Egy tanulmány szerint a Mount Everest 15-50 méterrel magasabb, mint egyébként lenne, mert egy folyó erodálja az alatta lévő kőzetet és talajt, ezzel segítve a hegy emelkedését.
Évente növekszik a világ legmagasabb hegye
A University College London (UCL) kutatói megállapították, hogy az Arun folyó medencéjében zajló talajvesztés évente akár 2 milliméterrel is növelheti a világ legmagasabb hegyének magasságát. Ahogy az Arun áthalad a Himaláján, kikoptatja a folyómedret. Ez enyhíti a nyomást a földköpenyen, ami miatt a vékonyabb kéreg felemelkedik.

Ezt a jelenséget izosztatikus visszapattanásnak (isostatic rebound) nevezik. A Nature Geoscience folyóiratban megjelent kutatás szerint ez az emelőhatás nemcsak a Mount Everestet, hanem a szomszédos Lhotse és Makalu csúcsokat (a világ negyedik és ötödik legmagasabb hegyeit) is emelkedésre készteti.
Az Everest a Kína és Nepál közötti határon található, északi oldala kínai területen fekszik. Az Arun folyó Tibetből indul, majd Nepálon keresztül haladva két másik folyóval egyesül, és végül az indiai Gangeszbe ömlik. Ez a folyó kiemelkedően nagy mennyiségű hordalékot szállít, mivel meredek hegyvidéken halad keresztül, és nagy erejével jelentős kőzet- és talajmennyiséget képes lecsiszolni.
A világ legnagyobb szeméthegye is folyamatosan emelkedik, pedig régen elérte már a befogadóképességét. Ismerd meg a történetét az alábbi cikkünkből.
A világ legmagasabb és legveszélyesebb szeméthegyének mérete a Tádzs Mahallal vetekszik.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés