A zokni kicsit olyan, mint Gombóc Artúr csokija. Van belőlük színes, mintás, kockás és pöttyös, de a legtöbben az egyszínű verzióra esküsznek. Ha természetes anyagból készül, az ágyban, alvás közben is bátran viselhetjük.
A régészeti leletek alapján tudjuk, hogy már az ősember is viselt a lábfeje köré tekert bőröket annak érdekében, hogy megvédje talpait a sérülésektől, melegen tartsa telente, vagy éppen csökkentse a forró talaj hatásait. Ugyan ezek még valamiféle átmenetet képeztek a cipő és a zokni között, a lábbeli alatt viselt pluszréteg használatáról elsőként Hésziodosz görög költő emlékezett meg. A ruhadarab sikere azóta is töretlen, sokan a nyári melegben sem szabadulnak meg tőle, vannak, akik még éjszaka is a lábukon hagyják, ugyanakkor akadnak olyanok is, akik egészségtelennek tartják, ha nem szellőzik a lábfejük. De kinek van igaza?
Már az ókorban is viseltek zoknit
Az ókori egyiptomi divat különleges kiegészítői is a zoknik voltak. Alig pár évvel ezelőtt sikerült a British Museum kutatóinak rekonstruálniuk egy gyermekméretű zokni eredeti színösszeállítását egy egészen új technika segítségével. A több ezer éves szövetek átvilágítása során kiderült, hogy már az ókorban is komoly igényeket támasztottak a zoknik kialakításakor. Az egyiptomi lábtyűk a szandálokhoz igazodtak, a nagylábujj a másik négytől elválasztva bújt meg a sokszínű ruhadarabban. Az egyiptomiak 6-7-féle, piros, kék és sárga festékanyagokat tartalmazó fonálból kötötték a lábmelegítőket. A leletek alapján nemcsak az egyszínű, de a csíkos változatait is igencsak kedvelték.
Mezítláb egészségesebb?
A zokniellenzők érvei szerint a lábnak és a bőrnek is szüksége van arra, hogy megfelelően szellőzzön, érintkezzen a külvilággal, és az idegvégződéseink akadálytalanul fogadhassák be az ingereket. A zoknipártolók pedig arra hivatkoznak, hogy mezítláb viselve a cipők a gombák és baktériumok melegágyává válhatnak.
A lábak melegen tartását vizsgáló kutatások már szinte minden lehetséges körülményt körüljártak az évek során, és így olyan összefüggéseket is sikerült feltárniuk, amikre nem is gondoltunk volna.
A nap folyamán testhőmérsékletünk állandóan változik. Biológiai óránknak, a cirkadián ritmusnak köszönhetően az aktuális hőmérsékletünk igazodik a külső hőhatásokhoz, az évszakhoz, de még a nap állásához és az alvásunk-ébrenlétünk ciklusához is. Ahogy közeledik az este, testünk belső hőmérséklete folyamatosan csökkenni kezd, és ha rendszeres a napi ritmusunk, körülbelül két órával az ébredésünk előtt éri el a minimumát.
A meleg talpak könnyű álmot ígérnek
A testhőmérséklet egyenes arányban áll az alvás minőségével, és a National Sleeping Foundantion által végzett vizsgálatok szerint a testhőmérséklet csökkenéséhez az az ideális, ha a talpunkban lévő erek kissé kitágulnak, ezt pedig igazán megkönnyíti a lábaink felmelegítése.
Régen az emberek meleg téglát tettek a dunyha alá a lábaikhoz, hogy felkészüljenek az éjszakákra. Ma már egy megfelelő hőmérsékletű lakásban az is elegendő, hogyha az alváshoz készülődve zoknit húzunk a lábainkra. Miután a meleg hatására kitágultak az ereink a talpunkban, az enyhe hőhullám végighalad testünk egészében, felkészítve azt az éjszakai pihenésre. A lábfejek melegen tartása csökkenti a test belső hőmérsékletét, közelebb hozva az ideálisan legalacsonyabb hőfokhoz. A kutatási eredmények alapján kimondható, hogy átlagosan negyedórával hamarabb elalszik az, aki előtte felmelegíti a lábait.
Nem mindegy azonban, hogy milyen zoknit választunk, hiszen a hőszabályozó funkció mellett a kényelem és a láb megfelelő szellőzése is igencsak fontos. A természetes anyagokat sokkal jobban átjárja a levegő, mint a nejlont vagy a műszálat, ezért is érdemes olyan lábmelegítőt választani, ami a lehető legkevesebb mesterséges összetevőt tartalmazza. Figyeljünk arra is, hogy a zokni gumija ne legyen túl szoros, a megfeszülő anyag ugyanis akadályozhatja a vérkeringést. Fontos az is, hogy a zokni eleje kellően tágas legyen ahhoz, hogy a lábujjaink elférjenek benne.
A meleg lábak azonban nem csak magát az elalvást könnyíthetik meg, az egész éjszaka sokkal pihentetőbbé válik, ha zoknit viselünk alvás közben.
A menopauzában érintett nők számára van még egy jó hírünk, ugyanis a zokni viselése enyhítheti a hormonális ingadozások következtében fellépő izzadást, a fokozott szívdobogást, de még az éjszakai hőhullámokat is képes megszelídíteni.