Nem kamu, tényleg lehetsz allergiás a testmozgásra – magyarázza dr. Andrew Murphy allergiás betegekkel foglalkozó pennsylvaniai szakorvos, akit a Live Science szólaltatott meg –, bár ebben az esetben nem a szó szoros értelmében vett allergiáról beszélünk. A hagyományos allergia egy külső anyag (pollen, állati szőrök, élelmiszerek, stb.) kiváltotta túlzott immunreakció, itt viszont a testmozgással járó fizikai megterhelés okozza a tüneteket.
Az anafilaxia ritka, de súlyos betegség
A terhelés indukálta anafilaxia igen ritka betegség, de súlyos tünetekkel jár: csalánkiütést, ájulást, hányást és légzési nehézséget okozhat edzés közben, és a tünetek akár négy órán át is eltarthatnak. A szakemberek nem tudják pontosan, miért váltja ki a testmozgás ezt a reakciót, csupán elméletek születtek: egy 2010-es kutatás szerzői például úgy gondolják, az edzés során termelődött endorfin hisztamint és más gyulladást okozó anyagokat szabadít fel, melyek a klasszikus allergiás reakció esetében is felszabadulnak. Leggyakrabban a futás, a kocogás vagy a biciklizés okozza a problémát, de más megerőltető tevékenységek, például tánc, síelés, röplabda, de akár a kertészkedés is kiválthat anafilaxiás reakciót.
Olykor nem maga a fizikai terhelés váltja ki az anafilaxiás sokkot, hanem csupán felerősíti bizonyos anyagok hatását, melyek normál esetben nem okoznának allergiás reakciót – ezek közé tartozik az alkohol, a gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, illetve különböző élelmiszerek (például zöldségek) is. Testmozgás közben ugyanis a szívritmus felgyorsul, és a vér sokkal gyorsabban áramlik a szerveken keresztül, így a szervezetbe jutott táplálékdarabkák vagy más anyagok nagyobb mennyiségben jutnak a gyomorba, mint normál esetben, és előfordulhat, hogy míg a szokásos mennyiségben nem, így már bizony allergiás reakciót váltanak ki.
Megfelelő edzéstervvel megelőzhető
A statisztikák szerint a nyugati világban élők mintegy 2 százaléka szenved anafilaxiától, és nekik is mindössze 5-10 százalékuk tartozik a megterhelés kiváltotta anafilaxiások közé. A fentebb vázolt, allergénfelerősítéses eset még ritkább, csupán a terhelés indukálta anafilaxiás esetek egyharmadában-felében fordul elő. Ebben az esetben a megelőzés a legkönnyebb módszer az anafilaxiás sokk elkerülésére: edzés előtt négy órával semmilyen táplálékot vagy gyógyszert nem szabad enni/bevenni, sőt a legjobb, ha az erre érzékenyek teljesen elkerülik azokat az élelmiszereket, amelyekről tudják, hogy ilyen hatást válthatnak ki.
Azoknál, akiknél maga a fizikai megterhelés okozza a problémát, már nem ennyire egyszerű a megoldás. Nekik érdemes orvosi segítséggel olyan edzésprogramot összeállítani, amely nem terheli meg túlzottan a szervezetet, a szükséges védelmi zónán belül marad. Minden páciens esete más: van, aki simán elbiciklizik órákat különösebb gond nélkül, másoknak egy kisebb megterhelés is problémát jelent, ezért érdemes személyre szabott és alapos konzultáció alapján kidolgozott edzéstervet használni, és azt mindig betartani.