Ám ha tudjuk, hogyan könnyíthetjük meg ennek a télről tavaszra való átállásnak az időszakát, nem lesz olyan megterhelő és fárasztó a változás. Ebben fontos szerepet játszik, hogy a megfelelő módon megerősítsük az immunrendszerünket. A tavaszi fáradtság ugyanis azt jelenti: kiürült a szervezetünk vitamin- és ásványianyag-készlete.
A tavaszi fáradtság oka lehet vashiány is
Vannak olyan ásványi anyagok, amelyek nélkülözhetetlenek az évszakváltáskor. Ilyen például a vas, amire különösen nagy szükségünk lehet akkor, amikor a szokásosnál nagyobb fáradtság tör ránk. Ez a kimerültséggel vegyes erőtlenség akkor következik be, ha a szervezetünkből hiányzik a vas a hemoglobin nevű fehérje előállításához, amely segíti az oxigénszállítást. Elegendő hemoglobin hiányában kevesebb oxigén jut el a szövetekhez és az izmokhoz, megfosztva őket az energiától. Ilyenkor a szívünknek is keményebben kell dolgoznia, hogy több oxigénben gazdag vért mozgasson, ami igen elfárasztja a szívünket.
Mivel a fáradtságot gyakran a felgyorsult, modern élet részének tekintik, nehéz a vashiányt pusztán ezen tünet alapján diagnosztizálni. Jó tudni, hogy a vashiányhoz kapcsolódó fáradtság együtt járhat gyengeséggel, ingerlékenységgel vagy koncentrációs nehézségekkel.
Magas vastartalma van a húsoknak, a tojásnak és néhány zöld leveles zöldségnek.
A magnézium nélkülözhetetlen
A tavaszi fáradsággal járó kellemetlen tüneteket okozhatja magnéziumhiány is. Különösen igaz ez akkor, ha az elgyötörtség érzését csökkent koncentrálóképesség, izomgörcsök kísérik. A szervezetünkből hiányzó magnézium könnyebben pótolható étrend-kiegészítővel, az ásványi anyaggal dúsított ételekkel vagy olyan élelmiszerekkel, melyek gazdag magnéziumforrások.
Ez az ásványi anyag nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, hiszen több mint 300 enzim működéséhez szükséges, melyek egyebek között a sejtek energiatermelő folyamataihoz kellenek.
De a magnézium idegrendszerünk támogatása mellett jótékony hatással van a csontjainkra, biztosítja a fogak keménységét, erősíti a szívünket és az érrendszerünket.
A D-vitamint sem kell félretenni
Ahhoz, hogy a tavasszal jelentkező fáradtság által okozott állapotot elkerüljük, az ásványianyag-pótlás mellett ügyelnünk kell arra is, hogy a megfelelő vitaminokhoz is hozzájusson a szervezetünk. Ismert, hogy a magyarok mintegy 85 százaléka a tavasz kezdetére D-vitamin-hiányos állapotba kerül. Ez is oka annak, hogy ebben az időszakban megnövekszik a légúti fertőzések száma, valamint az ebből adódó szövődményeik száma.
Nagyon fontos, hogy a gyarapodó napsütéses órák ellenére tavasszal is ügyeljünk még az elegendő D-vitamin-pótlásra. Az ajánlások szerint a felnőttek napi D3-vitamin-szükséglete 1500–2000 NE, míg a súlyfelesleggel küzdőknek dupla adagra van szükségük.
Az élelmiszerek közül a D-vitamin megtalálható a tejtermékekben, a tengeri halakban és a tojássárgájában is.
Együnk friss, nyers zöldséget és gyümölcsöt
Nem csupán a szervezet megcsappant vitamin- és ásványianyag-tartaléka okozhat fáradtságot tavasszal. A téli mozgásszegény életmód, valamint a C-vitaminban gazdag friss, nyers zöldségek és gyümölcsök korlátozottabb választéka is felerősítheti, hogy kimerültnek érezzük magunkat. Ha mindezt orvosoljuk, a tavaszi fáradtság biztos, hogy csak átmeneti állapot lesz.
Ennek érdekében indítsuk frissen facsart narancslével a napot, amely tartalmazza a felnőttek részére javasolt, átlagosan napi 100-150 milligrammos C-vitamin-mennyiséget. A C-vitaminhoz hozzájuthatunk egyéb citrusfélékből is, de tartalmazza a paprika, a káposztafélék, a karalábé, a petrezselyemzöld, a kivi, a brokkoli és a karfiol is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés