Kepes András új könyvét mindenkinek el kéne olvasnia

Olvasási idő kb. 8 perc

Nekem nem asztalom az ilyesfajta könyvek olvasása, mint a Világkép, gondoltam, kezemben a könyvvel: a következő gondolatom pedig az volt, hogy mégis milyesfajta típusú könyv a Világkép? Van egy könyv, amit egy tévés műsorvezető írt, aki annak a letűnőben lévő fajnak az egyik utolsó példánya, aki kultúrán nőtt fel, azt ette, azt lélegezte: műveltségéről sokat elárul, hogy bálványozott irodalomtanárnőnk az ő Könyv-jelző című kortárs novellaválogatásaiból, mint tankönyvekből tanított. Én pedig, miután őszinte kíváncsisággal a kezembe veszem a könyvét, mert érdekel, vajon mit gondol a világról, rögtön mentegetni kezdem magamat, amiért elolvasok egy olyan könyvet, amit egy médiaszemélyiség írt, és ő is szerepel a címlapján – még akkor is, ha a nettó tudása és élettapasztalata kábé tízszerese az enyémnek. Elég tipikus példája a sztereotípiának, igaz? És amellett, hogy milyen otromba butaság, voltaképpen én szívom meg vele a legjobban. Na ez az egyik lényege Kepes új könyvének, csak ő sokkal többféle és árnyaltabb módon el tudja ezt mondani.

Kepes András életútja meglehetősen kalandos, amit mondhatunk szerencsének, de nevezhetjük zaklatottságnak is; maga a szerző is hol így, hol úgy beszél róla. Gyerek volt, amikor a szüleinek felajánlottak egy állást Szíriában, amit a magyar hatóságok csak azzal a feltétellel engedtek nekik elfogadni, hogy a gyermekeiket – az egész család disszidálását megakadályozandó – itthon hagyják. Amikor hazatértek, kitört az ötvenhatos forradalom, de lehetőségük volt rá, hogy elmeneküljenek. Innentől kezdve a család ide-oda költözött: Kepes saját bevallása szerint életének első 8 évében 9 különböző országban élt, vagyis ennyi különböző kultúra és társadalom szokásait, logikáját próbálta megérteni és magáévá tenni. Ez nem csak egy érdekes, bulváros adalék, hanem meghatározta a szerző gondolkodását, későbbi életvitelét és témaválasztásait is. Ő volt talán az első igazi nemzetközi riporterünk, aki végigutazta a világot, végigtudósította a filmfesztiválokat, a témaválasztásaiban nem kötötték meg az országhatárok.

Emlékszem, Kepes a könyvvel majdnem azonos, Világfalu című tévéműsorára is a kétezres évek közepéről. Kepest az tette jó riporterré, hogy nem tolta le az értelmiségiekre nagyon is jellemző gőggel a kevésbé okosakat vagy világlátottakat a palettáról. Épp ellenkezőleg: ennek a műsornak (amit érezhetően szerelemből csinált) minden kockájából az áradt, hogy szeretné bemutatni, megértetni azt a sokszínű, sokrétű, izgalmas világot, amit ő, szerencséjének köszönhetően, másfajta módon, nagyobb területi fedésben ismerhet, mint a néző.

Mindezt nemcsak azért jegyeztem le, hogy a szerzőt bemutassam, hanem azért, mert a friss könyv, a Világkép felépítése, belső logikája nagyon hasonlít a Világfaluéra. Nem véletlen azonban a cím változása (és nem csak a szerzői jogokra gondolok). Ma már nem nagyon létezik a Világfalu békés fiesztája, helyette a (egyébként szintén remek) On the Spot van, mert hiába ragaszkodunk kézzel-lábbal a béke illúziójához, egy háborúkkal, válságokkal, fegyveres konfliktusokkal és humanitárius katasztrófákkal sújtott, a globalizáció miatt minden ízében összekötött-horgolt-bugyolált világban élünk. Így tolódik el Kepes dokumentáló álláspontja is a mindenkori tanító fókusza felé. Már nem szórakoztatni akar, a műfaja is a sietség, a megszólalás gyorsabb igénye miatt nem a mozgókép, hanem a papír. Azt próbálja elmagyarázni, hogy a világban baj van, de nem feltétlenül úgy, ahogy mi gondoljuk.

Kepes alaptézise, hogy a civilizációk közti háború bullshit – legalábbis olyan formában, ahogy itthon is előszeretettel szokás tálalni, miszerint majd ŐK elveszik a MI civilizációnk gyümölcseit, amit NEKÜNK meg kell védenünk TŐLÜK. Aki pedig ezt, ezzel az egyszerűséggel tolja az arcunkba, demagóg. Mert a civilizáció mint olyan, rettenetesen összetett, komplex fogalom, amit már meghatározni is nehéz. Mert ki civilizáltabb? Az évezredes kultúrában élő azték, aki ostoba baromnak látja az aranyat istenítő konkvisztádort, vagy az alig ezerötszáz éves civilizáció nyers vadembere, aki a vérfürdő után az isteni kegyelemre hivatkozik? Van-e olyan, hogy egyik civilizáció "civilizációbb", vagy egyik vallás "vallásabb" a másiknál, miközben nyilvánvaló, hogy az épp adott helyen, adott időben regnáló hatalom mindkét fogalommal úgy játszik és úgy használja fel a saját érdekei szerint, ahogy csak nem szégyelli? (És nem szégyelli.) És nevezhetjük-e magunkat egyáltalán civilizáltnak, amikor alapvető és ösztönös, evolúciós késztetések éltetnek minket: enni akarunk, szaporodni, és minél inkább félünk, annál nagyobbra gerjed bennünk az otromba, állati agresszió?

Kepes szerint a világ darabjaira töredezett, ráadásul nagyon sokan, nagyon, kényelmetlenül közel élünk egymáshoz, ami csak még inkább felhívja a figyelmet erre a töredezettségre. Megváltozott az élet, megváltoztak a szerepek, megváltozott a morál: tradicionális eszmékből, szerepmodellekből, ilyen-olyan bölcsességekből, vallások fennmaradó morzsáiból és különböző, csak papíron létező eszmékből próbáljuk felépíteni magunkat, ráadásul mindenki máshogy. Nemcsak területileg, országhatárok, beszélt nyelvek szerint vagyunk mások, hanem társadalmilag, generációk mentén, vagyonosság, nemek szerint és még ezerféle módon megosztott a világ.

Alig-alig értjük egymást, néha egy metrókocsin belül is. A különbségekért pedig egymásra mutogatunk, és ha valaki segít nekünk meghatározni, hogy mégis kit kell gyűlölni, akkor felszabadult örömmel kezdjük el gyűlölni egymást. Nem maradt egységes világkép, vagy olyan eszmerendszer, amiben egy kis intelligenciával fenntartás nélkül, száz százalékosan hinni lehetne, miközben a világ nagy része szenved, történelmi bűnök és elfojtások terheit cipeli magával. Kepes az általa elmondott, sokszínű és érdekes történetek alapján ha nagy vonalakban is, de felskicceli nekünk: a konfliktus bennünk és körülöttünk van, mikroszinten, morális és etikai szinten, a konfliktus humanitárius jellegű és világméretű. Az igazi konfliktus a szerepvesztés, és az ebből automatikusan következő empátia és odafigyelés hiánya.

Kepes könyvét olvasni olyan, mintha az ember az okos nagybácsijával beszélgetne. Elkezd egy sztorit mondjuk Bolíviában, ami észrevétlenül csúszik át egy pszichológiai kísérletbe, vagy filozófiai fejtegetésbe (az utalásokat egyébként nagyon gondosan lelábjegyzetezi a kötet végén), majd ismét egy történet következik, ezúttal mondjuk Mongóliából, majd Japánból, erről beugrik egy párhuzam saját, népes családjának valamelyik tagjával kapcsolatban, és végül levon valamiféle következtetést, ami továbbviszi a könyvet a következő sztoriig. Ennek ellenére a szöveg feszes, jól olvasható, nem veszti el a saját maga fölötti kontrollt: az egyetlen, amit hiányoltam belőle, tényleg a valós párbeszéd lehetősége, ami hát valljuk be, nem egy valós olvasói kérés.

Mert Kepes könyve töprengős, visszakérdezős és visszaválaszolgatós könyv. Leteszi az ember, bele se néz, fél nap múlva folytatja, tényleg, mint egy családtaggal folytatott, meg-megszakított beszélgetést, ahol mindketten emlékeznek a nekik fontos témára. Volt ahol egyetértettem, volt, ahol kicsit vagy teljesen máshogy gondolkodtam, vagy szívesen elmondtam volna a saját tapasztalataimat ugyanarról a témáról, történetről. De nyilván ez a könyv célja is: hogy továbbgondolja, átgondolja, saját magával megvitassa, végül elrendezze az olvasó.

És annak ellenére, hogy egy felborult, mozaikdarabkákra széthullott világ romjain ülve ír a szerző, azzal a szelíd, humánus bölcsességgel nézi a dolgokat, ami nem esik pánikba. Mert az a helyzet, hogy a miénknél tíz-húsz évezredekkel idősebb és bölcsebb civilizációk emelkedtek már fel és hullottak a porba; vallások és eszmerendszerek ígérték azt, hogy megoldják az összes problémát, és fulladtak meg a sajátjaikban; egyvalami azonban állandó: az emberi természet, és annak kettőssége. Jók vagyunk és rosszak vagyunk.

Képesek vagyunk a legaljasabb, legkegyetlenebb gazságokra, de közben a legönzetlenebb hőstettekre, és képesek vagyunk mindeközben gyöngéden szeretni is. Tradíciókat tartunk életben, amik megcsonkítják a kislányok csiklóját, és vallási rendszereket, ahol a molesztált kisfiúk meg sem mernek szólalni; miközben olyan szokásaink és rituáléink is felmaradnak, amik végtelen bölcsességről és az élet szeretetéről tanúskodnak. Sosem leszünk az érme egyik oldala. Sosem lesz világbéke, sosem leszünk makulátlanul jók, de nem leszünk örökké gonoszak sem. És azok a rendszerek, amik a színtiszta gyűlöletre építenek, a világtörténelemben eddig mindig rövid és csúfos véget érve buktak el. És ahogy az emberi természet, ez is állandó.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában

Rengeteg embert fenyeget a napokban levonuló extrém időjárás, történelmi áradásokra készülnek.

3 órája

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

Érdekességek