Nemcsak földrajzi szempontból, hanem a vajhoz való viszonyukat tekintve is egy óceán választja el egymástól Európát és a tengerentúlt. A vaj fogalma ugyanis nem ugyanazt jelenti a két kontinensen. A különbség a textúrában rejlik.
Amerikából jöttem
A szokások közti különbségről véletlenül rántotta le a leplet egy TikTok-videóban egy Párizsban élő amerikai influenszer, Amanda Rollins, aki már-már gyermeki őszinteséggel magyarázza el követőinek, megdöbbenve tapasztalta, hogy a franciáknak van egy nagyon furcsa szokásuk: vajat tesznek a szendvicsbe.
@americanfille Beurre it up baby 🧈😂 #frenchculture #frenchpeople #jambonbeurre #parisien ♬ original sound - Amanda Rollins
A fiatal nő a videóban elmondja, hogy a franciák klasszikus szendvicsébe a sonkán és a sajton kívül vaj is kerül, és nem tesznek bele majonézt és mustárt. Majd megjegyzi: tudja, hogy ez az amerikaiaknak furcsán hangzik, de bizony ez a szendvics is nagyon finom.
A vaj összetételében rejlik a titok
Azonban Rollins, ha nem is szándékosan, de rávilágított egy nagyon fontos kérdésre. Nevezetesen arra, hogy vajon mi lehet az oka annak, hogy az amerikaiak akkor sem tesznek vajat a szendvicsükbe, ha az a nélkül sokkal inkább fojtó, mintsem élvezetes étel. Helyette inkább a majonézt részesítik előnyben.
A magyarázat pedig nem más, mint hogy az amerikaiak csokoládéjához hasonlóan az amerikai vaj is egy sokkal megengedőbb szabályozás, és más gyártási eljárás alapján készül.
Ez azt jelenti, hogy az európai vajnak sokkal magasabb a vajzsírtartalma, mint az amerikai vajnak, és ezek az extra százalékok sokkal ízletesebbé teszik a tejterméket.
Ezzel szemben az amerikai vajat általában főzéshez használják, éppen ezért nem lesz tőle olyan ízletes a szendvics, mint ha az általunk is használt összetételű vajjal kennénk meg a kenyeret, a zsömlét vagy a kiflit.
Nem mindegy, hogyan készül
Az amerikai vaj úgy készült, hogy megfeleljen az Amerikai Egyesült Államok földművelésügyi minisztériuma (USDA) által meghatározott 80 százalékos vajzsírra vonatkozó szabványnak. Ahhoz ugyanis, hogy a vajat vajnak lehessen minősíteni, minden országban az illetékes hatóság dönti el, hogy milyen mértékben kell egy adott terméknek zsírt tartalmaznia.
Az amerikai vajnál általában hosszabb ideig köpült európai vaj 82 és 85 százalék közötti vajzsírt tartalmaz, ami megfelel az Európai Unió szabályozásának, miszerint a sózott vajban 80 és 90 százalék között, a sótlanban pedig 82 és 90 százalék között kell lennie a vajzsírtartalomnak. Ettől lesz gazdagabb az íze, lágyabb az állaga és élénkebb sárga a színe, mint az amerikai vajnak. Emellett az európai vajat gyakran erjesztéssel vagy valamilyen aktív kultúra hozzáadásával készítik, éppen ezért ennek a fajta kencének „csípősebb” az íze, hasonlóan a joghurthoz vagy a tejfölhöz.
Melyiket mikor használjuk?
Szinte minden olyan receptben, amely vajat igényel, az amerikai vaj jól használható. Minden egyéb más esetben, ahol a vaj íze ugyanolyan fontos, mint a funkciója, az európai vajat kell használni.
Ez azt jelenti, hogy bármikor egy csipetnyi vajra van szükség például a főzés befejezéséhez, akár azért, hogy krémesebb legyen a rizottó vagy ízletesebb legyen a sült burgonya, a szendvics, a muffin vagy a pirítós, a magasabb vajzsírtartalommal rendelkező terméket válasszuk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés