Félrevezettek a filmek: ilyen szörnyű volt az aranyásók élete a valóságban

arany-laz-3206929
Olvasási idő kb. 11 perc

Noha az aranyláz idején rengeteg értékes fém került elő a földből, a legtöbb aranyásónak nem térült meg a szörnyű körülmények között végzett emberfeletti munka, és a mesés gazdagság álom maradt.

Amikor James Marshall 1848. január 24-én John Sutter vízimalmán dolgozva aranyrögöt talált abban a csatornában, amellyel az épülethez akarták vezetni a vizet, nem sejtette, hogy az Amerikai Egyesült Államok történetének egyik legfontosabb eseményét indítja el. A kaliforniai aranyláz gyökeresen megváltoztatta az ország népességi viszonyait, emberek tízezrei indultak hajón, szekéren, lovon vagy akár gyalogosan, hogy megszerezzék a maguk részét az elképesztő gazdagságból.

Ez azonban csak keveseknek sikerült.

Aranyból nem sokan gazdagodtak igazán meg, ám a leleményes kereskedők és vállalkozók gyakran jól jártak
Aranyból nem sokan gazdagodtak igazán meg, ám a leleményes kereskedők és vállalkozók gyakran jól jártakwikimedia commons

A sors sajátos fordulata kellett ahhoz, hogy az aranyláz az USA-t gazdagítsa. Kalifornia ugyanis még az első aranyrög megtalálása után is pár napon keresztül hivatalosan Mexikóhoz tartozott: 1848. február 2-án írta alá a két ország a Guadalupe Hidalgó-i békét, amely lezárta a majdnem két évvel korábban kirobbant mexikói–amerikai háborút. A győztes USA által diktált szerződésben Mexikó lemondani kényszerült területe 55 százalékáról – előtte a mai Egyesült Államok Kalifornia, Nevada és Utah államai, valamint Colorado, Új-Mexikó és Arizona nagy része, illetve Wyoming egy apró darabja a déli országhoz tartozott.

Pár napon múlott 500 millió dollár sorsa

Így került a többi között Kalifornia is az Egyesült Államokhoz, akkor még nem önálló államként – ez majd az aranyláz hatására változik meg. A kaliforniai Sierra Nevada hegységben található American folyó partján akart a svájci származású John Sutter egy mintegy 200 négyzetkilométeres területen, Új-Helvétia néven földművelő-közösséget alapítani. Ehhez építtetett vízimalmot munkásaival – a vizet egy csatornán vezették a malomhoz, ebben lelte az aranylázat kirobbantó rögöt James Marshall. A két férfi a hírt először megpróbálta titokban tartani, ám ez reménytelen vállalkozásnak bizonyult.

Három napra betemette a hó a luxusvonatot – így élték túl az utasokHárom napra betemette a hó a luxusvonatot – így élték túl az utasok

Síelők jutottak el 72 óra elteltével a luxusvonathoz, takarókat, élelmet és gyógyszereket vittek az utasoknak.

Tovább olvasom
Az aranyláz előtt San Francisco apró kis település volt
Az aranyláz előtt San Francisco apró kis település voltullstein bild / Getty Images Hungary

A sors fintora, hogy maga Sutter nem gazdagodott meg az aranyláz alatt: munkásai otthagyták, inkább elmentek aranyat szitálni, a tömegesen érkező aranyásók pedig semmit sem tartottak tiszteletben. Egyre nagyobb adósságai elől úgy próbált menekülni, hogy fiára íratta földjét, aki várost alapított Sacramento néven. Sutter éveken keresztül igyekezett elérni, hogy az USA kormányzata kártérítést fizessen neki, mindhiába – végül öregkorára Pennsylvaniában telepedett le.  

„Nagyot dobbant a szívem, mert bizonyos voltam benne, hogy aranyat találtam”

– emlékezett később vissza arra a sorsdöntő pillanatra James Marshall. Ennek ellenére egy darabig még nem tartották hitelesnek az aranyról szóló beszámolókat. Ám előbb egy San Franciscó-i boltos, bizonyos Sam Brannan támasztotta alá a híreszteléseket, amikor egy üvegcse aranyröggel parádézott végig az akkor még mindössze mintegy 200 lakosú városka utcáin, majd maga az USA elnöke igazolta az információt. James K. Polk 1848. decemberi beszédében így fogalmazott: „Az aranybőségről szóló beszámolók olyan rendkívüliek, hogy aligha lehetne hinni bennük, ha nem erősítenék meg őket a köz szolgálatában dolgozó tisztek hiteles jelentései.”

Az első aranyláz

Nem a kaliforniai volt az első amerikai aranyláz. Cabarrus megyében 1799-ben Conrad Reed, egy német telepes fia, mintegy 9 kilogrammos aranyrögöt talált Little Meadow Creekben. Nem sokkal később már 30 ezer ember kutatott itt arany után, és az elkövetkező 30 évben az innen származó aranyból verték az összes pénzérmét.

Tömegeket vonzott az aranyláz

Ahogy az aranyleletek hírének egyre többen hitelt adtak, drámai mértékű népvándorlás indult meg. Az 1846-ban 200 lakosú San Francisco előbb lényegében elnéptelenedett – a férfiak többsége nem tudott ellenállni a gazdagság ígéretének –, majd elképesztő mértékű népességrobbanáson ment keresztül: 1852-re 36 ezren lakták. Ez a változás egész Kaliforniára igaz volt: a nem bennszülöttek száma nagyjából egy év alatt ezerről 100 ezerre ugrott.

Aki tehette, hajóval ment szerencsét próbálni Kaliforniába
Aki tehette, hajóval ment szerencsét próbálni Kaliforniábawikimedia commons

Az észak-amerikai kontinensről vagy hajóval – akár Dél-Amerika legdélibb pontját, a tűzföldi Horn-fokot megkerülve, esetleg Panama vékony földszorosán átkelve, és utána hajóra szállva –, vagy pedig népes szekérkaravánokkal a szárazföldön keresztül érkeztek meg Kaliforniába. Az utat azonban sokan nem élték túl: a Donner-társaság története csak egy, noha valószínűleg a leghíresebb a tragédiával végződő kísérleteknek.

A Donner-társaság

A 87 tagú társaság az amerikai középnyugatról indult el még az aranyláz előtt, 1846-ban, ám a történet jól mutatja, milyen kihívásokkal találták magukat szembe a karavánok. A jól bejáratott út helyett a Donner-társaság egy rövidítést, a Hastings-levágást követte. De valahol eltévesztették az utat, és járatlan hegyeken, sivatagos tájakon kellett átkelniük. Végül a Sierra Nevadában érte őket 1846–1847 tele – amikor élelmük elfogyott, a kannibalizmustól sem riadtak vissza a túlélés érdekében. Mikor 1847 februárjában rájuk találtak, már csak 48-an voltak életben.

Nemcsak Amerikán belül indult meg azonban népvándorlás: a világ szinte minden tájáról érkeztek Kaliforniába emberek. Sokan utaztak északra Dél-Amerikából, például Peruból és Chiléből, ám Európából és Kínából is tömegeket csábított a meggazdagodás reménye – csak az utóbbi országból 25 ezren érkeztek. Mindezek után nem meglepő, hogy

az aranylázhoz kapcsolódik az USA történetének legnagyobb népvándorlása: az 1850-es évekre 300 ezren érkeztek Kaliforniába.

A világ minden tájáról érkeztek kalandorok – 1849 végére Kalifornia nem helyi lakossága mintegy 100 ezer főre nőtt
A világ minden tájáról érkeztek kalandorok – 1849 végére Kalifornia nem helyi lakossága mintegy 100 ezer főre nőttFotosearch / Getty Images Hungary

Sanyarú volt az aranyásók élete

A hatalmas népességnövekedés hatására egymás után létesültek táborok és városok, amelyekben az aranyásók meghúzták magukat. A bevándorlók első tömegét negyvenkilenceseknek („Forty-Niners”) nevezték, utalva az évre, amikor megérkeztek. Noha valóban rengeteg aranyat találtak ebben az időben – 1849 és 1850 között mintegy 550 millió dollárnyi értékben –, az értékes fém nagy része nem az egyszerű aranyásók, hanem a bányászvállalatok vagyonát gazdagította. Ahogy egy csalódott aranyásó, Sullivan Osborne naplójában írta: „várakozásokkal tele és egy csodás jövő reményében” érkezett, ám csalódnia kellett. Ráadásul annál, ahogy ebben az időben élt,

„egy kutyának is jobb a sora”.

És valóban, az aranyásók szörnyű életkörülmények között kutattak az értékes fém után. Összetákolt faviskókban, sátrakban, esetleg fölfordított csónakokban tengették mindennapjaikat. Rendes utak, közművek természetesen nem voltak, és a higiénés viszonyok is sok kívánnivalót hagytak maguk után, így gyakran tört ki vérhas- vagy kolerajárvány.

A bányaomlások is rengetegen áldozatot követeltek
A bányaomlások is rengetegen áldozatot követeltekE. P. Vollum / Getty Images Hungary

Az esős kaliforniai időjárástól az utak könnyen sártengerré változtak, áradások és földcsuszamlások sodortak el életeket és sorsokat. Télen sem volt jobb a helyzet: hóban, jégben próbálták kutatni az aranyat, elfagyott ujjakkal szorongatva a szitát, a serpenyőt vagy a csákányt. Ám az időjárás mellett legalább akkora fenyegetést jelentettek az indiánok, valamint a vadállatok – a prérifarkasok és a grizzly medvék nemcsak a készleteket dézsmálták meg, de embereket is gyakran szétmarcangoltak. Mindezek mellett az aranyásók által fáradságos munkával összekuporgatott aranyrögökre banditák és rablók is lestek.

Mivel az ideiglenes sátortáborokban szinte csak férfiak laktak (1852-ben például az aranyásók 92 százaléka férfi volt), a tábortüzek körül esténként kártyáztak, kockáztak és persze ittak, ami gyakran vezetett erőszakos összetűzésekhez. A nők hiánya miatt a férfiaknak hagyományosan nem maszkulinnak tartott szerepeket is el kellett vállalniuk. Így akadt férfi szakács, ruhatisztító, sőt, prostituált is.

Amikor táncmulatságokat rendeztek, zsebkendőt kötöttek a karjukra azok a férfiak, akik hajlandóak voltak nőként táncolni.

Nők híján a férfiak sokszor egymással is táncoltak
Nők híján a férfiak sokszor egymással is táncoltakullstein bild Dtl / Getty Images Hungary

Persze a nemi szerepek elmosódása a nőket is érintette. Sokan férjükkel vagy apjukkal érkeztek, és róluk gondoskodtak. Mások táncoslánynak, bolti eladónak, szakácsnőnek, mosónőnek vagy prostituáltnak álltak. Megint mások férfinak adták ki magukat, hogy magasabb bért kapjanak, mint például Jeanne Bonnet, akit le is tartóztattak emiatt.

Sammy Williamsről viszont csak halála után derült ki, hogy nő – 80 éves koráig dolgozott favágóként.

A leleményes kereskedők jártak jól

Az aranyásók mindennapjai szörnyű körülmények között teltek, ám a sok munka ritkán bizonyult kifizetődőnek. Az aranylázat és az -ásókat kihasználó kereskedők és vállalkozók sokkal jobban jártak. A bányászok ki voltak szolgáltatva a boltosoknak, máshol nem tudtak vásárolni. Így nem csoda, hogy 1849-ben például egy tojás ára mai értéken számolva 25 dollár (9200 forint) volt, fél kiló kávét 100 dollárért (37 ezer forint),

egy pár csizmát pedig 2500 dollárért (920 ezer forint) adtak.

Több híres amerikai sikertörténet itt kezdődött: John Studebaker (a Studebaker autómárka alapítója) például itt kezdte talicskák értékesítésével, és Levi Strauss is itt találta ki 1850-ben a strapabíró munkaruhák iránti hatalmas keresletet látva, hogy ponyvák helyett inkább nadrágokat kezd el árulni.

A polgárháborúra is hatott az aranyláz

Az aranylázban néhány, a szabályt erősítő kivételtől eltekintve leginkább a nagy bányászvállalatok gazdagodtak meg, ám a hatalmas népességnövekedésnek más fontos hatása is volt. San Francisco és Kalifornia lakosainak száma olyan mértékben megnőtt, hogy 1850-ben szabad, vagyis nem rabszolgatartó, külön állammá nyilvánították. Ez komoly feszültséget okozott Észak és Dél között, amelyet az 1850-es kompromisszummal próbáltak megoldani: eszerint Kalifornia szabad állam lett, Utahban és Új-Mexikóban viszont megengedték a rabszolgatartást. Ez azonban csak ideig-óráig, pontosabban 1861-ig tudta orvosolni a szembenállást, amikor április 12-én a Konföderáció elfoglalta a Sumter-erődöt, és ezzel kezdetét vette az amerikai polgárháború.

Különleges karácsonyi ajándékot kaptak ezek a katonák: szabadságukat és életüketKülönleges karácsonyi ajándékot kaptak ezek a katonák: szabadságukat és életüket

Az USA egyik legellentmondásosabb elnökének köszönhették a katonák a furcsa karácsonyi meglepetést.

Tovább olvasom

Az arany utáni hajsza izgalmas sorsokat formált: a klondike-i aranyláz során Belinda Mulrooney például kétszer is elveszítette mindenét, mégis Kanada egyik leggazdagabb nője lett.

Kétszer veszítette el mindenét – így is Kanada egyik leggazdagabb nője lett a 19. századbanKétszer veszítette el mindenét – így is Kanada egyik leggazdagabb nője lett a 19. században

Több pofont is kapott az élettől, de mindegyik után felállt, és újrakezdte a kanadai nő.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Furcsa titokról árulkodik a múmiák körme
Furcsa titokról árulkodik a múmiák körme

Kleopátra és Nefertiti trükkje is ismert számunkra.

március 26., 20:00

  • világom
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük

Jócskán alábecsülték a vidéki lakosság létszámát a Földön, ezért a hivatalos 8,2 milliárdnál sokkal többen élhetnek a bolygón.

március 26., 06:30

  • világom
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben

Befejezetlenül áll a milliárdos palotája, mint egyfajta modern kori kísértetkastély.

március 26., 16:46

  • világom
Folyton változtatja a helyét ez a ház: éjszaka kísérteties, ahogy megvilágítják
Folyton változtatja a helyét ez a ház: éjszaka kísérteties, ahogy megvilágítják

Ha jól figyelsz ebben a körforgalomban, te is kiszúrhatsz valami különlegeset.

március 25., 20:00

  • világom
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza

Emlősökre is átterjedhet a madárinfluenza: egy juh tejéből mutatták ki a vírust.

március 26., 11:10

  • világom
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet

Nehéz szívvel hagyta ott Harry herceg az alapítványt, amelyet néhai édesanyja, Diana hercegnő emlékére hozott létre.

március 26., 10:36

  • világom
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov

Polina Zsemcsuzsina, Molotov felesége gyakran jelent meg a nyilvánosság előtt elegáns szőrmebundában, Krasznaja Moszkva-illatfelhőbe burkolózva.

március 26., 19:30

  • világom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom

A magyarok körében is népszerű nyaralóhelynek elege lett a bulizó turistákból, ezért nyárra sem oldják fel a szigorú korlátozást.

március 26., 09:36

  • világom
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború

Új nukleáris fegyverkezési verseny kezdődött a világban, és elég borúsak a kilátások.

március 26., 14:38

  • világom
Így szórakoztak a magyarok a középkorban
Így szórakoztak a magyarok a középkorban

A lakodalmak és mulatságok legfőbb időszaka a farsang volt, de az év más időszakában is kínálkoztak szórakozási lehetőségek.

4 órája

  • világom
Csak robotok dolgoznak ebben az étteremben: te ennél itt?
Csak robotok dolgoznak ebben az étteremben: te ennél itt?

Egy sor előnnyel bír, ha az éttermedben csak robotokat foglalkoztatsz, ráadásul egyelőre még látványosságnak sem utolsó.

március 25., 19:30

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford

Ez az autó volt Henry Ford első önjáró járműve, nem csoda, hogy büszkén vezette.

március 23., 10:06

  • világom
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel

A városban összegyűjtött tehéntrágyát egyedülálló módon alakítják át hidrogénné a gyárban.

március 23., 09:06

  • világom
Ebben a faluban egyetlen autó sem közlekedhet: képtelenség behajtani
Ebben a faluban egyetlen autó sem közlekedhet: képtelenség behajtani

A festői faluban egyetlen autót sem látni.

március 23., 14:36

  • világom
El akarta adni a fiát egy anya a neten: állítólag csak tréfa volt
El akarta adni a fiát egy anya a neten: állítólag csak tréfa volt

Furcsa internetes hirdetésre figyeltek fel többen, az anya viccnek szánta.

március 27., 05:46

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Bizarr módon egészíti ki jövedelmét a 26 éves idegenvezető
Bizarr módon egészíti ki jövedelmét a 26 éves idegenvezető

Akkora sikert aratott, hogy már több segítőt is felvett maga mellé.

március 25., 15:10

  • világom
Időnként kettényílik itt a tenger, mint Mózes idejében: különös jelenség az oka
Időnként kettényílik itt a tenger, mint Mózes idejében: különös jelenség az oka

Olyan, mintha a vízen járnál, de csak évente pár nap teheted meg mindezt, amikor a tenger szétnyílik.

március 25., 18:30

  • világom
Lélegzetelállító látvány: így mérik az űrből, mennyire fejlett egy ország
Lélegzetelállító látvány: így mérik az űrből, mennyire fejlett egy ország

Ez az űrből érkezett kép nemcsak lenyűgöző, de óriási tudományos és gazdasági haszna is van.

március 23., 16:00

  • világom
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye

Évről évre milliókat mozgat meg ez a látványos esemény.

március 24., 14:36

  • világom
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban

Videón, ahogy az áradás elsodorja a hidat.

március 24., 08:36

  • világom
Betiltanák a nyávogást és az ugatást, és farkat is tilos lesz viselni a texasi iskolákban
Betiltanák a nyávogást és az ugatást, és farkat is tilos lesz viselni a texasi iskolákban

Súlyos pénzbírságot kapnának azok a tanárok, akik megengednék, hogy az iskolában állatokat utánozzanak a diákok.

március 25., 06:30

  • világom
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma

Igazán giccses lesz az Ovális Iroda, miután Donald Trump saját ízlésére formálja.

március 24., 06:00

  • világom
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni

Hiába kérdeznék, nem tudnád kimondani, hova készülsz, olyan bonyolult a hely neve.

március 24., 16:00

  • világom
Az Atlanti-óceán közepén borultak fel a magyar hajósok – interjú Havasi Gergővel
Az Atlanti-óceán közepén borultak fel a magyar hajósok – interjú Havasi Gergővel

Két magyar hajós drámai küzdelme a túlélésért.

március 25., 08:20

  • világom
Tilos meghalni ebben a városban, de szülni sem szabad itt
Tilos meghalni ebben a városban, de szülni sem szabad itt

Aki ezen a sötét szigeten hosszabb-rövidebb ideig él, tulajdonképpen a jegesmedvék vendége.

március 25., 07:26

  • világom
Szenzációs felfedezés: így ér majd véget az univerzumunk
Szenzációs felfedezés: így ér majd véget az univerzumunk

A felfedezés új utakat nyithat az univerzum jövőjének megértésében.

március 24., 05:46

  • világom
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik

Aki nem tartja be az előírásokat, az elveszítheti a lehetőséget.

március 24., 06:30

Érdekességek