Brit tudósok most azt vizsgálják, milyen biológiai kapcsolat lehet a daganatos megbetegedések és a szájban élő baktériumok között.
Ez a baktérium képes felvenni a harcot a rákkal
A kutatók az eddig elvégzett vizsgálatok alapján lényegében arra jöttek rá, hogy a fej-nyaki daganatok gyógyításában, állapotjavulásában jobb eredményeket érhetnek el, ha a szájban fuzobaktériumok találhatók. Sőt, az orvosok azt is megfigyelték, hogy ezek a baktériumok akár el is pusztíthatják a rákot.
A kutatásnak óriási jelentőséget tulajdonítanak az orvosok, hiszen a jelek azt mutatják, hogy az érintett baktériumok kapcsolata a rákkal összetettebb, mint gondoltuk. Míg a fej-nyaki rákos sejteket elpusztíthatják, addig arra vonatkozóan még nincs elegendő információ, hogy hasonló szerepet játszthatnak-e például a bélrendszeri daganatoknál.
Így zajlott a kutatás
A tudósok modellek segítségével döntötték el, hogy mely baktériumokat érdemes vizsgálniuk, rákos sejtekre gyakorolt hatásukat pedig 155 fej-nyaki rákos beteg esetében elemezték. A vizsgálattól eredetileg más eredményre számítottak, mivel a korábbi kutatások a fuzobaktériumokat a bélrák progressziójával hozták összefüggésbe. A laboratóriumi munka előtt a csapat azt gondolta, hogy a fuzobaktériumok elősegítik a rákos sejtek növekedését, vagy ellenállóbbá tehetik őket a sugárterápiával szemben.
A laboratóriumi vizsgálatok során a kutatók a baktériumokat Petri-csészékbe tették, és néhány napig ott hagyták. Amikor aztán a baktériumok rákra gyakorolt hatását ellenőrizték, azt tapasztalták, hogy az szinte eltűnt: az életképes rákos sejtek száma 70-99 százalékkal csökkent, miután fuzobaktériummal fertőződtek meg.
Óriási jelentőségű a kutatás eredménye
A betegek egészségügyi adatát elemezve az is egyértelműen látszott, hogy azoknál, akiknél fuzobaktériumok volt a rákban, jobb túlélési esélyekkel rendelkeztek, mint azok, akiknél nem voltak jelen.
A fuzobaktériumok akár 65 százalékkal is csökkentették a fej-nyaki daganatok által okozott halálozás kockázatát.
A kutatók azt remélik, hogy a felfedezés segíthet az olyan betegek kezelésében, akik száj-, torok- és orrgaratrákban szenvednek. Erre azért is van nagy szükség, mert a szakértők szerint az elmúlt 20 évben kevés terápiás előrelépés történt a fej-nyaki rák kezelésében.
A rák többféle formában és tünettel jelentkezhet, és nem mindig jelzi csomó vagy dudor. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, milyen figyelmeztető jelei lehetnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés