Lehetek-e anya a klímakatasztrófa árnyékában?

Olvasási idő kb. 10 perc

A klímaszorongás egyik legszívszorítóbb következménye, hogy egyre több fiatal gondolkodik el azon, hogy érdemes-e ilyen kilátások mellett gyereket szülni, családot alapítani. Hiszen a legtöbb előrejelzés szerint a mai fiatalok gyerekeinek életét a természettel és az időjárással való, kilátástalannak tűnő küzdelem fogja meghatározni. Egy húszéves orvostanhallgató meséli el, mi mindent váltanak ki ezek a gondolatok egy egész generációból.

Feig Emma vagyok, 20 éves, elsőéves az orvosi egyetemen. 11 év múlva szakorvos leszek, de lehet, hogy akkor már késő lesz. El tudjátok képzelni, milyen érzés, hogy nem lehetek biztos abban, hogy lesz egy olyan jövőm, amiben családot tervezhetek és boldogan élhetek? Felfoghatatlan. De fiatal vagyok, nem adom, nem adhatom fel, és a cselekvés reményt szül. Nem fogom hagyni, hogy felemésszen a félelem, hiszek – hinnem kell – abban, hogy mi magunk vagyunk a döntéshozók.

Mindig is környezettudatos embernek vallottam magam. Szelektíven gyűjtöttük otthon a hulladékot, nem égettük fölöslegesen a villanyt, nem folytattuk fölöslegesen a csapot, nem dobtunk ki kaját. Mindezt nem azért, mert tudtuk, hogy nagy baj van, egyszerűen a szüleim így tanították. Aztán nemrég megtudtam, hogy baj van. Sokkal nagyobb baj, mint gondoltuk, és ennél egy ember sokkal többet tehet, és kell is tennie.

Jelek és jóslatok

Az első impulzusok a környezettudatosabb élet felé a közösségi médián keresztül jöttek. Láttam videókat szeméttel elárasztott tengerpartokról, folyókról. Szemetet evő madarakról. Teknősről, akinek az orrába szorult egy fémdarab. De láttam videókat olyan emberekről is, akiknek az egyévi szemete belefért egy befőttesüvegbe. Láttam, hogy külföldön megnyíltak az első csomagolásmentes boltok. Egy csomó ideig csak passzívan fogadtam be a sok inspiráló videót, szinte eszembe se jutott, hogy én is változtassak, nem is mindig értettem, hogy mi a baj, miért van baj.

Lehetek-e anya klímakatasztrófa árnyékában?
Lehetek-e anya klímakatasztrófa árnyékában?piyaset / Getty Images Hungary

Aztán apukám átküldött egy cikket, amiben egy fizikus írja le, hogy 2050-re eltűnhet az emberi civilizáció a Földről. Volt más dolgom, továbbgörgettem. Két nap múlva megkérdezte, elolvastam-e már, mert szerinte ez a 2050 baromi közel van. Ma is emlékszem, mennyire ideges lettem. Azt gondoltam, hogy én nem tudok tenni semmit, bármekkora is a baj, akkor meg minek dörgöli az orrom alá. Aztán persze elolvastam. És megrémültem.

Hivatalos jelentések

2018 októberében jött ki az IPCC jelentés, ami sok embert felébresztett, engem is. Az IPCC az ENSZ kormányközi testülete, ami bizonyos időközönként összefoglalja az addig megjelent, klímaváltozással kapcsolatos kutatások eredményét, és jelentést készít belőlük. A legutóbbi jelentés arról szól, hogy 12 évünk van, hogy csökkentsük a károsanyag-kibocsájtásunkat, az átlagos hőmérsékletemelkedést pedig az iparosodás kezdetéhez képest 1,5 fok alatt kell tartanunk, hogy elkerüljük a katasztrófát.

De milyen katasztrófát? Dióhéjban az a lényeg, hogy a károsanyag-kibocsájtás miatt melegszik az éghajlat. A sarki jég olvad, emelkedik a tengerszint, a fagyott területekből kiszabadul a metán, ami 23-szor jobban üvegházhatású, mint a szén-dioxid – azaz ez egy ördögi kör, amiben az eddigi felmelegedés további melegedést indukál. Fajok halnak ki, másutt addig idegen fajok és betegségek jelennek meg, szaporodnak a szélsőséges időjárási jelenségek, extrém hideget extrém meleg követ átmenet nélkül, aztán jöhet egy kis árvíz, majd szárazság. Nem lesz elég enni- és innivaló. Az élhetetlenné váló területekről elindult a klímamigráció, miközben úgy tűnik, hogy az emberiség sajnos még mindig nehezen birkózik meg idegen kultúrák együttélésével, sokan háborúktól tartanak.

31 évet jósol még az emberiségnek egy ausztrál kutatócsoport31 évet jósol még az emberiségnek egy ausztrál kutatócsoport

Az általuk vázolt forgatókönyv szerint 2050 tájára már elég nagy gondok lesznek.

Tovább olvasom

Ahogy egyre többet gondolkoztam ezen, egyre nagyobb tehetetlenséget és szorongást éreztem. Ez is egy ördögi kör volt: görgettem a Facebookot, jöttek az egyre nyomasztóbb klímás hírek, én meg egyre rosszabbul lettem.

Szorongásból cselekvés

Aztán rájöttem, hogy ettől senkinek nem lesz jobb, és a szorongást szép lassan cselekvéssé formáltam. Volt nekem ehhez egy családom, akikkel együtt elkezdtünk változtatni az életmódunkon. Egyre kevesebb szemetet termeltünk, egyre kevesebbet fogyasztottunk, egyre kevesebbet jártunk autóval, egyre kevesebb húst ettünk stb. Igen, nagyon szerencsés vagyok, hogy ezt az átalakulást nem egyedül kellett véghezvinnem, mert ismerek olyanokat, akik erős ellenszélben próbálnak változtatni: hiszen sokan még nem ismerték fel, hogy cselekedni kell és érdemes.

III. Globális klímasztrájk

Magyarországon pénteken, szeptember 27-én lesz a globális klímasztrájk. Budapesten 10 órakor van a találkozó a Clark Ádám téren, onnan vonulnak a tüntetők a Kossuth térre, de több vidéki város is csatlakozott az eseményhez. AZ ENSZ klímakonferenciájával nagyjából egy időben, szeptember 20-27-ig, a globális klímahéten 139 országban voltak és vannak megmozdulások, több millió ember részvételével. 

De tényleg érdemes? Hiszen csak kis porszemek vagyunk a világban. Ez is egy nagyon összetett dolog, amin sokat gondolkoztam. Arra jutottam, hogy veszítenivalóm amúgy sincs: sokkal egészségesebb vagyok, mióta figyelek a környezetemre. Többet mozgok, gyalogolok és biciklizem. Nem veszem meg a Snickerst, mert pálmaolaj van benne, csomagolt, és nincs is rá szükségem. Sokkal többet járok ki a szabadba, mert megtanultam értékelni a természetet, megtanultam, hogy a természet és a civilizáció nem két külön dolog, összefüggenek, nincs civilizáció természet nélkül. Sokkal kreatívabb vagyok: addig használok egy tárgyat, amíg használhatatlanná nem válik, és ezután sem dobom ki, hanem újrahasznosítom. Fejlődik a konfliktuskezelési képességem, mert a csomagolásmentes életmód miatt néha konfrontálódni kell az eladókkal. Nevethettek, de ez is nagyon hasznos. Alakul a világlátásom is: közösségként tekintek az emberiségre, senki sem idegen, mindenki embertárs, akivel közös bolygón élünk. És még sorolhatnám, de nem teszem, mert szeretnék rátérni a klímatüntetésre.

Tüntetések

Most pénteken, szeptember 27-én remélem, újra sok ezer ember vonul majd Budapesten és sok vidéki városban, hogy ébresztőt fújjunk azoknak, akik még nem látják, nem értik a veszélyt. A döntéshozóknak éppúgy, mint a társadalom ma még sajnos nagyobb felének.

Éppen Németországban voltam az egyetem előtti szabad évemben, amikor a sajtó felkapta Greta Thunberget, a svéd gimnazistát, aki egyedül kezdett iskolasztrájkba péntekenként, hogy felhívja a figyelmet a klímaválságra és nyomást gyakoroljon a világ vezetőire, hogy kezeljék a problémát súlyának megfelelően. Azt gondoltam magamban, hogy jó, jó, Svédországban könnyű, de itthon biztos nem lesz semmi.

Egyszerűen jövőképet szeretnénk
Egyszerűen jövőképet szeretnénkJanie Airey / Getty Images Hungary

Márciusban már újra itthon voltam, és hallottam, hogy elindult itthon is a Fridays for Future. Kimentem az első parlamenti tüntetések egyikére – nem mondom, hogy csalódott voltam, mert nem számítottam ezrekre, de alig találtam meg őket, néhány tucat ember gyűlt csak össze.

Sokakkal és sokszor beszélgettem arról, hogy ennek a tüntetésnek mi értelme van, és én magam is sokszor elbizonytalanodom. Aztán arra gondolok, hogy mennyi értékes embert ismertem meg a Fridays For Future közösségén keresztül. Hogy mennyire jó péntekenként újra találkozni ezekkel az emberekkel és érezni, hogy nem vagyok egyedül az aggodalmaimmal, hogy mások is úgy gondolják, nem, illetve nem csak félnünk, hanem cselekednünk kell. Jó érzés, hogy ahelyett, hogy nyolcvanadjára magyarázom el, hogy klímakrízis van, arról beszélgethetek, miket változtatok a saját életemben, hogyan látom a jövőt. De közben azt is tudjuk, hogy ki kell állnunk a jövőnkért, és a kiállásunkkal, a minden héten való kitartásunkkal erőt kell mutatnunk és reményeink szerint egyre többeket felébresztenünk és cselekvésre bírnunk.

Az első globális klímasztrájkon, március 15-én már több százan voltunk. Május 24-én, a második globális tüntetésen már több mint háromezren, sok újság szerint akár ötezren.

Akik azt mondják, hogy a tüntetés lejárt lemez, annak azt mondom, hogy ez most más. Ezt mi, fiatalok, gyerekek kezdtük el, mert aggódunk a jövőnk miatt, mert pozitív jövőképet szeretnénk. Sőt, a helyzet még ennél is keményebb: egyszerűen jövőképet szeretnénk!

Jövőkép nélkül?

El tudjátok képzelni, milyen érzés, ha nem lehetek biztos benne, hogy lesz egy olyan jövőm, amiben boldogan élhetek, úgy, mint most? Egy olyan jövőm, amiben családot tervezhetek? Most húszéves vagyok, 11 év múlva szakorvos leszek, de lehet, hogy akkor már késő lesz. De talán éppen mert ez olyan felfoghatatlan, nem tudok félni. Cselekedni viszont tudok és fogok, mert a cselekvés reményt szül. A politikai döntéshozókra akarunk nyomást gyakorolni, mert rendszerszintű változtatásokra van szükség.

Sokan mondják azt is, hogy semmi értelme a személyes cselekvéseimnek, az együttes kiállásunknak, mert már úgyis mindegy. Tudom, hogy nem én fogom megváltoztatni a világot, tudom, ne nézzetek hülyének. Csak nem tudom felfogni, hogy a világ vezetői már évtizedek óta tisztában vannak a problémával, és nemhogy nem cselekedtek, de elhallgatták előlünk, hogy baj van. Hogy ég a ház. Képesek voltak eladni a jövőnket, az én jövőmet, a mi jövőnket a gazdasági növekedésért. Hogy tudunk ebbe belenyugodni?! Hogy tudjuk azt mondani, hogy már mindegy?!

A legtöbben fel sem fogjuk, mire lennénk képesek egy kis összefogással. Hiszen mi választottuk a vezetőinket. Nekik az lenne a dolguk, hogy a mi érdekeinket szolgálják. Meg kell mutatnunk nekik, hogy mit akarunk: élő bolygót, élhető jövőt!

Az unokáinktól kaptuk kölcsön
Az unokáinktól kaptuk kölcsönNastco / Getty Images Hungary

A döntéshozók mi magunk is vagyunk, és én hiszek abban, hogy együtt változást érhetünk el. Változást érünk el, ha kimegyünk szeptember 27-én a III. Globális Klímasztrájkra. Változást érünk el, ha sokan leszünk, ha elérjük a kritikus tömeget.

A klímaválság megoldásához az első lépés, hogy beszélünk róla. Hát beszélgessünk, tanuljunk, tájékozódjunk a témában. Az éghajlat változik, változzunk mi is: cselekedjünk most!

Ne úgy gondolj a természetre, mint egy kiapadhatatlan anyamellre!Ne úgy gondolj a természetre, mint egy kiapadhatatlan anyamellre!

Dr. Kőváry Zoltán szerint a klímaszorongás hatására felnőhetünk a kihívásokhoz.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

1 órája

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

Érdekességek