Egy egész városnak költöznie kellett, hogy elkerülje a vesztét

koltozes-varos-IdeJCTerrebonneGustavApricotHouse1
Olvasási idő kb. 7 perc

Isle de Jean Charles lakói 2023-ban kénytelenek voltak elköltözni városukból: a klímaváltozás és különböző emberi tevékenységek hatására az itt élő indián törzs élőhelyének 98 százaléka víz alá került. Amerika első klímamenekültjeinek története szomorú jövőt vetít elénk: az elkövetkező években drasztikus mértékben nő majd sorstársaik száma.

Egészen 1953-ig Isle de Jean Charles közösségét csak hajón lehetett megközelíteni. Az indián település lakóit ez egyáltalán nem zavarta, semmi szükségük nem volt a külvilágra. Ebben az évben azonban megépült a lagúnák és csatornák, apró öblök és tavacskák szabdalta területet a szárazfölddel összekötő út. A külvilág visszavonhatatlanul megjelent Isle de Jean Charles életében, és a külvilágnak sajnos komoly szerepe volt abban, hogy a közösség elvesztette otthonát – és nem maradt más választása, csak a költözés. 

Kényes egyensúly borult föl

Az Amerikai Egyesült Államok Louisiana államának az a területe, ahol Isle de Jean Charles is található, a Mexikói öbölben fekszik, tulajdonképpen egy hatalmas lápvidék. A szárazföld, amelyet rengeteg lagúna és csatorna hálóz be, üledékes eredetű, mintegy 5000 évvel ezelőtt alakult ki. Régóta ismert jelenség, hogy ez az üledék háromévente nagyjából 2,5 centimétert süllyed.

Ezt azonban ellensúlyozta az időről időre a medréből kilépő, és a területet elárasztó Mississippi-folyó hordaléka.

Ennek köszönhetően a szárazföld aránya nagyjából azonos maradt. Legalábbis sokáig, amíg az emberi tevékenységek fel nem borították a kényes egyensúlyt.

A műholdképeken jól látszik, hogy került a város környékén egyre nagyobb terület víz alá
A műholdképeken jól látszik, hogy került a város környékén egyre nagyobb terület víz aláwikimedia commons / NOAA

Így lett élhetetlen a város környéke

Az egyik komoly gondot a Mississippi szabályozása, a duzzasztó- és védőgátak építése jelentette. Az 1920-as évektől kezdve ezek hatására egyre kevesebb alkalommal árasztotta el a környéket a folyó, így az egyensúly szempontjából roppant fontos hordalék nem jutott el a területre. Pedig az árvíz megszokott dolog volt a helyiek számára.

„Gyerekkoromban az áradás egyet jelentett a játékkal.

Beültünk a pirogue-ba (egy kenu-szerű csónak), és addig játszottunk, amíg az áradás el nem apadt. Ez olykor két napba is beletelt” – mondta Chris Brunet helyi lakos, aki Isle de Jean Charles-ban nőtt föl.

A másik – talán még jelentősebb – problémát a gáz- és olajvezetékek miatt ásott csatornák létesítése és kotrása okozta. Az ezeken a járatokon keresztül bejutó tengervíz ugyanis egyre nagyobb területeket árasztott el, átformálva a lápvidéket. A tenger betörése azonban nem csak a lápvidék csökkenését jelentette. Nőtt a közösség kitettsége a trópusi viharoknak és hurrikánoknak, amelyek a klímaváltozás hatására egyre gyakrabban és vadabban pusztítottak. A kemény időjárás önmagában nem jelentett problémát a helyieknek: az élet velejáróinak számított Brunet gyerekkorában.

Minden idők legpusztítóbb hurrikánja 8000 emberrel végzett: az információáramláson múlt mindenMinden idők legpusztítóbb hurrikánja 8000 emberrel végzett: az információáramláson múlt minden

Ma már viszonylag jól megjósolható, hol és mikor csap le a következő hurrikán. Nem volt ez mindig így még Amerikában sem.

Tovább olvasom

„Mindig is voltak hurrikánok, ezekkel a kihívásokkal együtt nőttem föl”

– mondta. A lápvidék azonban sokkal jobban csökkenti a viharok erejét, mint az egybefüggő vízfelület, így a hurrikánok ereje is nőtt. Az 1998-as Georges hurrikántól kezdve minden évben hatalmas pusztítást végeztek a trópusi viharok.

A tetőpontnak a Katrina tűnhetett 2005-ben, amely a régióban 2000 halálos áldozatot és 108 milliárd dolláros kárt okozott.

Mint Louisianában sok más helyen, Isle de Jean Charles-ben is újjáépítették az otthonukat a helyiek, ám 2021-ben az Ida hurrikán ismét hatalmas pusztítást hozott. Nyomai még ma sem tűntek el teljesen.

A viharok, a lápvidék helyét egyre nagyobb területen átvevő nyílt tenger és a klímaváltozás hatására drasztikus tempóban emelkedő tengerszint – az elmúlt 100 évben 12,7-15,2 centiméterrel nagyobb mértékben, mint a 16-21 centiméteres globális átlag – együttesen azt eredményezték, hogy Louisiana állama az elmúlt néhány évtizedben évente 65-91 négyzetkilométernyi területet veszített el a tenger térnyerése és a parti erózió miatt – ez nagyjából akkora, mint Manhattan félszigete.

A közösséghez vezető egyetlen út körül évről évre nagyobb az egybefüggő vízfelület aránya
A közösséghez vezető egyetlen út körül évről évre nagyobb az egybefüggő vízfelület arányaMatthew D White / Getty Images Hungary

Elkerülhetetlenné vált a költözés

„Ahogy teltek az évek, egyre kevesebb lett a föld és egyre több a víz. Apám azt mondta, hogy egy egyes kategóriájú vihar nem okozza a tenger kiáradását a szigetre. A sok mérföldnyi mocsár elnyeli az árhullámot, és nem éri el a szigetet. Most ez megváltozott” – mondta Brunet. Az indián közösség tagjai sokáig még reménykedtek, nem akarták elhagyni őseik földjét.

„Az egész történelmünk, az őseink – itt van eltemetve az egész népünk. Itt születtek a családtagjaink”

mesélte Chantel Coverdelle, egy másik helyi. Kénytelenek voltak azonban belátni, hogy tulajdonképpen nincs választásuk. Akkor vált ez teljesen nyilvánvalóvá, amikor egy árvízvédelmi falat kezdtek el építeni 2022-ben a környék védelmére – a nyomvonal azonban Isle de Jean Charles-t elkerülte. „Úgy volt, hogy mi is benne leszünk, de a költségek miatt úgy döntöttek, hogy mégsem” – mondta Brunet. Az Egyesült Államok hadseregének mérnöki testülete így indokolta a döntést: „Amikor megvizsgáltuk, hogy Isle de Jean Charles-t is bevonjuk-e a védett területbe, arra jutottunk, hogy a nyomvonal kiterjesztésének és fenntartásának költségei a közösség körül sokkal magasabbak lettek volna, mint a megelőzhető károk.”

A sós víz miatt a fák is elpusztultak – ezért is muszáj volt elköltözni
A sós víz miatt a fák is elpusztultak – ezért is muszáj volt elköltözniThe Washington Post / Getty Images Hungary

A város új, ám az otthon a régi maradt

Mindezek után nem csoda, hogy amikor az állam felajánlotta az indián közösségnek, hogy elköltözteti őket, a többség elfogadta – három család még ma is a folyamatosan csökkenő, keskeny félszigeten lakik. Az alkalmazkodás azonban nem ment könnyen.

„Nem érzem a víz szagát. Nem látom, nem érzem. Nagyon hiányzik”

– mondta Brunet új otthonának verandáján ülve, mintegy 64 kilométerre Isle de Jean Charles-tól, a szárazföld belsejében. Az új település azonban, amelyet a közösség tagjai „New Isle”-nak (Új sziget) neveznek, nagyon más, mint jól megszokott régi otthonuk, ahol felnőttek. „Meg kellett gyászolnom a költözést. El kellett hagynom az egyetlen helyet, amelyet valaha is otthonomnak tartottam. Az összetartozás érzését gyászolom” – mondta Brunet.

Az elkövetkező években, évtizedekben minden valószínűség szerint egyre megszokottabbá válnak majd az olyan történetek, mint Chris Bruneté és Isle de Jean Charles lakóié. A Világgazdasági Fórum adatai szerint ugyanis az évszázad végéig összesen 410 millió ember élete és lakóhelye kerülhet veszélybe a tengerek és óceánok szintjének emelkedése miatt. Márpedig az ilyenfajta költözés mindig nagy traumával jár, talán nem is lehet megszokni. Ahogy Brunet fogalmazott Isle de Jean Charles-ról:

„Mindig az otthonom lesz. Mindig ide fogok tartozni.”

A Mexikói-öböl környékén egy másik települést, Alvarado faluját is évről évre jobban fenyegeti az emelkedő tenger.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol

A világ minden tájáról özönlöttek a diákok az egyetemre, amelyet egy nő alapított. Mind a mai napig működik az intézmény.

3 órája

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Egy nem létező állattól retteg az egész ország
Egy nem létező állattól retteg az egész ország

Így formálják a legendák a köztudatot.

március 2., 11:40

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül

Egyetlen anyag létezik csak, amelynek egy grammja még ennél is drágább.

március 2., 11:10

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb

Ha valaki ránéz erre a videóra, könnyen azt hiheti, hogy Svájc egy mesebeli táját látja.

március 2., 12:10

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat

Egy új, rejtett bolygót találtak a kutatók. Még vizsgálják, de lehet, hogy élhető.

március 3., 06:00

  • világom
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra

Nem csak Lenin szobra érdekes ebben a svalbardi városban.

március 2., 13:36

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

  • világom
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka

Furcsa tábla tartja lázban az internetezőket: nem akárhonnan tiltották ki a magas sarkút.

március 2., 14:00

  • világom
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson

Raktár, mosdó, étkező, vezérlőközpont és edzőterem is van az ISS-en, ahol a két űrben rekedt asztronauta 2024 júniusa óta él.

március 2., 14:36

  • világom
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla

A nem véletlenül űrhajónak is becézett épületet az NSZK építette válaszul az NDK Köztársasági palotájára.

március 2., 15:10

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

Érdekességek