A dinamikus devizaváltásnak, azaz DCC-nek (Dynamic Currency Conversion) köszönhetően amikor kártyával fizetünk, a POS-terminál felismeri, hogy melyik országban állították ki a plasztikot – írja az Economx. Ez azt a lehetőség is megnyitja előttünk, hogy ha szeretnénk, akár külföldön is a saját devizanemünkben, forintban fizethetünk. Ez elsőre nagyon jó ötletnek tűnik, azt gondolnánk, hogy könnyebb átlátni, hogy mekkora összeget fizetünk, de nem feltétlen járunk jól vele anyagilag.
Bankkártyahasználattal húzhatnak le külföldön
Amikor fizetünk, a DCC-t alkalmazó terminál automatikusan felteszi a kérdést, hogy milyen pénznemben szeretnénk megtenni ezt. A szakértő szerint mindig érdemes az adott ország fizetőeszközét választani, ebben az esetben a saját bankunk fogja átváltani a pénzt.
Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu alapító pénzügyi szakértője Economxnak elmondta: hogy ritkán jár jól a fogyasztó azzal, ha a saját országa pénznemében fizet.
A váltás ilyenkor is a hagyományos módon történik, azaz csak néhány nap múlva, az akkor esedékes árfolyamon.
Viszont a szolgáltató garantálja a vásárló előtt megjelenő, átváltott forintösszeget, magát azonban bebiztosítja, hogy ezen ne veszíthessen pénzt egy hirtelen árfolyamváltozás miatt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy meglehetősen felsrófolt árfolyamot alkalmaz, amikor forintra váltja költésedet.
Így csak szélsőséges esetben járhat a módszerrel jobban a fogyasztó, mint a kereskedő.
Gergely Péter hozzátette, hogy kisebb összegű kifizetéseknél nincs valódi jelentősége a DCC-nek, ilyenkor lehet forintban fizetni, illetve akadnak szituációk, amikor jobb lehet a drágább, de már előre ismert forintárfolyam, például rövid távon várható, erős árfolyamemelési várakozások esetén. A módszerrel szerzett többletnyereségen a bankok és a kereskedők osztoznak. A szakértő hangsúlyozza, hogy a legfontosabb az, hogy tudatosan válasszunk árfolyamot: ez a kényelmi szolgáltatás nem kötelező, így legtöbbször azok a kereskedők és éttermek döntenek mellette, ahol sok turista fordul meg.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés