A genetikai hajlam adott, de életmódod nagyon sokban befolyásolhatja azt, hogy egyes, főként vagy kizárólag nőket érintő betegségek mekkora eséllyel alakulnak ki nálad is. Nemcsak arról van itt szó, hogy mit fogyasztasz vagy mennyit mozogsz, hanem arról is, hogy szexuális szokásaid milyen veszélyeknek tesznek ki.
Ez is egy tipikusan női betegség
A húgyúti fertőzések nők esetében mintegy harmincszor olyan gyakran alakulnak ki, mint férfiaknál: ez a szám már indokolja, hogy odafigyelj arra, amivel megelőzhető ez a kellemetlen állapot.
A női test felépítése a ludas a dologban, mivel húgyútjaink jelentősen rövidebbek, mint amilyenekkel a férfiak rendelkeznek,
de ez még nem azt jelenti, hogy feltett kézzel kell várnunk, hogy égő, csípő érzés jelezze mosdóhasználatkor azt, hogy megint pórul jártunk!
Lássuk, mit fogyassz, hogy ritkábban érintsen a betegség!
- A vörösáfonya-lé bizonyítottan akadályozza, hogy a baktériumok a húgyvezeték falain megtapadjanak. 26 százalékkal csökkentheti az állapot előfordulásának gyakoriságát, ha rendszeresen fogyasztod – keress nem édesített változatot!
- A brokkoli savasabbá teszi a vizeletet, ami már nem olyan ideális táptalaj a kórokozóknak. A benne megtalálható C-vitamin általánosságban fokozza az immunrendszer erejét. Hasonló hatása van a papajának, ami még antioxidánsokban is bővelkedik.
- A fahéj antibakteriális hatását is érdemes bevetned: az E. coli kolonizációját nehezíti a fűszer mind a hólyagban, mint a húgyutakban. A fokhagyma szintén antibakteriális csodaszer.
- A kefir, egyik kedvenc tejtermékünk probiotikumokban gazdagon küzd érted. A joghurt, a kimcsi és a savanyú káposzta képes még ugyanerre.
A táplálkozásodon túl azzal tudod még segíteni szervezeted a fertőzések elkerülésében, ha elegendő vizet iszol, nem használsz irritáló intimhigiéniás termékeket, együttlét után azonnal meglátogatod a mosdót, és a vécépapírral elölről hátrafelé haladva törölsz.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Ha babát szeretnél, így cselekedj!
Azok, akik számára nehezített a gyermekvállalás, tényleg bármit megtennének annak érdekében, hogy a várva várt baba megfoganjon. Természetesen vannak olyan állapotok, amelyek életmód-változtatással – és sokszor egyéb úton sem – gyógyíthatók, de az egészséges életmód egyeseknek megadhatja azt az apró pluszt, amely segít a magzat megfoganásához.
- Először is nagyon fontos a testsúlynak a normál BMI-tartományban való megtartása, ami saját egészséged szempontjából is lényeges – ezt testmozgással érdemes kombinálni.
- Ha dohányzol, itt az ideje, hogy letedd a cigarettát. Nemcsak nehezíti a teherbe esést, de előbbre is hozza a menopauza kezdetét.
- Furcsán hangzik, de ne szeretkezz védekezés nélkül. Ez persze nem akkorra vonatkozik, amikor már gyermeket akarsz, hanem a korábbi időszakra. Egyes nemi betegségek, például a chlamydia ugyanis meddőséget okozhatnak. Ha gyakran váltogatod partnereidet, és nem használsz óvszert, voltaképpen orosz rulettet játszol.
Ha mindezek ellenére sem jön a baba, akkor
35 év alatt 12 hónap, a fölött 6 hónap próbálkozás után érdemes kivizsgálásokat kezdeményezni,
de nem saját szakálladra, hanem nőgyógyásszal egyeztetve annak menetéről. A probléma lehet sokféle, egy jó nőgyógyász, esetleg nőgyógyász-endokrinológus ugyanakkor segíthet abban, hogy jó irányba haladj!
Ez az étrend vihet el célodhoz
Étrendedben is bevezethetsz változtatásokat már a tervezett gyermekvállalás előtt: egyél minél több zöldséget és gyümölcsöt, közte spárgát és görögdinnyét, melyek a petesejtek minőségét javítják. Kerüld el a transzzsírokat, ugyanakkor olajos magvakat, avokádót és olívaolajat használj bátran napi menüd megtervezésekor. Szénhidrátok terén inkább a lassú felszívódásúakat tervezd be, és bár általánosságban véve nem kell a gluténtól tartózkodnod, vannak, akiknek segít, ha elhagyják azt is – például a PCOS-ben szenvedőknek.
Zsírszegény húsok mellett bátran fogyassz tojást is a fehérjebevitel optimalizálására, és nyúlj halakhoz is, hogy még egészségesebb legyen étrended.
A bizonyítottan termékenységi problémákkal küzdők számára a tej egyes esetekben nem ajánlott annak hormontartalma miatt. Az alkoholt, a kávét és a cukros ételeket ugyanígy érdemes lehet hanyagolnod, ha mindent meg akarsz tenni azért, hogy hamarosan babázhass.
A rák ellen is van mit tenned
A daganatos betegségek közt vannak olyanok, amelyek kizárólag – méhnyakrák, petefészekrák – vagy túlnyomó többségben – mellrák – nőket érintenek. Ezekkel kapcsolatosan nagyon fontos, hogy rendszeresen vegyél részt szűrővizsgálatokon: a legfrissebb amerikai ajánlás a mammográfiát már 40 éves kortól ajánlja, méhnyakrákszűrésre pedig minden évben érdemes elmenned. Mint közismert, a betegség kialakulásában egyes HPV-törzseknek nagy szerepe lehet, ezért ennek a betegségnek a kialakulása ellen is tehetsz azzal, ha óvszert használsz, illetve felveszed a HPV elleni védőoltást.
A daganatos betegségek megelőzésére általánosságban is ajánlják az egészséges életmódot, különös tekintettel a következőkre:
- ne dohányozz,
- étkezz egészségesen,
- tartsd BMI-d az ideális régióban és mozogj,
- használj fényvédőt,
- vedd fel az elérhető oltásokat,
- járj rendszeresen szűrővizsgálatokra,
- kerüld a kockázatos viselkedésformákat, mint a védekezés nélküli szex vagy másokkal közös tű használata.
Ha mindezt megtetted, akkor ami rajtad múlik, abból nem lehet baj.