Manapság egyre inkább divatba jön a virágok, virágszirmok használata a gasztronómiában, elsősorban a cukrászat területén, főleg kiegészítő, díszítő funkcióval, pedig ennél sokkal több lehetőség rejlik bennük. Nem új keletű konyhai felhasználásuk: akárcsak a gyógynövények, fűszernövények esetében, úgy a virágoknál is már az ókorban felfedezték a bennük rejlő értékeket.
Még a 18–19. századi szakácskönyvekben is találhatunk virágos recepteket,
de ahogy a városi életmód egyre elterjedtebbé vált – és legtöbbször a városban nem volt kiskertjük az embereknek –, úgy lassan háttérbe szorult a virágkonyha, épp, ahogy a gyógynövényismeret is. Vidéken inkább megmaradt ez a tudás és a receptek sora, hisz kéznél volt az alapanyag, és még arra is emlékeznek talán, hogy némelyik virág nemcsak finom, de az egészségünket is támogatja. Összegyűjtöttünk egy csokornyit a sok-sok ehető virág közül, ha szívesen megkóstolnál néhány szirmos finomságot, és kíváncsi vagy, az ízük mellett miért jó, ha felkerülnek a tányérunkra.
Nem mindegy, honnan van a virág
Mielőtt nekilátnál hirtelen felindulásból begyűjteni egy park virágait, el kell árulnom, hogy azok sajnos nem alkalmasak étkezési célra éppúgy, ahogy a virágboltban árusított szépségek sem. Még akkor sem, ha nem mérgező fajokról van szó, mert mindkét helyen nagy valószínűséggel növényvédő szerrel kezelték őket, ami nem igazán tesz jót, ha a szervezetünkbe kerül.
Az autóforgalomhoz közel eső területeken termő növények egyébként sem ehetőek, mert megkötik a szennyező anyagokat a levegőből,
ezért bármennyire is csábító egy út szélén ácsorgó bodzabokor, csipkerózsa vagy hársfa, ne ess kísértésbe a könnyű célpont láttán!
Ha gyűjtenénk
Ha mindenképp gyűjteni szeretnénk, akkor csak forgalomtól távoli helyről, és nagyon fontos, hogy biztosak legyünk benne, milyen növényt is találtunk, mert bár nagyon sok faj virága ehető, azért akadnak mérgezők is. A legbiztonságosabb, ha vásároljuk a külön étkezési célra termesztett virágokat, szirmokat, vagy saját magunk neveljük a kertünkben.
Bodza
Gondolom, ez nem okoz nagy meglepetést, és az ízét sem kell találgatnunk, hisz nagy valószínűséggel kóstoltál már bodzaszörpöt.
A bodza az egyik olyan növény, ami bátran gyűjthető, mert nehéz összetéveszteni,
maximum a gyalogbodza csaphat be minket, de az lágy szárú. Tehát ha bokrot találunk, aminek a virága úgy néz ki, mint a bodzavirág, és olyan az illata is, mint a bodzának, akkor az bodza. Nem árt, ha bőven gyűjtünk belőle, mert szárítva sokáig tárolható, és télen jól jöhet, hogy kiválóan enyhíti a köhögést, az influenzás tüneteket, és gyorsítja a gyógyulást.
Akác
A fehér akác virága szintén ehető, és az íze épp olyan finom, mint az illata. Gyermekkoromban sokszor eszegettem iskolából hazafelé tartva, és szerintem nem voltam vele egyedül. Mivel az akác virága is gyógynövény egyben, bátran raktározzunk belőle szárítva nagyobb mennyiséget. Enyhíti a száraz köhögést és a gyomorégést. Teáját alkalmazzák reflux kezelésére és görcsoldóként is.
Pitypang
Ez szintén olyan növény, amit még egy gyermek is biztonsággal felismer. Az egész növény gyógyhatású, így a virágai is, de ha terápiás hatásra vágyunk, akkor inkább a leveleit, gyökerét használjuk, mert kiválóan segít a kettes típusú cukorbetegség megelőzésében vagy akár kezelésében is, de mindenképp javasolt kezelőorvossal egyeztetve alkalmazni.
Virágaiból csak a szirmokat használjuk fel, ha el szeretnénk kerülni, hogy túl keserű legyen.
Készíthetünk belőle szörpöt vagy pitypangmézet is.
Néhány virág, amit a kertben is nevelhetünk ételbe is
Rózsa
A szirmait használjuk étkezési célra. Stresszoldó, hangulatjavító, emellett jó gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatású, és segít alacsonyan tartani a vércukorszintet, és javítja az emésztési problémákat.
Sokan készítenek belőle szörpöt, aminek valóban rózsaíze van.
Bennem inkább olyan érzést kelt, mintha kölnivizet iszogatnék, szóval nem kedvenc, de egy próbát mindenképp megér, hátha neked ízleni fog.
Ibolya
Illatos kis kedvencünk szintén gyógyhatással bír, kiváló gyulladáscsökkentő, fájdalom- és köhögéscsillapító hatású, segít megfázás esetén, és álmatlanság ellen is bevethetjük.
Árvácska
Az ibolya rokona szintén jó segítség hurutos köhögés enyhítésében, lázcsillapításban, vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatással is bír. Kevésbé illatos, mint az ibolya, viszont változatos színvilága díszítésre kiválóan alkalmassá teszi.
Körömvirág
Kiváló gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású virág. Emésztés serkentésére, gyomorpanaszokra, májgyulladásra, lázcsillapításra és látásjavításra is használható belsőleg alkalmazva. Étkezésre csak a szirmait használjuk.
Hagymafélék
Minden hagymaféle virága ehető, a snidlingé talán a legdekoratívabb a lila szirmaival és kompakt megjelenésével. Az ízük is a hagymát idézi, ezért inkább sós ételekhez, szendvicskrémekhez érdemes használni. A hagyma gyógyhatásairól mindenki hallott már, hatóanyagai a virágokban is megtalálhatóak, csak alacsonyabb koncentrációban.
Sarkantyúvirág
A légzőszervet megtámadó baktériumok ellen kiválóan alkalmazható. Fogyasztani csak nyersen érdemes salátákba, szendvicsen, mert sütve, főzve elveszti az aromáját.
Kerülhet még a tányérra:
- Kankalin: Hurutoldó, köptető hatású, vizelethajtó és alkalmazható köszvényre, reumára.
- Búzavirág: Enyhe hatású gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, nyugtatja a szívet.
- Hibiszkusz: Antidepresszáns hatású, nyugtatja az idegrendszert.
- Fukszia
- Nefelejcs
- Terenye vagy mézvirág
- Bársonyvirág
- Begónia
Fűszernövények
Minden fűszernövény virága is ehető, íze a leveléhez hasonló, de általában enyhébb. Szép színes a kakukkfű, rozmaring, zsálya, menta, kapor, bazsalikom. A citromfű virága is ehető, de inkább ne hagyjuk felfutni virágba, mert akkor nagyon felkopaszodik.
Többféle étel készülhet belőlük
Az akác és a bodza egész virágzatát kisüthetjük palacsintatésztába mártva is. Édesebb, illatosabb virágokból készíthetünk szörpöt, szirupot, tehetjük édes krémekbe, süteményekbe vagy adhatjuk gyümölcssalátákhoz. A fűszeresebb ízű virágok kerülhetnek pogácsába, zöldsalátába, szendvicskrémekbe, akár vajjal, akár túróval körözöttszerűen. Bátran használjuk a fantáziánkat, vagy kereshetünk recepteket a világhálón is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés