Hosszú évek után végre újra kinyíltak Észak-Korea kapui a külföldiek előtt – már amennyire ott bármi is igazán nyitva lehet. Egy 13 fős turistacsoport léphette át az ország határát, hogy megcsodálja azokat a látnivalókat, amelyeket az észak-koreai vezetés szerint érdemes megnézni – adta hírül a Spiegel.
Észak-Korea megnyitja kapuit a turisták előtt
A pekingi székhelyű Koryo Tours utazási iroda szervezésében nemzetközi összetételű turistacsoport látogatott el február 20. és 24. között az Észak-Korea hármas határán, Kína és Oroszország szomszédságában lévő Rason övezetbe. A különleges gazdasági zónát 1991-ben hozták létre, és azóta az új gazdaságpolitika próbaterepeként szolgál. Külön vízumrendszerrel rendelkezik, a kereskedelem és a turizmus helyi fellegváraként híresült el.

A most beengedett külföldiek egyebek között helyi gyárakat, boltokat és iskolákat látogattak meg, ahol minden csillogóan tiszta volt, mindenki boldogan dolgozott, és természetesen senki sem panaszkodott semmire. A kirándulás elmaradhatatlan része volt Kim Ir Szen és Kim Dzsong Il szobrainak megtekintése is, ahol a résztvevők valószínűleg a világ legszinkronizáltabb főhajtását mutatták be.
Észak-Korea 2020-ban zárta le határait a járvány miatt, és azóta eddig csak orosz turistákkal tett kivételt. A mostani engedmény minden bizonnyal az első lépés a turizmus újjáélesztése felé, de azért senki ne reménykedjen abban, hogy szabadon barangolhat majd Phenjan utcáin egy gőzölgő kávéval a kezében. Itt ugyanis minden turista egy kicsit statisztává válik a kommunista diktatúra soha véget nem érő díszletei között.
Az újbóli határnyitás elsődleges célközönségét a kínai turisták jelentik, akik a járvány előtt az észak-koreai turizmus 90 százalékát adták – talán mert a kínai Nagy Falat már látták, és valami annál is különlegesebbre vágytak. A mostani látogatás mindenesetre jelentős lépés az ország turizmusának újbóli megnyitása felé, amely fontos bevételi forrást jelent a nemzetközi szankciók sújtotta gazdaság számára.

Számos olyan térképészeti furcsaság létezik, amelynek láttán megkérdőjelezed, hogy ép ésszel rajzolták-e meg az országok határait.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés