Ha egyes ásványi anyagok és vitaminok az optimálisnál alacsonyabb mértékben vannak jelen a szervezetünkben, annak súlyos egészségügyi következményei lehetnek, ráadásul a nem megfelelő tápanyagbevitelnek sokszor nincsenek is nyilvánvaló jelei, és a tünetek sokszor csak klinikai vizsgálattal ismerhetők fel. Egy kiegyensúlyozott étrenddel azonban minden szükséges tápanyaghoz hozzájuthat a szervezetünk.
Fontos a helyes étrend
A legtöbb vitamin és ásványi anyag, melyre a szervezetünknek szüksége van, a helyes étrenddel az élelmiszerekből hozzáférhető, ráadásul például a zöldségekből, gyümölcsökből, húsokból és gabonából származó nyomelemek és vitaminok sokkal jobban hasznosulnak, mint ha étrend-kiegészítő formájában szednénk be. Ennek ellenére, ha valamilyen oknál fogva nehezen jutunk elegendő ásványi anyaghoz vagy vitaminhoz, célszerű táplálékkiegészítő formájában pótolni.
A kutatók megállapították, hogy melyik az a hét vitamin és ásványi anyag, amelyik nélkülözhetetlen az egészségünk érdekében, mégis sokunk szervezete hiányt szenved belőle.
D-vitamin
A D-vitamin az egyik, amely a legtöbb ember szervezetéből hiányzik. Különösen igaz ez azokra, akik városban élnek, kevesebb időt töltenek a szabadban, ezáltal szinte egész évben nem jutnak megfelelő mennyiségű napfényhez.
A D-vitamin-hiány korai jele lehet a fáradtság, a rossz hangulat, az alvási nehézségek és az izomgyengeség, majd idővel felnőttkorban hozzájárulhat a csontritkuláshoz, illetve csökkentheti az immunitást.
A D-vitamin többnyire a bőrünkön szintetizálódik napfény hatására, azonban számos élelmiszer tartalmazza, ilyen például a lazac, a szardínia, a narancslé, a fogyasztásra kész gabonafélék, az UV-fénynek kitett gombák és a tojás is.
Kalcium
Sokan az ajánlott mennyiségű kalciumot sem kapják meg az étrendjükből. A kalciumhiány pedig izomgörcsökhöz, törékeny körmökhöz vagy bőrszárazsághoz vezethet. A súlyos kalciumhiány pedig neurológiai problémákat, például zavartságot, memóriazavarokat vagy hallucinációt is okozhat, de csont- és izomproblémák, kóros szívritmuszavar, pangásos szívelégtelenség és görcsrohamok is bekövetkezhetnek emiatt.
A legismertebb és legkönnyebben elérhető kalciumforrások a tej és a tejtermékek, de a növényi alapú élelmiszerek, mint a tofu, a leveles zöldségek és a brokkoli is nagyszerű a kalcium pótlására.
Kálium
A kálium a szervezet egyik fő elektrolitja, sokan mégsem jutnak hozzá elegendő mennyiséghez belőle. A szakemberek javaslata szerint napi körülbelül 3400 milligramm káliumra van szükségünk, melyhez hozzájuthatunk burgonya, banán, mazsola és joghurt fogyasztásával.
Még az enyhe káliumhiány is székrekedéshez, izomgyengeséghez vagy -görcsökhöz, bizsergéshez és zsibbadáshoz, extrém fáradtsághoz vagy esetleg szívritmuszavarhoz vezethet.
Az alacsony káliumbevitel növelheti a magas vérnyomás és a stroke, a vesekő és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát is.
Vas
A vashiány meglehetősen gyakori állapot, ami elsősorban vérszegénységhez vezethet, de más tüneteket is okozhat. Ilyen például a fáradtság, a sápadt bőr, a törékeny körmök és a megnövekedett pulzusszám.
Az életkortól és nemtől függően különböző mennyiségben van szükségünk vasra. A 14 és 50 év közötti nőknek több vasra van szükségük, mint a férfiaknak, és a nők esetében nagyobb a hiány kockázata is.
A vas két fő formában – hem és nem-hem – van jelen az ételeinkben. Ha gyorsan szeretnénk növelni a vasszintünket, akkor a (baromfi)húsban vagy a halban található, könnyebben felszívódó hem vasat kell fogyasztanunk, a növényi alapú élelmiszerek, például a fehér bab, a lencse és a spenót, nem-hem vasat tartalmaznak.
Magnézium
Az emberek többsége magnéziumból sem jut elegendő mennyiséghez. Ez az ásványi anyag felelős az egészséges vérnyomás fenntartásáért és az új csont-, fehérje- és DNS-képződésért a szervezetben, de szükséges a D-vitamin hatékony felhasználása érdekében is. Aki nem jut elegendő magnéziumhoz, annak rossz az étvágya, az izmai gyengék és görcsösek, és akár szívritmuszavara is lehet.
A legjobb magnéziumforrások a diófélék és a magvak, az étcsokoládé, illetve a sötét leveles zöldek.
C-vitamin
A C-vitamin-hiány csak ritkán okoz tüneteket, ha mégis, akkor előfordulhat fáradtság, depresszió és könnyen kialakuló véraláfutás. A C-vitamin megtalálható a gyümölcsökben és zöldségekben, különösen a citrusfélékben, a kiviben, az eperben, a paprikában, a brokkoliban és a burgonyában.
A-vitamin
Az A-vitamin többségében megtalálható a narancssárga színű élelmiszerekben, például az édesburgonyában, a sütőtökben és a lazacban. Hiánya látászavart okozhat gyenge fényviszonyok mellett, de gyakori a fertőzések kialakulása és a száraz bőr is. Az A-vitaminnak fontos szerepe van az immunrendszer erősítésében is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés