Miért imádják az amerikaiak a fegyvereket, és mi az a második alkotmánykiegészítés?

GettyImages-1162810571
Olvasási idő kb. 9 perc

Az egyre gyakoribb iskolai lövöldözések, fegyveres gyilkosságok és erőszakos cselekmények okán rendszeresen fellángol a vita, vajon szükséges-e korlátozni a fegyvertartáshoz való alkotmányos jogot az Egyesült Államokban. De mi is pontosan a vitatott második alkotmánykiegészítés, miért van akkora kultúrája Amerikában a fegyvereknek, és tényleg minden amerikai hord magánál pisztolyt?

Jól szervezett milíciáról ír az alkotmány

A szabad fegyverviselés mellett kiálló amerikaiak gyakran hangoztatják, hogy egy esetleges szigorítással a szövetségi kormány a második alkotmánykiegészítés által garantált jogaikat csorbítaná, aláásva az alapító atyák akaratát és a szabad önrendelkezéshez való jogot. Miről is van szó pontosan? Az Egyesült Államok ma is érvényben lévő alkotmányát 1787-ben fogadta el az akkori 13 tagállam képviselőiből álló philadelphiai konvenció, a ratifikáció során azonban számos vitás kérdés felmerült: sokan azt követelték, hogy az okirat szövegében soroljon fel bizonyos alapvető polgárjogokat, melyek alkotmányos védelem alatt állnának az újonnan alakult állam területén, az alkotmányozó gyűlés azonban ezt elutasította.

Végül megállapodás született, miszerint a tagállamok elfogadják az alkotmány eredeti szövegét, majd később az újonnan megalakult Kongresszus első ülésén kiegészítik azt az alapvető jogok felsorolásával – így született a Jognyilatkozatnak (Bill of Rights) nevezett első tíz alkotmánykiegészítés. Az amerikaiak számára szinte a legfontosabb alapvetésnek tekintett első kiegészítés garantálja a polgárok számára a vallásszabadságot, a szólás- és a sajtószabadságot, a békés gyülekezéshez való jogot és azt a jogot, hogy kéréseikkel az államhoz fordulhassanak – ezért sem kaphatnak az egyházak, illetve a sajtó és a különböző médiumok közvetlen állami támogatást az USA-ban.

Az amerikai alkotmány aláírása.
Az amerikai alkotmány aláírása.Wisconsin Historical Society / Getty Images Hungary

Ezzel szemben a második alkotmánykiegészítés, melyet a Jognyilatkozat kilenc másik elemével együtt 1791. december 15-én fogadtak el, mindössze egyetlen pontot érint, és azt is kissé homályosan. A kiegészítés szövege szerint „A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed”, vagyis „Mivel egy jól szervezett milícia szükséges a szabad állam biztonsága szempontjából, nem lehet a népnek a fegyverek birtoklásához és viseléséhez való jogát csorbítani.”

Az egyén joga fegyverrel megvédeni magát

A törvényt egyértelműen a 18. század végi, frissen függetlenné vált Amerika viszonyaihoz írták: az állam biztonsága szempontjából szükséges jól szervezett, fegyveres polgárokból álló milícia garantálja, hogy a polgárok sikeresen visszaverhessenek egy esetleges külső támadást, megszállást (ha a britek netán újra próbálkoznának…), erővel megbuktathassanak, elkergethessenek egy zsarnoki államvezetést, illetve megakadályozhassák a rabszolgafelkeléseket és egyéb törvénytelen lázongásokat. Fontos megjegyezni, hogy az amerikaiak többsége a függetlenségi háború tanulságai miatt ekkoriban mélyen ellenezte egy hivatásos hadsereg felállítását, és kizárólag egy önkéntesekből álló koloniális milíciában bízott.

A kiegészítés leglényegesebb velejárója azonban az önvédelemhez szükséges fegyverviselés jogának megteremtése volt, hiszen a telepesek gyakran hatalmas távolságokat tettek meg a vadonban, magukra utalva a természet erői, az indiánok és a rablóbandák támadásaival szemben, ezért elengedhetetlen volt számukra a megfelelő tűzerő birtoklása. Az amerikai kultúrában máig meghatározónak számító fegyverkultusz ebből a mitikus képből, a természettel saját és puskája erejével megküzdő, teljes önrendelkezéssel bíró, bátor (fehér férfi)ember romantizált képzetéből fakad, aki ha kell, fegyverrel is megvédi az egyéni szabadságjogait bárkitől, aki csorbítani akarná azokat.

Függetlenségi háború önkéntes katonájának szobra
Függetlenségi háború önkéntes katonájának szobra888Photography / Getty Images Hungary

A szabad fegyvertartás jogáért kiálló amerikaiak gyakran ma is az alkotmánykiegészítés idején érvényes szempontokat említik, internetes fórumokon rendre előkerül például a (kissé torzított) érv, miszerint a holokauszt sohasem történt volna meg, ha az európai zsidóságnak joga lett volna fegyvert viselni és fegyverrel szembeszállni a nácikkal. Szintén sokan hozzák fel pozitív példának azokat az eseteket, amikor egy fegyveres bűnözőt egy szintén felfegyverzett bátor személy ártalmatlanít, életeket mentve a revolverével. Ezzel szemben a korlátozást pártolók azzal érvelnek, a vadnyugat időszakát régen magunk mögött hagytuk, és a civilizált, modern amerikai társadalomra teljesen más szabályok érvényesek, mint a 18–19. század világára.

A fegyverlobbi is akadályozza a változást

A második alkotmánykiegészítés rövidke szövegét sokan és sokféleképp vitatták, értelmezték az idők során; a két legvitatottabb pontnak természetesen a „jól szervezett milícia” és „a nép joga” kitételek számítanak. A konzervatívabb értelmezők eltekintenek az előbbitől, utóbbit pedig úgy veszik, mint a népet alkotó egyének önálló jogát a fegyverviselésre, míg a kritikusabb, általában demokratapárti hangok azt pedzegetik, a kiegészítés csak a fegyveres testületekhez tartozók fegyverviselési jogát védi, a nép számára garantált jog pedig inkább kollektív, mintsem individuális jellegű. Érdekesség, hogy a Legfelsőbb Bíróság csak 2008-ban mondta ki hivatalosan, hogy az alkotmánykiegészítés biztosítja a jogot az egyének számára lőfegyver viseléséhez és vásárlásához.

A gyakorlatban a különböző államok önállóan rendelkezhetnek róla, milyen feltételekhez kötik a fegyvervásárlás jogát, a kérdésben leginkább elnéző Texasban például elegendő a betöltött 18. életév ahhoz, hogy valaki lőfegyverhez jusson; ugyanakkor a legtöbb állam – bizonyos fegyvertípusok, például automata fegyverek, hangtompítós pisztolyok kivételével – nem kér fegyvertartási engedélyt polgáraitól. Szintén viták tárgya, szabadjon-e rejtve, a ruházat alatt viselni fegyvert, vagy mindig jól látható helyen kelljen azt hordani. Az első, fegyverviselésről szóló szövetségi törvényt 1934-ben a demokrata Franklin D. Roosevelt regnálása alatt, vagyis csak másfél századdal a második alkotmánykiegészítés elfogadását követően hozták, ebben megadóztatták a fegyverkereskedelmet, és regisztrációhoz kötötték bizonyos fegyverek birtoklását.

Fegyverexpó Virginia államban
Fegyverexpó Virginia állambanAlex Wong / Getty Images Hungary

A következő, 1968-ban, a Kennedy fivérek és Martin Luther King meggyilkolására válaszként hozott szigorítás a tagállamok közötti fegyverkereskedelmet szabályozta, az 1993-as ún. Brady-törvény viszont már háttérellenőrzéshez kötötte a fegyverek vásárlását. Az eddigi legátfogóbb – azonban európai szemmel még így is rendkívül megengedő – szigorítást idén júniusban írta alá Joe Biden elnök, ebben korlátozzák a fegyvereladást a családon belüli erőszakért elítélt személyek számára, és szövetségi anyagi támogatást nyújtanak azoknak az államoknak, melyek megszavazzák az ún. „vörös zászlós” törvényt, vagyis lehetővé teszik, hogy a bíróság ideiglenesen korlátozza a fegyverviselést olyan személyek esetében, akikre bármely csoport vagy személy fenyegetésként tekint.

Az alkotmány által kimondott jog, illetve a hagyományokban mélyen gyökerező fegyverszeretet mellett az erős lobbitevékenység is szerepet játszik benne, miért a lehetetlenséggel határos a fegyverviselési törvények komolyabb szigorítása: az 1871-ben alapított, hivatalosan nonprofit Nemzeti Fegyverszövetség (National Rifle Association – NRA) évente nagyjából 3 millió dollárt költ lobbicélokra, és rendkívül erős kapcsolatokkal bír a törvényhozásban, korábbi tagjai között szerepel George W. Bush exelnök is, de filmsztárok, például Tom Selleck vagy Charlton Heston (aki a szervezet elnöki tisztét is betöltötte egy időben) szintén gyarapították az NRA táborát.

Sehol sincs annyi fegyver a lakosság kezén, mint Amerikában

Egy két évvel ezelőtti felmérés szerint az amerikai lakosság 52 százaléka szeretne szigorúbb fegyverviselési törvényeket, 35 százalék szerint viszont egyáltalán nincs szükség változtatásra – az ábra sokkal nagyobb kettéosztottságot mutat a politikai ideológiák mentén, a republikánusok többsége ugyanis nem akar változást, míg a demokraták jelentős része támogatja a szigorítást.

Joe Biden elnök aláírja a szigorításról szóló törvényt
Joe Biden elnök aláírja a szigorításról szóló törvénytTasos Katopodis / Getty Images Hungary

A statisztikák szerint nem minden amerikai, csupán a lakosság 32 százaléka rendelkezik lőfegyverrel, mely szám jóval alulmarad az 1970-es évek végén tapasztalt 50 százalékos arányhoz képest, ugyanakkor a becslések szerint 393 millió lőfegyvert birtokolnak civilek, vagyis minden 100 polgárra 120 fegyver jut, ezzel az amerikai számít a világ legjobban felfegyverzett népének (a második helyen Jemen, a dobogó alsó fokán Szerbia és Montenegró áll, jócskán lemaradva). Az amerikai fegyvergyártók 11 millió lőfegyvert készítenek évente, ennek 70 százalékát 6 nagyvállalat, köztük a Smith & Wesson, a Kimber és a Sig Sauer állítja elő.

Fegyveres erőszak tekintetében szintén világelsők az amerikaiak, 2020-ban egyetlen év alatt mintegy 45 ezer személy életét oltotta ki lőfegyver az Államok területén, bár az esetek 54 százalékában öngyilkosságról van szó. Az 1968 és 2017 között eltelt ötven évben másfél millió amerikai halt meg fegyveres erőszak következtében, többen, mint bármelyik háborúban, amit az USA eddigi történelme során viselt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol

A világ minden tájáról özönlöttek a diákok az egyetemre, amelyet egy nő alapított. Mind a mai napig működik az intézmény.

tegnap, 18:30

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

Érdekességek