, tápanyagdúsítóként alkalmazott mikroalga a NASA kutatásai nyomán került be a bébik mindennapjaiba.
  • Liofilizált ételek: a fagyasztva szárítás e technológiáját az űrkutatásban dolgozók azért is fürkészték annyira, mert ezzel a módszerrel a tápérték és az ízek akár 98%-a is megmaradhat.

Egészségmegőrző praktikák a NASA ajánlásával

  • Inzulinpumpa: eredetileg az űrhajósok vércukorszintjének szabályozására és az inzulin befecskendezésére született.
  • Láthatatlan fogszabályzó: ebben az eszközben ma sok, a Földön járó fiatal a kamaszkori nagy szerelmeinek megmentőjét látja, talán joggal, bár a transzparens, polikristályos alumínium-oxid (TPA) voltaképpen hőkövető rakéták keresésére és infravörös antennák védőbevonatául lett életre hívva.
  • Légpárnás edzőcipő: azt gondolnánk nagy naivan, egy űrhajóban lebegéshez egy átlagon felüli pamutzokni is megteszi, mondjuk NASA-logóval. És mégis, a légpárnás, háromdimenziós poliuretánhabbal ellátott edzőcipők is a szkafanderbe csomagolt űrhajósok lábának kényelmét szolgálva készültek először.
  • Memóriahabos kispárna vagy matrac: az esetleges becsapódások erejének csökkentése miatt találták ki ezt a technológiát, pedig ma már a legtöbb otthonban is ilyen párnára hajtjuk álomra fejünket.
  • Karcálló szemüveglencse: az űrhajóssisakból való zavarmentes kilátás érdekében feltalált karcmentes lencsék műanyaga jobban véd az UV-sugarakkal szemben, mint az üveg, és még olcsóbb is, ne csodálkozzunk tehát, hogy használata űrsebességgel, széles körben elterjedt.
Érthető, hogy itt nincs helye a kilátást zavaró karcolásoknak.
Érthető, hogy itt nincs helye a kilátást zavaró karcolásoknak.Victor Habbick Visions/science P / Getty Images Hungary

Elektronikai kütyük az űrkutatásból a te otthonodba

  • Kamerás mobiltelefon: a CMOS képérzékelők előbb csak a webkamerákba, onnan pedig már a mobiltelefonokba is átszivárogtak az űrtechnológiából, és a sikerük csillagászati magaslatokba repítette a mobiltelefonos fényképezés műfaját.
  • Vezeték nélküli fejhallgató: csak az elmúlt bő 20 évben vált elérhetővé a nagyközönség számára a technológia, amelynek segítségével Neil Armstrong már a Holdról is bejelentkezett 1969-ben.
  • Morzsaporszívó: az űrben bármikor szükségessé váló akkumulátoros fúró és kalapács igényére válaszul jutottak el a kütyüguruk a morzsaporszívó csodálatos, hiánypótló vívmányához is.

Ha mindezekről és egyéb NASA-fejlesztésű használati tárgyakról még többet szeretnél megtudni, érdemes követned a National Geographic csatorna most áprilisban elindított sorozatát. Már az első évad 6 adásából is sok értékes adattal gazdagodhatsz.

Ha az is érdekel, mit esznek az űrhajósok, és mit eszünk mi, az ő példájukat követve, ezt a korábbi cikkünket is izgalmasnak találhatod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek