Robin Hood, Johanna nőpápa és a Jézust elkergető cipész – mi igaz a középkori legendákból?

GettyImages-168581272
Olvasási idő kb. 12 perc

Vasárnaponként beizzítjuk képzeletbeli időgépünket és visszaruccanunk a középkorba, hogy többet megtudjunk arról, milyen volt az élet valójában annak idején Európában. Ma 4 híres középkori legenda nyomába eredünk.

A középkor gyakran a tudatlanság, a babonák és ostoba hiedelmek világaként él a modern közgondolkodásban, annak ellenére, hogy számos korabeli hiedelemről kiderült, valójában a reneszánsz és a felvilágosodás szerzői találták ki őket, így próbálva besározni a „sötét középkor” időszakát – senki sem gondolta például, hogy a Föld lapos, a szélein túl pedig sárkányok fenik a fogukat a lepottyanó hajókra. Ugyanakkor természetesen számos legenda élt a nép ajkán, melyek némelyike máig fennmaradt a folklórban és a populáris kultúrában – mai írásunkban ezekből válogattunk össze néhányat.

A bolygó zsidó

A középkori kereszténységben terjedt el a legenda egy zsidó vargáról, aki megsürgette a Golgotára cipelt Jézust, amikor az a háza előtt próbált megpihenni, ezért örök bolyongásra ítéltetett. A történet nem szerepel az Újszövetségben, első írásos említése több mint ezer évvel későbbről, Párizsi Máté bencés szerzetes 1250 körül keletkezett Historia Anglica című krónikájából származik. A legenda eredeti változata szerint a Kartaphilosz névre hallgató férfi csupán szóban torkollta le a keresztet cipelő Jézust, aki erre így felelt: „Én maradok és pihenek, de neked menned kell”, később azonban a népi hiedelem és a különböző források alaposan kiszínezték a történetet.

Ahasverus, a bolygó zsidó (1910-es rajz).
Ahasverus, a bolygó zsidó (1910-es rajz).Heritage Images / Getty Images Hungary

Kartaphiloszból hamarosan cipészmester lett, aki erőszakkal elkergette Krisztust, sőt mérgében még a kaptafát is hozzávágta, más változatokban viszont Pilátus ajtónállójaként szerepel, aki a palotából kivezetett Jézust nógatta, ütlegek kíséretében. Az örök életre és a Megváltó második eljöveteléig folytonos bolyongásra ítéltetett zsidó története annyira népszerű lett a középkori Európában, hogy sokan számoltak be vélt felbukkanásáról különböző helyszíneken és alakban – hasonlóan ahhoz, mint amikor manapság például Elvis Presley-t látják feltűnni itt-ott emberek.

A legenda az újkorban is tartotta magát – hősét ekkor már Ahasverus néven emlegették –, sőt, a 16–17. század során, ha hihetünk a beszámolóknak, a bolygó zsidó több európai nagyvárosban is megfordult, időközben kikeresztelkedett, a történelem nagy eseményeiről pedig szemtanúként számolt be az érdeklődőknek. A téma számos irodalmi alkotást is megihletett, többek között Shelley, Wordsworth, idehaza pedig Arany János szentelt verset „az örök zsidó" figurájának.

Robin Hood

A leghíresebb középkori mondai hős természetesen a gazdagoktól elrabolt javakat a szegények között szétosztó útonálló, Robin Hood, aki máig nagy népszerűségnek örvend, a mozi hajnala óta több száz filmben találkozhatott alakjával a közönség. A sherwoodi erdőben élő nemes törvényenkívüli története kezdetben kobzosok ajkán, versek, balladák formájában terjedt az írástudatlan angol köznép körében, a karakter első írásos említésére pedig egy 1370 táján keletkezett allegorikus elbeszélő költeményben, a Piers Plowmanben került sor, ahol egy lusta pap azt állítja: „a Miatyánkot nem tudom tökéletesen, de ismerek néhány verset Robin Hoodról”.

1500 körül megszületett az első könyv Robin Hood életéről: eszerint egy Robin de Loxley nevű nemesember, miután árulással vádolták meg, társaival gerillacsapatot szervezett a sherwoodi erdőben, és alaposan megkeserítette Nottingham bírájának életét. A sztorit a Tudor-korban kicsit módosították, ekkor született meg a ma ismert, romantikussá tett változat, mely szerint Robin Hood Oroszlánszívű Richárd hűséges alattvalója maradt, és valójában a király által rájuk ruházott hatalommal visszaélő hitvány, korrupt tisztségviselőkkel szállt szembe az igazság nevében.

De vajon mennyi igaz a hős útonálló történetéből? A szakértők még abban sem biztosak, hol és mikor élhetett a legendabeli alak: egyesek szerint Nottinghamshire-ben tevékenykedett, hiszen a nottinghami hatóságokkal gyűlt meg a baja, mások inkább a szomszédos Yorkshire területére teszik ténykedését. A 15. századi krónikások szerint Robin Hood az 1260-as vagy 1270-es években volt aktív, a Tudor-korban azonban már néhány évtizeddel későbbre tették a történetet, amikor Richárd király távollétében az uralkodó öccse, János kormányozta Angliát. Az egyetlen probléma, hogy hősünk kedvenc fegyvere, a hosszúíj (longbow) csak később terjedt el – de ez természetesen egyáltalán nem zavarta a korabeli közönséget.

Az 1300-as évek első feléből származó hivatalos iratok gyakran említenek egy Robert Hode nevű yorkshire-i lakost, akinek többször meggyűlt a baja a törvénnyel, például orvvadászat vagy dulakodás miatt, egy ízben pedig 12 penny pénzbírsággal sújtották, amiért kiontotta egy polgártársa feleségének a vérét – semmilyen bizonyíték nincs azonban rá, hogy az illetőt valóban törvényen kívül helyezték volna és hasonló kihágásokon kívül más is lett volna a rovásán. A modern történészek többsége úgy gondolja, Robin Hood figuráját nem egyetlen személy ihlette, hanem számos korabeli útonálló és bűnöző alakjának összegyúrásából keletkezett, akik gyakran hordtak csuklyát, vagyis angolul hoodot.

János pap csodaországa

A 12. századtól kezdve jelent meg az európai legendáriumokban egy titokzatos keresztény király, János pap figurája, aki egy messze keleten, Perzsián és Örményországon túl elterülő csodálatos birodalom felett uralkodik – hihetetlen csodákat láthat, sárkányokkal és más mesebeli lényekkel találkozhat a vándor, aki eljut a távoli, egzotikus országba. A pogányok országán túl, illetve azok által gyűrűbe zárva létező földi paradicsom és uralkodójának története a keresztes háborúk idején, a keletre utazó katonák és kereskedők által hallott mendemondák alapján keletkezett és terjedt el Európa-szerte.

János pap, a csodás keleti birodalom uralkodója.
János pap, a csodás keleti birodalom uralkodója.Heritage Images / Getty Images Hungary

1141-ben Európába szivárgott a hír, miszerint egy Yelü Dashi nevű mongol hadvezér jelentős győzelmet aratott keleten a perzsák felett. A történet sokakhoz eljutott és többszörös torzításon esett át. Freisingi Ottó német püspök, a középkor egyik leghíresebb történetírója Chronikon című művében már arról írt, hogy egy Johannes nevű nesztoriánus (vagyis az asszír keleti egyházhoz tartozó) király és pap győzte le a perzsákat. Az így keletkezett János pap alakját a kutatók több más forrásra is visszavezetik: ihletője lehetett például Szent Tamás apostol indiai térítőútja, illetve egy rejtélyes figura, Presbiter János, aki a kereszténység hajnalán a mai Törökország területén fejtett ki térítő tevékenységet (alakját egyesek Szent János apostollal azonosítják).

A rejtélyes és nagy erejű keleti uralkodó története akkor kapott szárnyra igazán, amikor 1165-ben egy különös, latin nyelven írott levél kezdett terjedni Európa-szerte: a (nyilvánvalóan hamis) levelet, amelyet állítólag a titokzatos keleti papfejedelem küldött több keresztény uralkodótársának, köztük I. Manuél bizánci császárnak, Barbarossa Frigyes német-római császárnak és III. Sándor pápának, számos nyelvre, köztük héberre és ószlávra is lefordították. Az irományban „János pap” részletesen beszámolt birodalma csodáiról, ahol nincs szegénység, éhezés és bűn, víz helyett drágakövek folynak a folyókban, a király palotája aranyból épült, ágya zafírból van, asztalánál naponta 30 ezer ember lakik jól. A fáma szerint a pápa még válaszlevelet is küldött a mitikus ország királyának, aki „Krisztus odaadó és hűséges híve”, melynek sorsáról semmilyen információval nem rendelkezünk.

A mesebeli történet természetesen népszerűnek bizonyult a gyakran éhező középkori népek körében, és sokan egészen a 17. századig elhitték, hogy létezik valahol a fantasztikus meseország. Számos expedíció indult János pap királyságának felkutatására, melynek elhelyezkedését Ázsia nesztoriánus vidékei mellett leggyakrabban Afrikában, főként Etiópia területén gondolták legvalószínűbbnek.

Johanna, a nőpápa

Az egyik leghíresebb középkori legenda szerint a 9. században egy Johanna nevű asszonyt emeltek Szent Péter trónjára, aki VIII. János néven vezette az egyházat. A nőpápa a Rajna melletti Mainzban, egy angol hittérítő lányaként látta meg a napvilágot: a szépségéről és éles eszéről híres Johanna tizenkét évesen, miután beleszeretett egy szerzetesnövendékbe, fiú külsőt öltött, és Johann néven felvételét kérte a kolostorba, hogy szerelme mellett lehessen. Imádottja hamarosan otthagyta Johannát (más változatok szerint amikor a pár titka kiderült, menekülésre fogták a dolgot, melynek során a fiú Athénban meghalt), a lánynak azonban tetszett a szerzetesi élet, és tovább folytatta tanulmányait.

Liv Ullmann és Franco Nero a Johanna nőpápa című filmben.
Liv Ullmann és Franco Nero a Johanna nőpápa című filmben.J. Wilds / Getty Images Hungary

Idővel Angliai János (Johannes Anglicus) néven jeles tanár (mások szerint jegyző) lett belőle, akinek ékesszólását és teológiai jártasságát messze földről csodálták, 853-ban (vagy 855-ben) végül egyöntetű szavazással őt választották IV. Leó pápa utódjául. Az új pápa kezdetben sikerrel uralkodott Róma felett, mígnem tragikus véget ért: Johanna egy titokzatos szeretőjétől (talán titkárától vagy inasától) teherbe esett, majd épp egy körmenet során, a Szent Péter-bazilika felé lovagolva jöttek rá a szülési fájdalmak. A történet egyik változata szerint a nőpápával a szülési nehézségek végeztek, a másik verzió azt állítja, a felbőszült polgárok agyonverték vagy halálra kövezték.

Johanna legendája valószínűleg a viharos 10. században keletkezett, amikor nem kevesebb mint 23 személy ült a pápai trónon, egyesek csupán néhány hétig. Írásban először egy 13. századi francia szerzetes, Jean de Mailly említette, bár a hőst nem nevezte meg, és a történetet a 11. század végére tette, a végső verziót Troppaui Márton lengyel történetíró néhány évtizeddel később keletkezett Pápák és császárok krónikája című latin nyelvű művében olvashatjuk. Ő helyezte Johannát IV. Leó és III. Benedek pápák korába, sőt azt is megemlíti, hogy a nőpápa megölésének helyszínét emlékmű jelzi, melyen hat „P” betű olvasható: Petre, Pater Patrum, Papisse Prodito Partum, vagyis „Péter, atyák atyja, leplezd le a nőpápa szülését!”.

A történet egész Európában elterjedt a késő középkor és a reneszánsz idején és sokan – köztük Husz János, Luther Márton és Kálvin János – emlegették, amikor a pápaság romlottságát, a katolikus egyház eltévelyedéseit kívánták pellengérre állítani. Idővel a legendához egyéb pikáns történetek társultak, például azt pletykálták, a botrányos eset óta a pápajelölteket speciális lyukas trónusra ültetik, hogy a bíborosok megvizsgálhassák őket alulnézetből (a titokzatos ülőalkalmatosságok, amelyek a Vatikáni Múzeumban is megtekinthetők, valószínűleg egyszerű ágyékszékek voltak).

Johanna alakját több irodalmi mű is feldogozta, és filmek is készültek róla (a legismertebb 1972-ben Liv Ullmann főszereplésével), azonban már a 16. században több katolikus történész merő kitalációnak nyilvánította a legendát, a modern történészek többsége pedig egyértelműen cáfolja, hogy tényleg létező személyről volna szó. Többségük úgy érvel, ha a váratlan szülés akkora botrányt okozott, miért nem említik egyetlen korabeli krónikában sem? Még a bizánci főpapok sem tudtak ilyesmiről, pedig ők ádáz ellenfelei voltak a katolicizmusnak, és biztosan nem hagytak volna szó nélkül egy ilyen esetet. A legenda egyik alapja lehet, hogy a pápák számozásába hiba csúszott, és XV. Jánostól kezdve évszázadokon át eggyel magasabb számot viseltek a János nevű egyházfők – a tévedés azonban nem szándékos és nem a nőpápa létezését próbálta vele eltitkolni a Vatikán. A bakit a 11. századi krónikások vétették, akik azt hitték, VII. Bonifác ellenpápa és XV. János között volt még egy János nevű pápa is – írja Hahner Péter történész tévhitekről és városi legendákról szóló könyvében.

Ignaz von Döllinger 19. századi történész azt is bebizonyította, hogy a híres emlékmű egy ókori női szobor, hat P betűje pedig az ősi Mithrász-kultusz főpapjához intézett fohászkodás: „Atyák atyja, bocsásd rendelkezésre a szükséges kellékeket”. Idővel a protestánsok többsége is elismerte a Johanna-történet fiktív mivoltát, ez pedig valószínűleg minden további kétséget eloszlat, bár olykor még napjainkban is felbukkannak kutatók, akik azt állítják: valami valóságmagja lehet a legendának.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb

Ha valaki ránéz erre a videóra, könnyen azt hiheti, hogy Svájc egy mesebeli táját látja.

március 2., 12:10

  • világom
Róma ikonikus látványosságának történetét mindenki rosszul ismeri
Róma ikonikus látványosságának történetét mindenki rosszul ismeri

Már a neve is félrevezető a római látványosságnak.

március 1., 11:10

  • világom
Egy nem létező állattól retteg az egész ország
Egy nem létező állattól retteg az egész ország

Így formálják a legendák a köztudatot.

március 2., 11:40

  • világom
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül

Egyetlen anyag létezik csak, amelynek egy grammja még ennél is drágább.

március 2., 11:10

  • világom
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson

Raktár, mosdó, étkező, vezérlőközpont és edzőterem is van az ISS-en, ahol a két űrben rekedt asztronauta 2024 júniusa óta él.

március 2., 14:36

  • világom
Az olasz Las Vegasnak nevezik a kísértetvárost: ijesztő okból ürült ki
Az olasz Las Vegasnak nevezik a kísértetvárost: ijesztő okból ürült ki

Az olasz Las Vegasként emlegetett hely hatvanas években megújult külsejét is lassanként felemészti a természet.

március 2., 09:06

  • világom
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka

Furcsa tábla tartja lázban az internetezőket: nem akárhonnan tiltották ki a magas sarkút.

március 2., 14:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

4 órája

  • világom
Megindultak a találgatások a következő pápáról: magyar bíboros a legesélyesebbek között
Megindultak a találgatások a következő pápáról: magyar bíboros a legesélyesebbek között

A külföldi találgatások szerint alig néhányan esélyesek igazán a 138 lehetséges jelölt közül a pápai címre.

március 1., 17:30

  • világom
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra

Nem csak Lenin szobra érdekes ebben a svalbardi városban.

március 2., 13:36

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Drágulhat a magyarok kedvenc nyári itala: ez az oka
Drágulhat a magyarok kedvenc nyári itala: ez az oka

Még nem tudni pontosan, mennyivel.

február 27., 09:06

  • világom
Ilyen volt az ókor legbefolyásosabb nőjének arca
Ilyen volt az ókor legbefolyásosabb nőjének arca

Egy lelet árulkodhat az ókor egyik legismertebb királynőjének arcáról.

február 28., 18:30

  • világom
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla

A nem véletlenül űrhajónak is becézett épületet az NSZK építette válaszul az NDK Köztársasági palotájára.

március 2., 15:10

  • világom
Ez az ország teli van lakatlan nagyvárosokkal: kísérteties itt élni
Ez az ország teli van lakatlan nagyvárosokkal: kísérteties itt élni

Nagyszabású városépítési projektek, vadonatúj otthonok, amelyekből csak a lakók hiányoznak. Ebben az országban 65 millió lakás áll üresen.

február 27., 08:50

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Ha megnézed ezt a videót, te sem akarsz többé tengerben fürdeni
Ha megnézed ezt a videót, te sem akarsz többé tengerben fürdeni

Ijesztő videó terjed a neten a tengerről.

március 1., 06:30

  • világom
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat

Egy új, rejtett bolygót találtak a kutatók. Még vizsgálják, de lehet, hogy élhető.

március 3., 06:00

  • világom
Ilyen nőnek lenni Észak-Koreában
Ilyen nőnek lenni Észak-Koreában

Észak-Koreában a férfiak havi két dollárt kapnak munkájukért, így az életben maradásához szükséges minimumot a nők teremtik elő - a feketepiacon.

március 1., 09:05

  • világom
Észak-Korea hosszú idő után először engedett be külföldi turistákat
Észak-Korea hosszú idő után először engedett be külföldi turistákat

Nemzetközi összetételű turistacsoport juthatott be a Koreai NDK-ba.

február 27., 10:36

  • világom
Az ISS a kezdetekkor és ma
Az ISS a kezdetekkor és ma

február 27., 16:42

  • világom
Ilyen a világ leghosszabb alagútja: 57 kilométeren át száguld benne a vonat
Ilyen a világ leghosszabb alagútja: 57 kilométeren át száguld benne a vonat

A japánok, ha csak egy hajszállal is, de csupán ezüstérmesek ebben a versenyben.

február 27., 16:46

  • világom
Az iPhone-ok nagyon durva szóval cserélik fel Donald Trump nevét
Az iPhone-ok nagyon durva szóval cserélik fel Donald Trump nevét

Az iPhone gyártói ezzel magyarázzák a Donald Trump neve kapcsán felmerülő hibát.

február 27., 14:00

  • világom
A sivatagban bukkantak rá 500 év után az elveszett portugál hajóra
A sivatagban bukkantak rá 500 év után az elveszett portugál hajóra

Az aranykincsek segítettek beazonosítani a hajót.

február 28., 06:30

  • világom
Sírhoz vezet a titkos Da Vinci-alagút, melyről évszázadokig nem tudott senki
Sírhoz vezet a titkos Da Vinci-alagút, melyről évszázadokig nem tudott senki

A történészek régóta sejtették, hogy létezik a Leonardo da Vinci által felvázolt titkos alagút.

február 28., 05:46

  • világom
Drónokat küldtek a világ legmagasabb épületéhez: elképesztő dolog történt
Drónokat küldtek a világ legmagasabb épületéhez: elképesztő dolog történt

A világ legmagasabb épületén kívül már eddig is sok érdekeset adott a világnak ez a hely, s ez most megint valami különleges.

február 28., 14:00

  • világom
84 éves férfira támadt az álarcos rabló, de ilyen reakcióra nem volt felkészülve
84 éves férfira támadt az álarcos rabló, de ilyen reakcióra nem volt felkészülve

Egy idős férfi nem hagyta, hogy egy álarcos kirabolja, hihetetlen módon állította meg.

február 28., 16:46

  • világom
Gene Hackman nagyon gyanús körülmények közt hunyt el: vizsgálat indul
Gene Hackman nagyon gyanús körülmények közt hunyt el: vizsgálat indul

A rendőrség annak ellenére vizsgálódik Gene Hackman ügyében, hogy nem gyanítanak idegenkezűséget.

február 28., 08:36

  • világom
Sokakat sokkolt a Ryanair: erre készülnek 2025-ben
Sokakat sokkolt a Ryanair: erre készülnek 2025-ben

Nagy változások jönnek 2025-ben a Ryanairnél.

február 27., 18:30

  • világom
Egyszerre ijesztő és csodálatos látvány Budapest elfelejtett kolumbáriuma
Egyszerre ijesztő és csodálatos látvány Budapest elfelejtett kolumbáriuma

Szívszorító látvány fogadja a budapesti Farkasréti temetőbe érkező látogatókat.

február 28., 08:50

Érdekességek