- A szőlő az egyik legmagasabb szénhidráttartalmú gyümölcsünk (nem véletlen, hogy a glükózt szőlőcukornak is hívjuk). 100 gramm szőlő 18 gramm cukrot és 75 kalóriát tartalmaz. Ez picit soknak tűnhet, ugyanakkor semmiképp nem érdemes lemondani a szőlő fogyasztásáról, hiszen annyira sok értékes összetevője van, hogy ha okosan és tudatosan fogyasztjuk, belefér még a fogyókúrázók étrendjébe is, sőt a szőlőnek meghatározott mennyiségben ugyan, de a szénhidrátanyagcsere-gondokkal küzdők, az IR-esek és a cukorbetegek táplálkozásában is helye van.
- A szőlő rendkívül jó tulajdonsága, hogy kb. 80 százaléka víz (100 g-ban 80 g víz található), emiatt hozzájárul a napi vízbevitelünkhöz, a megfelelő hidratáltságunkhoz. Ha délután, mondjuk uzsonnára néhány szem szőlőt elrágcsálunk, energizáltabbak, frissebbek leszünk, sőt a szellemi éberségünket is növelhetjük, éppen ezért kávé helyett szuper megoldás!
- Magas káliumtartalmának (195 mg/100 g) köszönhetően hozzájárul a szükséges napi káliumbevitelünkhöz. A megfelelő káliumbevitel csökkenti a vérnyomást, ezzel együtt a szívroham kockázatát, valamint erősíti az izmokat, szerepe van az idegrendszeri ingerületátvitelben, a sejtek energiaellátásában és a sav-bázis egyensúly fenntartásában is, továbbá segít a fáradtság legyőzésében, sőt egyes allergiás tüneteket is enyhít.
- A szőlő kivételes mennyiségben és minőségben tartalmaz antioxidánsokat, polifenolokat. Ezek egyike a szőlő héjában lévő resveratrol. A resveratrolnak erős gyulladásgátló hatása van, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, védi és erősíti az ereket, csökkenti a koleszterinszintet, jó hatással van a vércukorszintre, segít megelőzni a daganatok kialakulását, sőt még a különféle gyulladásos bőrelváltozásokat és pattanásokat is enyhíti.
- A szőlő lutein és zeaxantin antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek a szabad gyökök semlegesítésén és az oxidatív stressz kivédésén túl, specifikusan a szem védelméért és a szembetegségek megelőzéséért is felelnek.
- A szőlőben megtalálható procianidin megőrzi az erek rugalmasságát, ezzel hozzájárul a kardiovaszkuláris megbetegedések elkerüléséhez, emellett antioxidáns mivoltának hála csökkenti az oxidatív stresszt, illetve gátolja a gyulladásos és allergiás folyamatokban részt vevő anyagok (például a hisztamin) képződését is.
- A szőlő jelentős mennyiségű quercetint is tartalmaz, mely megakadályozza a hisztamin és más allergiát/gyulladást okozó anyagok termelődését, valamint csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, ezenkívül részt vesz a rossz koleszterin csökkentésében, és támogatja a vércukorháztartásunkat is.
- Nemcsak a szőlő héja és húsa értékes, a szőlő magját is érdemes elfogyasztani, hiszen a szőlőmagok rendkívül nagy mennyiségben tartalmaznak az egészségre hasznos aktív anyagokat: vitaminokat (A-, B-, E- és C-vitamint), ásványi anyagokat (kalciumot, magnéziumot, vasat és a káliumot), antioxidáns pycnogenol vegyületeket, valamint ómega-3 zsírsavakat is.
- A szőlőben megtalálható tannin (más néven csersav, ez adja a bor fanyar ízét), azon túl, hogy az antioxidánsokra jellemző hatásokkal rendelkezik, érösszehúzó, emiatt többek között vérzéscsillapító hatású, sikeresen kezeli a bőrbetegségeket, valamint hozzájárul a vírusokkal szembeni védekezésünkhöz is. (Ezzel ugyanakkor érdemes óvatosnak lenni, mert a tanninok az arra érzékenyeknél fejfájást, migrént válthatnak ki.)
- Kiemelkedő és magas beltartalmi értékein túl, a szőlő rostokban is gazdag, amivel hozzájárul a megfelelő emésztéshez, segít a fogyásban, csökkenti a koleszterin- és vércukorszintet, szabályozza a vérnyomást és elősegíti a megfelelő bélflóra kialakítását és fenntartását is.
*A cikk információi általános jellegűek, nem helyettesítik az egyéni dietetikai tanácsadást.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés