A második világháború után Argentína vált a náci háborús bűnösök egyik legfontosabb menedékhelyévé. Juan Domingo Perón kormánya – részben ideológiai szimpátia, részben geopolitikai megfontolások miatt – számos náci tisztnek segített új életet kezdeni Dél-Amerikában. Adolf Eichmann, a holokauszt egyik fő szervezője évekig élt Buenos Aires egyik külvárosában, mielőtt az izraeli titkosszolgálat elrabolta és bíróság elé állította. Josef Mengele, az auschwitzi haláltábor hírhedt orvosa is Argentínában keresett menedéket, és csak később menekült tovább Paraguayba és Brazíliába. A Harmadik Birodalom végrehajtó gépezetének számos oszlopos tagja élt nyugodt életet hamis papírokkal, új személyazonossággal az országban, nem is gondolva arra, hogy az igazság utolérheti.
Kinyílnak a náci akták
Csaknem nyolc évtizeddel a második világháború vége után Javier Milei argentin elnök történelmi döntést hozott: nyilvánosságra hozatja az összes hivatalos aktát, amely az országba menekült náci háborús bűnösökre vonatkozik. A lépést azután jelentették be Buenos Airesben, hogy az Egyesült Államok egyik republikánus szenátora hivatalos kérvényt nyújtott be az iratok titkosításának feloldása érdekében – adta hírül a Buenos Aires Times.

A döntés értelmében a védelmi minisztérium, valamint az argentin állam pénzügyi és banki tranzakcióiról szóló titkos akták is hozzáférhetővé válnak. Ezek a dokumentumok részletesen feltárhatják, hogy kik és milyen módon kaptak védelmet, valamint azt is, hogy az argentin hatóságok milyen szerepet játszottak a háborús bűnösök eltűnésében.
Miért most?
Milei döntése egy nagyobb átláthatósági hullám része: néhány nappal korábban jelentették be, hogy az 1976–1983-as katonai diktatúra titkos katonai aktáit is nyilvánosságra hozzák.
Az elnök célja, hogy minden történelmi jelentőségű dokumentum a Nemzeti Levéltárba kerüljön, ahol bárki hozzáférhet hozzájuk
– indokolta a döntést Guillermo Francos kabinetfőnök.
Az argentin történelem e fejezete mindig is érzékeny téma volt. A náci háborús bűnösök évtizedekig élhettek Argentínában anélkül, hogy igazságszolgáltatás elé álltak volna. A most nyilvánossá váló dokumentumok talán új fényt vetnek arra, hogy a világ miért nem tudott korábban szembenézni ezekkel a sötét titkokkal.

Így lett a nácik propagandistája a 20. század egyik legzseniálisabb filmese.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés